Hiába indult botrányosan az amerikai sztárfegyver története, igazi túlélővé vált az M16-os
Globál

Hiába indult botrányosan az amerikai sztárfegyver története, igazi túlélővé vált az M16-os

A múlt héten felelevenítettük a legendás amerikai M16-os gépkarabély fejlesztésének finoman szólva is problémákkal teli korai szakaszát. Az egészen korai M16 variánsok Vietnamban meglehetősen rosszul teljesítettek, az A1-es variánssal azonban a hibákat sikerült orvosolni, a fegyvercsalád pedig elindulhatott világhódító körútjára. Az AR-15 széria történetének második részében az „alapfegyver”, az M16 történetét vesszük végig a késő ’60-as évektől napjainkig.

Eugene Stoner gépkarabély-koncepciója az ’50-es évek végén történő megjelenéstől az M16A1 amerikai fegyveres erőknél történő rendszeresítéséig számos kisebb-nagyobb változtatáson esett át: kalibere 7,62-esről 5,56-os NATO-ra változott, megkapta a jellegzetes zárhelyretoló gombját, a felhúzókar a tokfedél tetejéről annak hátuljára került.

A korai verziók borzalmas hírnevét levetkőzni ugyan teljesen sosem tudta a széria, de 1967-re, az A1 altípus elterjedésével egy valóban kiváló fegyver született meg.

A nagygenerál: M16A2

Azt, hogy az A1 verzió már használható volt, jól jelzi, hogy az első komoly nagygenerálra csak tizenkét évvel később, 1979-ben érkezett be egy megrendelés. A tengerészgyalogság a vietnami tapasztalatok alapján több módosítást is kért a fegyveren, mely 1983 és 1986 között lényegében kiszorította az A1-est: ez lett az M16A2, ami a szérián belül a legtöbb változtatást tartalmazza.

Capt
Az M16A2 megkapta az ikonikus henger alakú előagyat, illetve a sztenderd 30 lőszeres szekrénytárat. Az új hátulsó irányzék magasságát a hordfogantyú hátulján található hengerrel lehet állítani. Forrás: Markus Rauchenberger/U.S. Army Europe via Wikimedia Commons

A ’70-es és ’80-as évek fordulóján Washington ismét módosított az 5,56x45 mm-es NATO lőszeren, a lövedék hosszabb és nehezebb lett. A vietnami kellemetlen tapasztalatokat elkerülendő a Colt már előre módosított a töltényűr kialakításán, valamint a cső huzagolásán, hogy megfelelő ballisztikai eredményekkel tudjon tüzelni a fegyver az új lőszertípussal.

Az A1 variáns legkomolyabb fennmaradó „hibája” az volt, hogy a fegyvercső durva körülmények között a fegyverműszerészek tesztjei szerint hajlamos volt meghajolni. A probléma orvosolása érdekében a cső elülső irányzék előtti részét megvastagították, az elülső markolat által takart részhez azonban nem nyúltak, mivel ebben az esetben a fegyverre felszerelhető M203-as gránátvető rögzítési pontjain is módosítani kellett volna.

Az csak a módosítások után derült ki, hogy a csövek igazából egyáltalán nem hajoltak meg, a műszerek hibás eredményeket adtak a cső végén, a gázvisszavezető nyílásnál felgyülemlett kosz miatt.

A_3rd_Battalion_recruit_sights_his_M-203_40mm_grenade_launcher_during_training
Az M16-osok egyik népszerű kiegészítője a cső alá szerelhető M203-as gránátvető. A kiegészítő felszerelésekor a gépkarabély egy új hőpajzsot is kap a cső köré, ami szabadon hagyja a cső alsó oldalát, ahová a gránátvetőt felerősítik. Forrás: Wikimedia Commons

Ismét módosították a lángrejtőt is: az A1 variáns „madárkalitkája” ugyanis 360 fokban engedte ki a lőporgázokat, aminek az volt az eredménye, hogy a hasalva tüzelő katonák tetemes mennyiségű port vertek fel maguk előtt, megnehezítve a célzást. Az új lángrejtő alsó nyílásait eltávolították, ezzel kettős eredményt elérve:

  • Egyfelől mivel a gázok már nem szöktek ki lefelé a fegyverből, jelentősen csökkent a felvert por mennyisége.
  • Másfelől pedig mivel a lőporgáz csak felfelé tudott elszökni, tovább csökkent az M16-os torkolatának egyébként sem túl durva felfelé mászása.

Az új lőszer képességeinek kihasználása érdekében a hátsó irányzékon is módosítottak: a hordfogantyú hátsó részén helyet kapott egy tárcsa, amellyel 200 és 800 méter közötti távolságra lehetett bekalibrálni a fegyvert, a hátulsó irányzék oldalirányba történő elmozgatására használt tárcsa használata pedig jelentősen egyszerűbbé vált: az A1-eseken ehhez a beállításhoz valamilyen szerszámra, vagy egy lőszerre volt szükség (ami egyébként a harctéren tartózkodó katonák egyik leggyakrabban használt szerszáma, ha a fegyverek szétszereléséről van szó), az új irányzékot azonban könnyűszerrel lehetett kézzel is állítani.

A katonák által tapasztalt másik idegesítő probléma az elhasznált lőszerhüvelyekhez kötődött: a balkezes katonák lövés közben rendszeresen megégették magukat a töltényűrből kivetett forró hüvelyekkel, melyek nem ritkán az arcukba pattantak vissza. A problémát egy meglehetősen egyszerű trükkel orvosolták: egy gúla alakú kiálló „pajzsot” alakítottak ki a tok jobb oldalán, ami az esetleges hátrafelé repülő hüvelyeket oldalra térítette.

A kényelmi funkciókat szintén érintették az A2-es fejlesztései: a hátulsó pisztolymarkolat mélyebb mintázatot és egy, a középső ujjnak helyet adó bevágást kapott, a tus valamivel hosszabb lett, a tustalp mintázata szintén mélyebb lett, hogy kevésbé mozogjon el a lövész válláról (illetve kapott egy kis csapóajtót, amely mögé a fegyver tisztítókészletét lehetett behelyezni. Az előagy a korábbi háromszög alakú helyett kerek lett, ami a kisebb kezű katonáknak volt fontos újítás.

Mindhárom műanyag alkatrész esetében új, erősebb polimerek kerültek felhasználásra.

Az A2-es legfontosabb újítása azonban a tűzváltó rendszerben keresendő: az automata, katonai felhasználásra tervezett fegyvereknél állandó vita van akörül, hogy meg kell-e tanítani a katonákat rövid, 2-3 lövéses sorozatok leadására akkor, ha ez a funkció igazából a fegyverbe is beépíthető. Washington az utóbbi opció mellett döntött, így kivették az M16A2-ből az automata funkciót, helyére egy három lövéses sorozat került.

M16A2_Enhanced_with_a_complete_trigger_group
Az M16A2 Enhanced azon kevés M16-os közé tartozik, ami képes teljesen automata és három lövéses sorozat üzemmódban is tüzelni. Forrás: Wagoneer239 via Wikimedia Commons

Az A2-es három lövéses sorozat funkciója meglehetősen felemásra sikerült: a beépített mechanikus „lőszerszámláló” fogaskerék megállt akkor, ha a lövész felengedte az elsütőbillentyűt a három lövés előtt, így könnyen megeshetett, hogy az első elsütésnél kettőt, a másodiknál viszont csak egyet lőtt a fegyver. Ez egy képzett lövész esetében még hasznos is lehetne, hiszen maga tudná eldönteni, hogy mennyi lövést kíván leadni egy adott célpontra, de a funkció egyfelől éppen azért került be az A2-esbe, hogy erre ne kelljen megtanítani a katonákat, másfelől pedig egy profi lövész valószínűleg nagyságrendekkel jobban örül annak, ha a három lövéses határ nem akadályozná a sorozat hosszának meghatározásában.

Az M16A2-nek éppen a fentiek miatt készült egy Enhanced (továbbfejlesztett) verziója is, ami négy állásos tűzváltót kapott: biztosított, félautomata, hármas sorozat és automata üzemmódokkal. Ezt a variánst azonban Washington soha nem rendszeresítette.

A végleges koncepció: M16A4

Az M16A2 már egy valóban kész fegyver volt, a további változtatások már sokkal inkább a modernizációra, mintsem a meglévő hibák tökéletesítésére koncentráltak.

A rendkívül kis számban gyártott M16A3 a különleges alakulatok igényei miatt került kifejlesztésre:

a haditengerészet elit SEAL alakulatai nem rajongtak az A2 három lövéses sorozatáért, ezért kérték a Colt-ot egy olyan A2-es elkészítésére, ami képes automata üzemmódban tüzelni.

Az így elkészült A3-as variánst a SEAL alakulatain és a tengerészet hadmérnökein (Seabees) kívül csak a belbiztonság egyes osztályai használták. A fegyvernek két alvariánsa készült: az M16A3E1 csak a sorozatlövés funkcióban különbözött az A2-estől, az E2-esnek viszont leszerelhető volt a hordfogantyúja, így a különféle irányzékok jóval alacsonyabb pontra is felszerelhetővé váltak, ami általánosságban kényelmesebb opció.

US_Navy_071130-N-0555B-073_Aviation_Boatswain's_Mate_(handling)_Airman_Jaime_Chamorro_fires_an_M-16
Az M16A3 a fegyvercsalád legkisebb példányban gyártott verziója. A fotón egy A3E1 látható, aminek nem leszerelhető a hordfogantyúja. A képen egyébként remekül látszódik a hüvelykivető nyílás mögött az A2-es verzió óta helyet kapó hüvelyterelő, ami a bal kézzel lövő katonákat védi a forró töltényhüvelyektől. Forrás: Wikimedia Commons

A legújabb, 1997-ben bevezetett A4-es modell még az A3-nál is kevesebb változást hozott, esetében ugyanis mindössze annyi történt, hogy megtartották az A3E2 leszerelhető hordfogantyúját, alá pedig a modern fegyvereken sztenderdnek számítható picatinny szereléksínt szerelték, amely lehetővé teszi majdnem minden modern nyugati irányzék felhelyezését a fegyverre. Mivel a sín miatt néhány milliméterrel magasabbra került a gyári hátsó irányzék, így az elülső irányzékot is megmagasították kissé, illetve a hátulsó irányzék távolságot állító tárcsáját 800 helyett 600 méterig kalibrálták, mivel az ezredfordulóra már nyilvánvalóvá vált, hogy ilyen irányzékokkal a katonák csak nagyon kis eséllyel találnak el bármit is 800 méteren.

The_M16A4_Series_5
A legmodernebb M16A4-eseknél már gyakori kiegészítő a sínekkel ellátott előagy. Általában valamilyen elektrooptikai irányzékkal (a képet egy Trijicon ACOG 4x32-essel) vannak felszerelve. Forrás: Wikimedia Commons

Mindemellett a kétezres évekre sztenderddé vált az is, hogy az M16-osok egy új, sínekkel ellátott előagyat kaptak, melyekre elülső markolatok, lézeres irányzékok és lámpák is felszerelhetővé váltak. A fegyver legtöbb alkatrésze egyébként a civil piacon kapható AR-15-ösökhöz hasonlóan módosítható: a tustól kezdve a pisztolymarkolaton át a lángrejtőig lényegében minden cserélhetővé vált.

Az A4-es variáns igazán nagy népszerűségre a tengerészgyalogságnál tett szert: egészen 2015-ig ez számított a fő fegyverüknek, csak akkor kezdték el lecserélni a kompaktabb M4-esekre, melyek története a következő cikkünkben kerül majd kifejtésre.

Címlapkép forrása: Wikimedia Commons

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Kiszámoló

Próbálj meg lazítani

A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell vá

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
brit-zaszlo-big-ben