A Neumann János Program szerint ezek azok a kiemelt fókuszterületek, ahol napjainkban a legégetőbb kihívásokkal szembesülünk, és amelyekben Magyarország leginkább versenyképes tud lenni. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) a tavalyi pályázat sikerére alapozva idén 15 milliárd forinttal magasabb, 50 milliárd forintos keretösszeggel hirdette meg a legnagyobb innovációs pályázatát.
A tavalyi hasonló felhívásra a pályázók 3,5-szer több támogatási igényt adtak be, ezért is nőtt számottevően az új pályázat keretösszege. A mostani felhívás szintén a hazai vállalkozásokat és egyetemi, kutatóintézeti partnereiket ösztönzi innovatív megoldások kifejlesztésére elsősorban a már említett három fókuszterületen.
Az innovatív vállalkozások és az egyetemek, kutatóintézetek együttműködéseitől olyan piacorientált megoldásokat várunk, amelyek segíthetnek a legkülönbözőbb társadalmi vagy gazdasági kihívások leküzdésében
– emelte ki a pályázat meghirdetése kapcsán dr. Szabados Zsuzsa, az NKFI Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese. Példaként említette, hogy az előző felhíváson számos nemzetközi sikerre is esélyes fejlesztés kapott támogatást, köztük gyógyszerkutatást segítő robotikai megoldás, élelmiszerbiztonsági agrárinnováció vagy éppen deepfake-azonosító rendszer.
A pályázóknak ebben az évben is három kiemelt elvárásnak kell megfelelniük: új, piacképes technológia, termék vagy szolgáltatás kifejlesztése; annak sikeres levédése iparjogvédelmi oltalommal, elsősorban szabadalommal; valamint következő évek során a kifejlesztett új termék vagy szolgáltatás értékesítéséből realizált árbevétel.
A kiírás értelmében a digitalizációs témájú innovációs fejlesztésekre 25 milliárd, a zöld átállással és az egészséggel kapcsolatos két másik fókuszterületre pedig 10–10 milliárd forint vissza nem térítendő támogatási keretösszeg került elkülönítésre. Emellett további 5 milliárd forint juttatható más területek kimagasló színvonalú, nemzetközileg is ígéretes innovatív megoldásainak fejlesztésére.
A pályázók először szakmai véleményezésre nyújthatják be a projektjavaslataikat az NKFI Hivatalhoz. Erre június 11-től június 17-én délig lesz lehetőség, vagy ha az addig beérkezett támogatási igény nem éri el a 100 milliárd forintot, akkor annak eléréséig, de legkésőbb 2024. június 25-én délig továbbra is lehet kérelmeket benyújtani.
A beadott pályázatok bírálatában továbbra is a kutatói és az üzleti szféra elismert szakértői, valamint az erre a célra létrehozott fókuszterületi innovációs testületek és az Innovációs Testület vesznek részt. Az értékelési folyamat szigorú szakmai szűrőjén átjutott pályázók ezt követően adhatják majd be támogatási kérelmüket az NKFI Hivatalhoz, várhatóan 2024 őszén.
A pályázati felhívás elérhető az NKFI Hivatal honlapján.
(x)