Portfolio signature

Hiába indult botrányosan az amerikai sztárfegyver története, igazi túlélővé vált az M16-os

A múlt héten felelevenítettük a legendás amerikai M16-os gépkarabély fejlesztésének finoman szólva is problémákkal teli korai szakaszát. Az egészen korai M16 variánsok Vietnamban meglehetősen rosszul teljesítettek, az A1-es variánssal azonban a hibákat sikerült orvosolni, a fegyvercsalád pedig elindulhatott világhódító körútjára. Az AR-15 széria történetének második részében az „alapfegyver”, az M16 történetét vesszük végig a késő ’60-as évektől napjainkig.

Eugene Stoner gépkarabély-koncepciója az ’50-es évek végén történő megjelenéstől az M16A1 amerikai fegyveres erőknél történő rendszeresítéséig számos kisebb-nagyobb változtatáson esett át: kalibere 7,62-esről 5,56-os NATO-ra változott, megkapta a jellegzetes zárhelyretoló gombját, a felhúzókar a tokfedél tetejéről annak hátuljára került.

A korai verziók borzalmas hírnevét levetkőzni ugyan teljesen sosem tudta a széria, de 1967-re, az A1 altípus elterjedésével egy valóban kiváló fegyver született meg.

A nagygenerál: M16A2

Azt, hogy az A1 verzió már használható volt, jól jelzi, hogy az első komoly nagygenerálra csak tizenkét évvel később, 1979-ben érkezett be egy megrendelés. A tengerészgyalogság a vietnami tapasztalatok alapján több módosítást is kért a fegyveren, mely 1983 és 1986 között lényegében kiszorította az A1-est: ez lett az M16A2, ami a szérián belül a legtöbb változtatást tartalmazza.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés