Az alelnök legutóbbi kirohanását az váltotta ki, hogy
kabinetfőnökét, Zuleika Lopezt őrizetbe vették, miután állítólag akadályozta a kongresszusi vizsgálatot Duterte költségvetésével kapcsolatban.
Egy hajnali online sajtótájékoztatón Duterte kemény szavakkal bírálta Ferdinand Marcos elnököt és szövetségeseit.
Ne aggódjon a biztonságom miatt, mert beszéltem valakivel. Azt mondtam: ha engem megölnek, akkor megölik BBM-et, Liza Aranetát és Martin Romualdezt. Ez nem vicc"
- jelentette ki az alelnök, az elnökre utalva annak népszerű monogramjával.
A fenyegetés komoly jogi következményekkel járhat, mivel a Fülöp-szigeteki büntető törvénykönyv szerint az ilyen nyilvános kijelentések bűncselekménynek minősülhetnek.
Lucas Bersamin ügyvezető titkár az elnöki elit gárdához utalta az ügyet "azonnali megfelelő intézkedés céljából", miután
az ifjabb Ferdinand Marcos elnök elleni "aktív fenyegetésként" értékelte a helyzetet.
Az Elnöki Biztonsági Parancsnokság azonnal lépéseket tett Marcos biztonságának megerősítésére, és közleményben jelezte, hogy nemzetbiztonsági kérdésként kezelik az alelnök nyilvános fenyegetését.
Koordinálunk a bűnüldöző szervekkel, hogy felderítsünk, elrettentsünk és védekezzünk az elnök és az első családot fenyegető bármilyen fenyegetés ellen"
- állt a biztonsági erő közleményében.
A feszültség gyökerei a 2022-es választásokig nyúlnak vissza, amikor Marcos és Duterte még szövetségesként indultak, és elsöprő győzelmet arattak. Azonban a kezdeti egység hamar felbomlott, és a két politikai tábora között éles ellentétek alakultak ki, többek között a Kína dél-kínai-tengeri politikájával kapcsolatos megközelítésben.
Kínának és a Fülöp-szigeteknek elmérgesedő vitája van a Dél-kínai-tenger hovatartozásával kapcsolatosan, amely nem ritkán agresszív tengerészeti műveletekhez is vezetett az elmúlt években.
Duterte, aki apjához, Rodrigo Duterte volt elnökhöz hasonlóan ismert szókimondó stílusáról, éles kritikával illette Marcost, annak feleségét és Martin Romualdez házelnököt. Korrupcióval és inkompetenciával vádolta meg őket.
A politikai feszültség közepette Romeo Brawner tábornok, a katonai főnök nyilatkozatban biztosította a közvéleményt, hogy a fegyveres erők pártatlanok maradnak.
Az ügy hátterében húzódik Rodrigo Duterte volt elnök vitatott drogellenes kampánya is, amelyet a Nemzetközi Büntetőbíróság emberiség elleni lehetséges bűncselekményként vizsgál. A volt elnök nemrég egy szenátusi meghallgatáson elismerte, hogy "halálosztagot" tartott fenn bűnözők megölésére polgármestersége idején.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio