Még a legalaposabban átgondolt és kiszámolt hitelfelvételnél is előfordulhat, hogy vállalkozásunk nem várt akadályokba ütközik a törlesztési időszakban. Azonban ilyenkor se ijedjünk meg, mutatjuk, hogy mi a teendő hitelfizetési késedelmek vagy átstrukturálás esetén.
Az NHP Hajrá program nagy előnye, hogy a konstrukció keretében a kereskedelmi bankok által nyújtott kölcsönök fix kamatozásúak, ráadásul a kamat maximális értéke is meg van határozva. Habár a pontos érték kiszámolása a hitelintézet egyedi elbírálása alá esik, az ügyfél által fizetendő éves költség nem lehet több, mint 2,5 százalék.
A program a törlesztés időzítésében is rugalmas, hiszen az NHP Hará programban összesen 1500 milliárd forintos keretet biztosító MNB nem mondja meg, mikor szükséges a bankok által folyósított hitel visszafizetését megkezdenünk, és az ütemezésre vonatkozóan sem támaszt követelményeket. Ezeket a részleteket a kölcsönt folyósító intézmény saját üzletpolitikája és kockázatvállalási hajlandósága függvényében határozza meg.
Megoldások késedelmes fizetésre
Na de mi történik akkor, ha – bármily körültekintően is jártunk el – a kedvező feltételek ellenére sem tudjuk teljesíteni a szerződésben vállalt kötelezettségeinket? Természetesen van mód a megoldásra, sőt, ha időben kezdjük el a helyzet elemzését a kölcsönt folyósító intézettel, a túlzott eladósodottság veszélyétől sem kell tartanunk.
A legfontosabb, hogy a lehető legrövidebb időn belül vegyük fel a kapcsolatot azzal a pénzügyi intézménnyel, akivel a hitelszerződést kötöttük és írásban közöljük, hogy milyen okok állnak a törlesztésünk késedelme mögött. Meghatározott feltételek teljesítése mellett az intézmény segíteni fog minket (és vállalkozásunkat) abban, hogy minél hamarabb rendezhessük a helyzetünket és maradéktalanul teljesíteni tudjuk a törlesztési kötelezettségünket.
Abban az esetben, ha 90 napot meghaladó késedelembe esnénk, a hitelintézetnek kötelessége a refinanszírozási hitelét haladéktalanul visszafizetnie az MNB-nek, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy fel kellene mondania a velünk kötött szerződést, hiszen az a program keretein kívül az akár továbbra is fenntartható, illetve módosítható.
Figyeljünk a költségekre!
További alternatíva lehet még a szerződésünk átstrukturálása, mely szintén megengedett és nem jár együtt a refinanszírozási kölcsön visszafizetésével sem. Figyeljünk azonban arra, hogy szerződésmódosításnál, illetve átstrukturálásnál számolnunk kell bizonyos költségekkel, illetve ezeken keresztül a kiadásaink megemelkedésével is. Habár a teljes futamidő alatt a kölcsön éves kamatterhe normál esetben nem lehet több, mint évi 2,5 százalék, bizonyos díjak ez alól kivételt képeznek.
Ilyenek például az NHP Hajrá program vagy a szerződés feltételeinek a nem teljesítéséhez kapcsolódó büntető jellegű és késedelmi kamatok, amiket a keretszerződésben határoznak meg. Mindemellett előfordulhat az is, hogy felmerülnek további, a szerződésszegéshez kapcsolódó díjak és költségek, illetve elképzelhető, hogy az általunk kezdeményezett szerződésmódosításnak lesz egy kondíciós lista szerinti díja is.
Összességében ezek a tartozásunk növekedéséhez vezetnek, ugyanakkor, ha alaposan és késlekedés nélkül átgondoljuk a módosítás, átstrukturálás feltételeit, elkerülhetjük az adósság felhalmozódását. Éppen ezért ne habozzunk kérdéseinkkel az ügyintézőhöz fordulni, aki támogatni fog minket a legmegfelelőbb megoldás megtalálásában.
(x)