Az Európai Unió és Magyarország a megújuló energiával kapcsolatos 2030-as célkitűzései pörgetik a napenergia hasznosításához köthető beruházásokkal foglalkozó cégeket.
A napokban látott napvilágot az Eurostat azon jelentése, amely a 2009-ben elfogadott, a 2020-ig terjedő 10 éves energiagazdálkodási programon belül vizsgálja az egyes országok teljesítményét a megújuló energia és a teljes energiafogyasztás arányának alakulása alapján. Bár a 20%-os összeurópai cél az év végére elérhető közelségbe került, nincs idő hátra dőlni: Magyarország előtt még hosszú út áll az iparágat érintő fejlesztések terén. A kormány által a lakossági és a vállalkozások számára indított támogatásokon kívül az ezermilliárdos támogatási összeget megmozgató KÁT- és METÁR-programok igyekeznek jelentős összegekkel ösztönözni a hazai napenergia-termelés fejlesztését.
Az iparágra jellemző lendületet jól példázza a hazai piac egyik legjelentősebb szereplőjéhez, az Optimum Solarhoz köthető, a héten sikeresen lezajlott 6 milliárd Forint értékű kötvénykibocsátás is.
A 2020. március végén lezajlott első hazai METÁR-tenderen sikeresen szereplő Optimum Solar nem új szereplő a piacon: a 2011-ben alapított vállalkozás az 50kW-ig terjedő háztartási méretű napelemes kiserőművek telepítése után sikeresen szállt be a KÁT-program keretében létesített, maximum 500 kW teljesítményű napelemparkok tervezését és kivitelezését célzó versenybe. A hatékony folyamatszervezés, a minőségi kivitelezés, valamint egy külső partner bevonásával biztosított üzemeltetés olyan működési biztonságot teremtett meg, hogy a cég B+ besorolást kapott a kötvénykibocsátáshoz elengedhetetlen, a Scope Ratings által végzett minősítés során. A pénzügyi tranzakció hátterét a Magyar Nemzeti Bank tavaly nyáron elindított, 450 milliárd forint keretösszegű, vállalati kötvényvásárlási programja adja.
Az Optimum Solar várakozásai szerint a befolyó összeg a hazai METÁR-tendereken önerőből történő minél sikeresebb indulás mellett a külföldi befektetőkkel való kivitelezői együttműködéshez is jelentős tőkefedezetet nyújthat.
Az Optimum Solar 6 milliárd forintos kötvénykibocsátása több szempontból is kiváló helyzetbe emeli a céget. A KÁT-program keretében zajló korábbi naperőmű-fejlesztésekhez képest a METÁR-tenderek az eddigi 500 kW-os kapacitás helyett már 20-50 MW teljesítményű erőművek létrehozásáról szólnak. A megnövekedett teljesítmény nagyobb építési költségeket is jelent, a befolyó összeg ezen milliárdos tételekhez szükséges további bankhitelhez nyújt fedezetet, mintegy 5 milliárd forint értékben. A saját naperőműfejlesztési projektek mellett az Optimum Solar a jövőben a magyar piacot potenciális célterületként kezelő külföldi befektetők számára kíván tervező, kivitelező partnerként megjelenni. A sikeres együttműködés egyik alapfeltétele, hogy rendelkezzen a nagy volumenű beruházásokhoz kapcsolódó operatív költségeket fedező anyagi eszközökkel.
„A METÁR-tenderekkel, a kapcsolódó fejlesztésekkel, valamint a pénzügyi ösztönzők bevezetésével a döntéshozók világosan jelezték mind az EU illetékesei, mind a piac szereplői számára, hogy mindent megtesznek a kitűzött célszámok elérése érdekében. Napelemes rendszereink és naperőműveink éves szinten 100 000 tonna CO2 kibocsátástól mentesítik bolygónkat, mi ezzel segítünk csökkenteni az emberiség ökológiai lábnyomát.” – vélekedik Lugos Roland, az Optimum Solar ügyvezetője. „A kötvénykibocsátás során elérhetővé váló anyagi eszközök birtokában az Optimum Csoportnak lehetősége nyílik megmérettetni magát egy, az eddiginél nagyságrendekkel, 5-6-szor nagyobb küzdőtéren, ahol a szakma hazai elitje mellett partnerként vagy versenytársként már a komoly technikai eszközökkel és know how-val felszerelkezett, hazai partnereik iránt magas minőségi elvárásokat támasztó külföldi szereplők is megjelennek majd.”
Az Optimum Solar Kft.-ről
A bajai székhelyű Optimum Solar Kft. nyolc éve van jelen a megújuló energia hasznosításának területén. Kezdetektől fogva arra törekedtek, hogy megbízható, hosszú távú megoldást kínáljanak a napelemes rendszerek és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások terén. Országszerte eddig közel 460, a napenergiát ipari szinten hasznosító rendszer telepítésében vettek részt. Piaci szerepük a kivitelezés mellett beruházói, tervező és fenntartói minőségben is meghatározó. A cég tulajdonos-ügyvezetője Lugos Roland.
(x)