Sokak számára úgy tűnhet, mintha túl lennénk már a koronavírus-járványon, de a betegség a mai napig kockázatot jelenthet1. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a COVID-19 terjedése ellen legfontosabb az alapvető járványvédelmi szabályok betartása, a súlyos lefolyás ellen pedig hatékony és biztonságos védőoltások állnak rendelkezésre.2 Hasonlóan a korábbi járványokhoz, a koronavírus elleni harcban is a vakcinák fontos eszközei lehetnek a megelőzésnek és a pandémia kezelésének. A higiénés szabályok betartása és a védőoltások felvétele célravezető lehet az influenza féken tartására is.2,6
Távolról sem tűnt el a koronavírus az életünkből, a novemberi adatok szerint hazánkban 2 hét alatt több, mint 12.000 új fertőzöttet regisztráltak.
A COVID-19 egyik legfőbb ismérve, hogy a levegőben cseppfertőzéssel terjed, így könnyen megfertőződhetünk, és kortól függetlenül bárkit, bármikor érinthet.
Eddig világszerte több mint 600 millió ember fertőződött meg a vírussal.1,2,3
Nem szabad félvállról venni
Sajnos a betegség lefolyása a legtöbb esetben korántsem veszélytelen. Bár jellemzően a COVID-19 fertőzöttek tünetei az enyhétől a középsúlyosig terjedhetnek (a betegek gyakran tapasztalhatnak lázat, köhögést és fáradtságot), egyesek súlyosan megbetegedhetnek, és kórházi felvételre, sürgősségi ellátásra, esetleg légzéstámogatásra is szorulhatnak.2,4
Orvosi értelemben kiszámíthatatlan, hogy kinél lesz súlyos a kór lefolyása, de az eddigi tapasztalatok alapján néhány tényező kifejezetten ronthatja a beteg kilátásait.
Ilyen például a szív- és érrendszeri problémák megléte, a cukorbetegség, a túlsúly, a krónikus szervi megbetegedések, daganatos megbetegedések. Általános megfigyelés, hogy az időskor is rizikótényező, különösen a krónikus betegségben szenvedő idősek a veszélyeztetettek. Súlyosbíthatja még a betegség lefolyását a legyengült immunrendszer, így veszélyben lehetnek a daganatos betegek, valamint a HIV-fertőzöttek is.4
Az említett rizikócsoportokból látszik, hogy sokunk életében lehet jelen olyan személy, akire nézve a fertőzés kiemelt kockázatot jelenthet. Még ha egészségesek is vagyunk, és nem aggódunk magunkért, közvetlen környezetünk, veszélyeztetett szeretteink, munkatársaink miatt is ajánlatos lehet kezelőorvos tanácsától függően védőoltás útján védekeznünk a kór terjedése ellen.2
Tanítható az immunrendszer
Mint számos más betegség esetén a korábbi évtizedekben, ezúttal is a védőoltások játsszák az egyik legfontosabb szerepet a járvány elleni küzdelemben.
Az oltás nem csak az egyes pácienseknek nyújthat védelmet, hanem a társadalomnak is: a magas átoltottság segíthet csökkenteni a vírus terjedését és kisebb eséllyel alakulhatnak ki újabb variánsok.
A COVID-19 megbetegedés némi védelmet nyújthat az újbóli megfertőződés ellen a természetes immunitás révén, az így kialakult védelem szintje egyénenként és vírusvariánsokként változó lehet. A COVID-19 elleni vakcinák segíthetnek védelmet nyújtani a súlyos betegséggel szemben, azoknál a betegeknél is, akik korábban már megfertőződtek. A vakcinák sikeresen megtaníthatják az immunrendszert arra, hogyan ismerje fel és küzdje le a COVID-19 betegséget okozó vírust.2
Kidolgozott technológia
Az oltás felvétele és az előírt időközönként történő megismétlése tehát egyéni és társadalmi értelemben is kulcsfontosságú lehet.
A COVID-19 elleni vakcinák mögött alapos kutatómunka áll, gyógyszerhatóság által előírt biztonságossági és hatásossági vizsgálatok adatai alapján engedélyezték őket.
Annak ellenére, hogy a COVID-19 elleni vakcinák a közelmúltban, a pandémia alatt jelentek meg, az mRNS és vírusvektor alapú vakcinákhoz használt technológia már évek óta létezik.5
A hírvivő RNS (messenger RNS, mRNS) alapú és vírusvektor alapú vakcinák utasításokat, genetikai információt juttathatnak a sejteknek ahhoz, hogy elkezdhessék kiépíteni a védelmet a COVID-19-et okozó vírus ellen. Ez egy olyan immunválaszt válhat ki, amely segíthet megvédeni minket a jövőbeli COVID-19-fertőzéssel szemben, a vírus változékonysága és egyéb tulajdonságai miatt pedig szükséges lehet az oltás többszöri felvétele. Hogy mikor, kinek és milyen védőoltás javasolt, azt természetesen a kezelőorvosnak kell eldöntenie, érdemes tehát a tél közeledtével orvossal konzultálni a kérdésben.5
Most is jól jönnek a szabályok
A védőoltás talán az egyik legfontosabb, de nem az egyetlen eszköz a járvány elleni küzdelemben. A zsúfolt helyeken a maszkhasználat, a rendszeresen és alapos kézmosás, a kézfertőtlenítők használata és a távolságtartás továbbra is ajánlott a járványos időkben.2
Az elmúlt években megtanult és elterjedt higiéniás szabályrendszer nem csupán a koronavírus elleni harcban, hanem más betegségek esetében is segíthet.
Az előttünk álló hónapok várhatóan az influenza felfutásának időszakát jelentik majd, az ez ellen történő védekezésben is kiemelt szerepet kaphatnak a Covid-19 járvány idején alkalmazott szabályok.6
Mindezekből tanulva sokat tehetünk a szezonális influenza ellen is: a maszk legalább nagy tömegben, zsúfolt helyeken történő viselése, a körültekintő kézmosás és kézfertőtlenítés, valamint a védőoltások segítségével nemcsak a COVID-19, hanem az influenza, tüdőgyulladás és más cseppfertőzéssel terjedő fertőző betegségek terjedését is csökkenthetjük.
Referenciák:
- Egészségügyi Világszervezet. WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard Elérhető: https://covid19.who.int/ Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
- Egészségügyi Világszervezet. COVID-19 advice for the public: Getting vaccinated https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-vaccines/advice Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
- koronavirus.gov.hu aktuális hírek 2022. november 09. https://koronavirus.gov.hu/cikkek/6-millio-420-ezer-beoltott-4-556-az-uj-fertozott-es-elhunyt-92-beteg Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
- Egészségügyi Világszervezet. Coronavirus disease (COVID-19) Overview. https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1 Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
- Egészségügyi Világszervezet. The different types of COVID-19 vaccines https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/the-race-for-a-covid-19-vaccine-explained Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
- Egészségügyi Világszervezet. Influenza (Seasonal) https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) Utolsó megtekintés: 2022.11.09.
PP-UNP-HUN-0157, OGYÉI engedélyszám: OGYÉI/74190-2/2022 Anyag lezárás dátuma: 2022.11.15. Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park, “A” épület Tel.: 06-1-488-3700, www. pfizer.hu
A cikket a Pfizer Kft. támogatta.
A jelen cikk nem helyettesíti kezelőorvos tanácsát az oltásokra vonatkozóan. Koronavírus elleni védőoltásokra vonatkozó vagy személyre szóló egészségügyi tanácsért forduljon kezelőorvosához.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
(X)
Fotó: Getty Images