Jean-Noël Barrot a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: ezt a célt szolgálja az ukrán fegyveres erők felszerelése és az ukrán katonák nyugati kiképzése.
Franciaországban az elmúlt néhány hónapban egy teljes dandárnyi ukrán katona részesült kiképzésben, és az egység így képes lesz felvenni a harcot a frontvonalban
- mondta a párizsi külügyi tárca vezetője.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e francia katonák bevetése Ukrajnában, miután Emmanuel Macron francia elnök korábban nem zárta ki ennek lehetőségét, Barrot úgy fogalmazott:
Macron valójában annak a véleményének adott hangot, hogy a Nyugatnak "nem vörös vonalakat kell meghúznia", hanem stratégiai okokból homályban kell tartania cselekvési szándékait annak nyilvános meghirdetése helyett, hogy mit kellene és mit nem kellene tennie.
Ez az oka annak, hogy nyilvánosan nem vetünk el semmilyen lehetőséget
- tette hozzá a francia külügyminiszter.
Barrot szerint azért kell megadni Ukrajnának minden szükséges segítséget, mert Európa biztonsága a tét.
Minden egyes alkalommal, amikor az orosz hadsereg egy négyzetkilométernyi területen előrenyomul, a fenyegetés is egy négykilométerrel közelebb kerül Európához
- hangsúlyozta.
Jean-Noël Barrot szerint Franciaország nyitott arra, hogy Ukrajna meghívást kapjon a NATO-ba és az Európai Unióba, de erről az összes szövetséges kormánnyal tárgyalni kell. Kijelentette: azzal, hogy Oroszország ballisztikus rakétával támadta Ukrajnát, módosította nukleáris doktrínáját és az észak-koreai katonák behívásával "Ázsiába exportálta" a háborút, Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a félelemkeltés, a nyugati szövetségesek azonban nem hagyják megfélemlíteni magukat.
Arra a kérdésre, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek kompromisszumokat kellene-e elfogadnia a béketárgyalások érdekében, a francia külügyminiszter úgy fogalmazott: egészen addig a pillanatig, amíg az ukránok úgy döntenek, hogy eljött a béke ideje, a nyugati szövetségesek egyetlen feladata minden lehetséges támogatás megadása Ukrajnának, és annak biztosítása, hogy Ukrajna a lehető legerőteljesebb pozícióba kerüljön. Barrot hozzátette: Európának a jövőben olyan világban kell majd gondoskodnia saját biztonságáról, amely már nem úgy néz ki, mint az Ukrajna elleni orosz agresszió előtt, ezért szorosabbra kell vonni az európai együttműködést. Hozzátette:
ez azt is jelenti, hogy az európai országoknak többet kell költeniük saját védelmükre.
Címlapkép forrása: Omar Marques/Getty Images