Bizakodásra ad okot – a CIB Bank novemberben az NRC-vel végzett országosan reprezentatív felméréséből – hogy az elmúlt időszak nehézségeit figyelembe véve is, a megkérdezettek mintegy egyharmada olyan vagyoni és megtakarítási háttérrel rendelkezik, ami mellett nem érzi, hogy az anyagi helyzete érdemben romlott volna.
A lakosság kétharmada ugyanakkor nem rendelkezik jelentősebb megtakarítással és akik igen, ott is látványosan átrendezte a megtakarítási szokásokat az elmúlt hónapok gazdasági helyzetének negatív irányú változása. Mint a válaszokból kiderült, a magyar felnőtt lakosságnak csak 31%-a állítja magáról, hogy jelentősebb, a 6 havi jövedelmét meghaladó megtakarítással bír. A megkérdezettek bő egyharmada (36%) jelezte, hogy változtatott a megtakarítási stratégiáján a válság hatására; ez a magatartás elsősorban a magasabb jövedelműekre jellemző.
Az ezer fős mintán elvégzett reprezentatív felmérés szerint a válaszadók egyharmada – 33,5 százaléka – nyilatkozott úgy, hogy rendelkezik legalább egyhavi jövedelmének megfelelő megtakarítással, miközben 52,5 százalék volt azoknak az aránya, akik még egyhavi tartalékot sem képeztek. A megtakarítók körében a készpénzben tartott valuta került az első helyre a megtakarítási formák közül: 54% gondolta úgy, hogy leginkább ebben érdemes most a pénzét tartani. 48% szerint ingatlanban őrzi legjobban az értékét a pénz, 44-44%-nyian pedig az aranyban, illetve a devizaszámlában hisznek leginkább. Van még mit tenni tehát a pénzügyi edukáció terén, ezért jó hír – hogy valószínűleg szintén a negatív gazdasági környezet következményeként –, relatíve magas, eléri a 44%-ot azok aránya, akik valamilyen – például banki, biztosítási – szakember véleményét kikérve döntenek a megtakarításaikról.
Ami a másik oldalt, a hitelfelvételt illeti, a megkérdezettek 29%-a esetében van valakinek hitele a háztartásban. A felsőfokú végzettségűeknél 36%-os, a magasabb jövedelműeknél 38%-os, a gyermekeseknél pedig 40%-os volt a ráta. A kutatás egyik legérdekesebb megállapítása, hogy ha terméktípusonként vizsgáljuk, megtakarítással többen rendelkeznek, mint hitellel: a hitelesek imént említett 29%-os arányával szemben a valamilyen megtakarítási termékkel rendelkezők 39%-os aránya áll.
„Szerencsére a kutatás azon megfigyelésével összhangban, hogy tanulva a korábbi gazdasági hullámvölgyekből, tudatosabbak lettek az emberek a pénzügyeik kezelése során (a megtakarítással rendelkezők közel fele törekszik arra, hogy jobban megértse a pénzügyi termékeket mint 2008-ban), mi is azt tapasztaljuk, hogy hatékonyabban akarják használni a rendelkezésükre álló pénzeszközöket az ügyfelek – és már messze nem csak a privát banki szegmensben – mondja Vasas Norbert a CIB Bank Prémium és Privát Banki Szegmens Menedzsment vezetője. Fontos, hogy ezzel a nyitottsággal felelősen élve, olyan modern megtakarítási formákat tudjunk ajánlani számukra, ami a mostani kihívásokkal teli időben, de hosszú távon is profitábilis megoldást jelenthet. Persze utóbbi esetben jelentős szerepe van a rendszeres kapcsolattartásnak is, minden ügyfélszegmensben. A CIB Bank abban tud versenyképesen ügyfelei rendelkezésére állni, hogy nemzetközi hátterével olyan széles körű portfólióval rendelkezik megtakarítási termékek terén, melyek közül mindenkinek tudnak élethelyzetének megfelelő megoldást javasolni bankáraink. Érdemes tehát átgondolni a lehetőségeket és tanácsot kérni banki tanácsadóktól mindazoknak, akiknek készpénzben áll a megtakarításuk, és amely - mondjuk ki - emiatt napról napra veszít az értékéből.”
(x)