A hazai gazdaság fenntartható növekedését, folyamatos versenyképességét a magas hozzáadott érték, a piacképes termékekbe, szolgáltatásokba forgatott új tudás biztosíthatja – ezt célozza az elmúlt években létrejött Nemzeti Laboratóriumok hálózata, részeként a hazai kutatóműhelyek stratégiai szemléletű újjászervezésének.
Az emberiség világszerte számos globális változással, megoldandó kérdéssel néz szembe, ami minden eddiginél fontosabbá teszi a megoldásközpontú, tudásteremtő együttműködést. A kihívásokra szabott válaszok megtalálásában nagy szerepe van a felfedező és kísérleti kutatások gyakorlati hasznosításának, amely egy-egy speciális tudományterület szakmai műhelyeinek összekapcsolásával lehet a leghatékonyabb. Ezért indult el hazánkban is a Nemzeti Laboratóriumok Program, amely a tudástermelő egyetemek, kutatóintézmények és a tudáshasznosító vállalkozások kapcsolatait fűzi szorosabbra. Az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal közreműködésével 2020-ban elindított kezdeményezése a nemzetgazdaság számára különösen ígéretes tématerületek hazai szakmai műhelyeit, köztük a legjelentősebb kutatóközpontokat szervezi hálózatba annak érdekében, hogy képesek legyenek megoldásokat találni akár a legjelentősebb globális kihívásokra is.
A program hozzájárul ahhoz a kormányzati célhoz, hogy Magyarország az évtized végére Európa jelentős innovátorai közé emelkedjen, a K+F ráfordításaink pedig elérjék a GDP 3%-át. A bővülő finanszírozás és a hazai innovációs ökoszisztéma új intézményrendszere egyszerre ösztönözi a tudástermelést, a tudásáramlást és a tudásfelhasználást. Ha a felsőoktatás, a kutatóintézetek és a vállalati szektor együttműködése megerősödik és rutinszerűvé válik, az nem csak a rendszer egyes elemeinek hatékonyságára, de az egész ország kutatás-fejlesztési és innovációs teljesítményére jelentős hatással lesz.
(x)