Kamatmentes hitelt kaphatnak a mikro-, kis- és kisvállalkozások az MFB Pontokon. Az uniós forrású Mikro-, Kis- és Kisvállalkozások Technológiai Korszerűsítése Célú Hitelprogram júniustól a válság hatásainak kivédésére is szolgál, vagyis likviditás- és forgóeszköz finanszírozásra is felvehető a beruházási célok mellett nulla százalékos kamattal.
Akár 300 millió forintot is igényelhetnek a mikro-, kis- és közepes vállalkozások forgóeszköz- és likviditás finanszírozásra a megújult KKV Technológia Hitelprogram keretében kamat- és díjmentesen. A Mikro-, Kis- és Kisvállalkozások Technológiai Korszerűsítése Célú Hitelprogram (GINOP-8.3.5-18) átdolgozása során a még rendelkezésre álló, közel 137 milliárd forintos keretösszeg felét erre a célra különítették el, így ötéves futamidővel vehető fel tulajdonképpen szabad felhasználásra a kölcsön, amelynél a nulla százalékos kamatterhek mellett csak a tőkét kell törleszteni. A keret másik fele továbbra is beruházási célra vehető fel, itt a futamidő akár hét év is lehet, az igényelhető legnagyobb összeg 150 millió forint, a kölcsön pedig ugyanúgy kamatmentes. A rendkívül kedvező konstrukció az uniós támogatási feltételrendszernek megfelelően érhető el, vagyis a közép-magyarországi régió (Pest megye és Budapest) vállalkozásai kivételével bármely mikro-, kis- és közepes vállalkozás igényelheti az MFB Pontokon. Az érintett vállalkozások számára ez a legolcsóbb finanszírozási lehetőség, amely a működés fenntartására, a válságból való kilábalásra ugyanúgy felhasználható, ahogy a felkészülésre a válság utáni technológiai versenyre is.
A kedvező konstrukció része a Magyar Fejlesztési Bank és az MFB Csoport válságkezelő- és gazdaságélénkítő programjának. Az állami pénzintézeti csoport teljes programja 1500 milliárd forintos, amelyben az induló cégektől a legnagyobb vállalkozásokig minden gazdasági szereplő megtalálhatja a számára megfelelő finanszírozási formát. A program célja, hogy a hitel-, tőke- és garanciaprogramok mentőövet nyújtsanak a bajba jutott cégeknek, ugyanakkor fontos a fejlesztések, beruházások, jelentős méretű projektek megvalósításának ösztönzése is.
Az MFB Csoport válságkezelő- és gazdaságélénkítő programja három pilléren nyugszik: támogatott hitelek mellett garanciavállalást és célzott tőkejuttatást is kínál az állami bank leányvállalataival, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-vel és a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-vel, valamint külső partnereivel összefogva.
A kisvállalkozások számára átdolgozott KKV Technológia Hitelprogram mellett az MFB Krízis Hitelét is kínálják már az állami pénzintézet hitelközvetítő partnerei 2,5 százalékos kamattal. Ez azokat a vállalkozásokat is átsegíti a nehézségeken, amelyek más forrásból nem tudják megoldani a járványhelyzet miatt kialakult likviditási problémáikat. A közép- és nagyvállalatok számára az MFB Versenyképességi Hitel áll rendelkezésre, míg a krízis előtt jól működő kisebb, közepes vagy nagyvállalatok, valamint az innovatív üzleti elképzelésre épülő startupok a Hiventures Zrt. által kidolgozott tőkeprogramok kínálta tőkeinjekciót is választhatják. A harmadik pillér pedig a hitelgarancia vállalása, amellyel jelentősen javítható a vállalkozások hitelképessége.
Az MFB válságkezelő- és gazdaságélénkítő termékei már igényelhetők a Magyar Fejlesztési Banknál és a programjaiban részt vevő pénzintézeteknél, a részletekről a www.mfb.hu oldalon érdemes tájékozódni.
(x)