Lássuk a számokat!
A Tower Ingatlan tapasztalataival összhangban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb lakáspiaci jelentése is a lakásárak dinamikus emelkedéséről, illetve az adásvételek számának növekedéséről számol be, és előrejelzése alapján 11,5 százalékos reál áremelkedés várható 2018-ban. A vidéki kisebb települések és a főváros közti árolló azonban a korábbi évekhez képest is tovább nyílik: Budapesten a 20 százalékot is meghaladja, vidéken viszont csak 16 százalék körül alakul az éves nominális áremelkedés.
A piaci szereplők szerint az új lakások iránt gyakorlatilag kifogyhatatlan a kereslet. Külföldről továbbra is nagy az érdeklődés, főként a jó elhelyezkedésű, belvárosi ingatlanok tekintetében Budapesten. Az MNB jelentése is megállapítja, hogy a lakáspiac kínálati oldala nem tud lépést tartani az erős kereslettel, a fejlesztés alatt álló fővárosi új lakások előértékesítettsége folyamatosan növekszik. Idén az első félévben országosan 6517 új lakást adtak át, 30 százalékkal többet, mint 2017 azonos időszakában, a kiadott építési engedélyek száma azonban már 9 százalékkal visszaesett.
A Tower Ingatlan tanácsadói szerint az, hogy újépítésű vagy használt lakást éri meg jobban vásárolni, jelenleg is függ a személyes preferenciáktól. Az újépítésű eladó lakások négyzetméter ára jóval magasabb szinten van, viszont cserébe modernebb, frissebb ingatlant kap a vevő. Befektetési oldalról azonban a használtlakás piacon valamivel jobb hozamok érhetőek el az alacsonyabb áraknak köszönhetően.
Mi adható bérbe?
Az év vége felé közeledve egyébként a lakáspiac mindig csendesebbé válik, és ez a hatás már érezhető volt novemberben is. "A bérleti piacon jelenleg leginkább a kisméretű garzon- és az egy hálószobás lakásokat keresik az érdeklődők" - mondta Pavelka Zsolt, a Tower Ingatlan bérbeadási vezetője. A lakáspiacra általában is jellemző, hogy ezekre az ingatlantípusokra nagyobb a kereslet. A kis belvárosi lakások nagyon gyorsan jó áron kiadhatóak, mivel a rövid távú (Airbnb jellegű) kiadás nagyrészt elvett a belvárosi bérleti piacból. Emellett a nagyobb, két-három hálószobás lakások után is érdeklődnek, de ebben a kategóriában is az olcsóbb ingatlanok felé tolódik a kereslet.
A Tower Ingatlan tapasztalatai szerint a nagy lakások esetében jelentős bérleti díj emelkedés volt Budapesten, ezért túlkínálat alakult ki és megtorpant az áremelkedés mértéke, a kis lakásoknál viszont tovább nőnek a bérleti díjak. Nagyobb hiány az olcsóbb árkategóriában és a kiemelkedően luxus kategóriában érzékelhető a bérleti piacon.
"A luxuslakások esetében inkább a bérleti díjak stagnálásáról lehet beszélni egy-két évre visszatekintve" - mondta Holcsik Dániel, a luxus lakásokkal és házakkal foglalkozó Eurocenter Ingatlaniroda bérbeadási vezetője. A négy évvel ezelőtti luxus bérleti díjakhoz képest már egyértelmű az emelkedés. Ebben a szegmensben ugyanakkor nehezebb általános trendről beszélni, van olyan ingatlan, amely ötezer eurós havi bérleti díjjal is gyorsan bérlőre talál jó adottságainak és különleges felszereltségének köszönhetően. A luxuslakások között egyébként a három hálószobás, teljesen felszerelt lakás a legkeresettebb, ugyanis ez felel meg leginkább az ügyfélkörnek, akik jellemzően multinacionális vállalatok külföldről érkező munkatársai és családjuk.
(x)