
Egy átlagember életében a napi közlekedés mellett a lakóingatlan üzemeltetése és a háztartás működtetése jelenti a legnagyobb környezethasználatot. Habár az otthonokban egyre több a korszerű megoldás, a fűtés, a világítás és a háztartási eszközök használata még így is jelentős energiafogyasztással és ökológiai lábnyommal jár. Ezen a területen a korszerűtlen fűtési rendszerek jelentik az egyik legnagyobb problémát, hiszen amellett, hogy nagyobb az energiafogyasztásuk, az égés során keletkező füst egészségkárosító, valamint jelentős szén-dioxid-kibocsátással jár.
A beltéri levegőszennyezéshez nagyban hozzájáruló gáztűzhelyeket és a fatüzelésű kazánokat leszámítva a háztartásokban a nyílt tűz ma már jobbára nincs jelen, ennek ellenére továbbra is magas a lakástüzek és a szén-monoxid-mérgezések száma. Az év első félévében a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint 3433 lakástűz keletkezett hazánkban, ami 17%-kal kevesebb, mint 2022 első hat hónapjában.
A lakástüzek aránya minden évben a fűtési szezon időszakában a legmagasabb, ekkor történik az esetek mintegy 80%-a, ezek nagy számban a konyhákban, a hálószobákban és a nappalikban keletkeznek.
Egy lakástűzhöz jellemzően olyan okok vezetnek, mint a nyílt láng használata, valamilyen elektromos vagy fűtési hiba, sütés-főzés vagy a dohányzás, ezek a kockázatok viszont a minimumra szoríthatóak, vagy akár teljesen ki is küszöbölhetőek nagyobb körültekintéssel, egyszerű jelzőeszközök használatával és az otthonok fejlesztésével.
Magyarországon is egyre nagyobb teret nyernek az ún. intelligens otthonok, amelyek úgy képesek növelni a komfortot, hogy közben egyszerre csökkentik a lakhatáshoz kapcsolódó negatív környezeti hatásokat és fokozzák a mindennapok biztonságát. Az „intelligens otthon” kifejezés egy gyűjtőfogalom: olyan technológiákat jelöl, amelyek hozzájárulnak, hogy miközben élvezzük egy kényelmes lakás fejlett szolgáltatásait, a környezetet is kevésbé terheljük.
Az intelligens otthonban lekapcsolódik a lámpa, ha elmennek otthonról, gondoskodik róla, hogy a napszaknak megfelelően mindig annyi természetes fény jusson be a helyiségekbe, ami mellett minimalizálható a világítás áramigénye,
és a napfény, valamint az árnyék szabályozása révén a fűtés és a hűtés energiaszükségletét is optimalizálja.
Csak ott fűt és hűt, ahol erre a külső környezeti feltételek és a használat miatt valóban szükség van, a háztartási nagyfogyasztók ki- és bekapcsolását az olcsóbb áramdíjú fogyasztási völgyidőszakokhoz igazítja, csökkentve ezáltal az áramszámlát, valamint az energiarendszer terhelését és indokolatlan kapacitásait.
Az elérhető technológiáknak köszönhetően a rendszer közben fokozottan ügyel a benne élők biztonságára is, azaz érzékeli a fűtésből eredő szén-monoxidot, a füstöt, és akár már a tűz kialakulása előtt riasztja a bent lévőket, sőt, kialakítástól függően, szükség esetén az oltást is megkezdi.
A füst nagyobb probléma, mint elsőre tűnik
A közlekedés, a települések terjeszkedése, a korszerűtlen fűtés, az illegális égetés állandóan veszélyezteti a környezetünket, a dohányfüst pedig a legközvetlenebb területen szennyezi a levegőt, így mindennél direktebb veszélyt jelent.

A világon több mint 1 milliárd ember, egy közelmúltbeli hazai kutatás szerint pedig a magyarok közel egynegyede dohányzik rendszeresen, ezen belül minden harmadik válaszadó valamilyen füstmentes alternatívát használ. A megkérdezettek több mint fele tisztában van vele, hogy léteznek égés és füst nélkül működő technológiák, és akiknek már volt közvetlenebb tapasztalatuk a tűzesetekkel, közülük sokkal többen ismerték a lakástüzek és a dohányzás összefüggéseit.
Tízből négyen ugyanakkor nem tudják, hogy a hevített dohánytermékek, illetve az e-cigaretta használata nem jár nyílt láng használatával, és a gyulladási hőmérséklet elérésével sem.
Aki egyáltalán nem dohányzik, vagy nem használ hagyományos dohánytermékeket a lakásban, de még az erkélyen vagy a folyosón sem, nem fog elalvás közben égve maradt cigarettával lakástüzet okozni.
A dohányzás minden formája káros, és a leghatékonyabb ártalomcsökkentés továbbra is az, ha nem dohányzunk, azaz el sem kezdjük, vagy ha már megtörtént, akkor mihamarabb leszokunk róla. Az első cigaretta mentes naptól jelentősen csökkennek a kockázatok és a leszokni vágyókat minden eszközzel támogatni kell. Azon felnőtt dohányosok, akik minden ismert kockázat ellenére tovább dohányoznak, tájékozódhatnak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről, amely széles skálán mozog. Az elmúlt években számos tudományos kutatás és nemzetközi egészségügyi állásfoglalás született világszerte, mely megállapította, hogy a különböző dohánytermékek működésében és hatásában jelentős különbség lehet.
A füst – különösen a dohányfüst – távolról sem csupán kellemetlenség, káros hatásai egyértelműek és esetenként súlyosak. Az égés során felszabaduló füstben mérgező gázok és kátrány található, az apró koromszemcsék külön-külön is károsítják a tüdőt és a légutakat, együttesen pedig kifejezetten egészségtelenek.
Az eddig rendelkezésre álló adatokból arra lehet következtetni, hogy egyes füstmentes technológiák a hagyományos dohánytermékekhez képest lényegesen kevesebb károsanyagot bocsátanak ki. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezek az alternatívák sem kockázatmentesek, hiszen nem szűnik meg teljesen a káros anyagok bevitele, és tartalmaznak például nikotint, ami erős függőséget okozó anyag, és egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. Égés és füst hiányában a füstmentes alternatívák használata esetén bár lényegesen kevesebb a károsanyag-kibocsátás, mint a hagyományos dohánytermékek esetében, azonban a károsanyag kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatás közötti összefüggés vizsgálatára még hosszútávú kutatások szükségesek.
Füstmentes formába hozunk!
Az egyéni károsanyag-kibocsátás csökkentését középpontba helyező, szemléletformálást segítő és gyakorlati tanácsokra, valamint hiteles szakértők bevonására épülő Füstmentes formába hozunk! kampány célja, hogy támogatást nyújtson a mindennapi ártalmak csökkentésében, valamint segítse további ismeretek megszerzését mindazok számára, akik készek arra, hogy megvalósítsanak egy fenntarthatóbb és biztonságosabb jövőt saját maguk és a környezetük számára.
A Füstmentes formába hozunk! kampány ismeretterjesztő videókkal és kreatív tartalmakkal irányítja rá a figyelmet az ártalomcsökkentés mindennapi és egyszerűen megvalósítható lehetőségeire.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Képek: Getty Images
Ez durva: negatív lesz az áramár Magyarországon a hétvége jelentős részében
Berobban a tavasz, összeomlanak a piaci árak.
Harold James: Bár a globalizmus elleni küzdelmet hirdeti, Trump valójában globalista
A Princeton professzorának írása.
Ne mosd le a kocsid! – Szaharai porvihar tart Magyarország felé
Saras eső is eshet az országban.
Kiderült: az űrbe telepítene atomfegyvert Oroszország
Aggasztónak tartja a megszerzett információkat a NATO főtitkára.
Otthonfelújítási támogatás: fontos bejelentést tett a minisztérium
Sokan örülhetnek a könnyítésnek!
Brüsszel fegyverkezésből építene várat, a vidék veszítheti a legnagyobbat
Könnyen az elmaradottabb régiók kárára mehet az EU-s források újrastrukturálása.
Trump vámháborúja miatt Elon Musk cégén csattan az ostor
Írország adatvédelmi hatósága gigabírságot szabhat ki.
A WHO-ban megszületett a megállapodás a jövő járványairól
Az Egészségügyi Világszervezet fontos tervéről rántották le a leplet.
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új
Fából készült felhőkarcolók jelenthetik az építészet jövőjét
A modern építészetről a legtöbbeknek a beton, az acél vagy a tégla juthat eszébe alapanyagként, valójában azonban a fa is tökéletesen megfelel erre a célra. Számos vo
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De
Az S&P 500 ETF olcsóbb! - Bognár FIRE Balázzsal
Stúdiónkban az S&P500-azók és a FIRE képviselője, Bognár Balázs. Meg egy kis betevő Trump. Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók...
The post A
Meg lehet úszni befektetés nélkül? Esnek a piacok!
Mielőtt belekezdünk, előrebocsátom, hogy nem, nem kell kivenned a pénzed a befektetéseidből. Hacsak nem vagy aktív kereskedő, akkor még az éppen aktuális amerikai (vagy kínai/orosz) elnök agy
Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel
Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele


- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
- Bod Péter Ákos: Az egész világ megfizeti Trump tévedését
- Nyakunkon az újabb "devizahiteles" válság? - Soha nem látott összegben adósodnak el a magyarok
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.