Minden ok megvan a pezsgőbontásra a magyar befektetésösztönzés háza táján, hiszen éves szinten a beruházási volumen a 2022-es 6,5 milliárd euróról 13 milliárd euróra megduplázódott, a bejelentett projektek száma pedig még ennél is dinamikusabban nőtt – derül ki a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség 2023. évi adataiból.
Fölényben Ázsia, hasít a járműipar
A legnagyobb befektetők az ázsiai országok közül kerültek ki. A beáramló működőtőke-beruházások (FDI) közel 82%-át Kína, Dél-Korea és Japán indította, míg az újonnan bejelentett munkahelyek kétharmada köthető hozzájuk. Közülük is kiemelkedik Kína, amelynek vállalatai több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget. Dél-Korea végzett a második helyen, közel 2 milliárd euró értékű összbefektetéssel, megelőzve Németországot és az Amerikai Egyesült Államokat.
A szektorok sorában a járműipar és az elektronika dominanciája megkérdőjelezhetetlen. Együttes arányuk mintegy 90%-ot tett ki, mind az új munkahelyek, mind a beruházási volumen tekintetében.
Siker ellenszélben
A kiemelkedő eredmények súlyát növeli, hogy kedvezőtlen világpiaci környezetben valósultak meg. „A globális működőtőke-beruházások értéke a 2022-es jelentős esést követően az idei év első hat hónapjában további harminc százalékkal csökkent az OECD adatai szerint. E negatív tendenciákat sikerült ellensúlyoznunk főként ázsiai partnereink segítségével” – helyezte perspektívába a számokat Joó István, a HIPA vezérigazgatója.
A befektetői aktivitás fenntartása ugyanakkor a magyar gazdaság termelékenységének javítása szempontjából is kulcsfontosságú. A KSH adatai szerint ugyanis a külföldi érdekeltségű vállalatoknál átlagosan 80%-kal magasabb az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott érték a teljes vállalati szektor értékéhez képest.
(x)