Mivel január 1-jétől már a nem teljes kitöltöttségű postai csekkeken is kötelező tartalmi elem lesz a QR-kód, így kézenfekvő lesz ezeket is online, digitálisan fizetni. Erre lehetőséget biztosít például az iCsekk alkalmazás, mely Android és iOS rendszeren is elérhető, és mobilon valamint tableten is lehet használni. Az applikáció leolvassa a csekken található QR kódot, ami tartalmazza a fizetéshez szükséges információkat, így nem kell az adatokat begépelni. A megoldás bárhol, bármikor, kényelmesen használható, ahol rendelkezésünkre áll internetkapcsolat. A Magyar Posta tájékoztatása szerint a szolgáltatás keretében minden postai QR-kóddal ellátott sárga és fehér csekk befizethető a kód leolvasásával. Az e-számlák befizetése pedig még ennél is egyszerűbb: a Díjnet ügyfelei, ha letöltik az iCsekk alkalmazást, és összekötik díjnetes fiókjukkal, akkor a mobiljuk segítségével egy gombnyomással befizethetik a Díjnetnél regisztrált e-számláikat. A kényelem mellett a hibalehetőségeket is csökkenti a megoldás.
A mobiltelefon mára a mindennapjaink részévé vált - sok fontos funkciót használunk rajta, melyek más eszközöket helyettesítenek, ilyen például a térkép, a számológép vagy a számítógép. A telefonunk mára már szinte hozzánk nőtt, így kézenfekvő hogy a csekkeket is ezen keresztül fizessük be - gyorsan, biztonságosan.
Az iCsekk alkalmazás ugyanolyan biztonságos, mint ha banki rendszeren keresztül fizetnénk. A bankkártya-adatokat titkosított formában tárolják el, és van egy kiegészítő fizetési jelszó is, ami további biztonsági szintet jelent. Fizetési adatainkhoz akkor sem férnek hozzá, ha elveszne a telefonunk, de ha egy esetleges visszaéléstől tartunk, az adott telefonszámra le is tilthatjuk az alkalmazást.
Az iCsekk használatakor a befizetés sikerességéről a telefon képernyőjén azonnal érkezik visszajelzés, a fizetés igazolása pedig a bankszámlakivonattal történik, vagyis nem kell gyűjtenünk a sárga csekkek papír alapú bizonylatait. Az applikáción belül azt is beállíthatjuk, hogy a sikeres fizetésekről emailben is értesítsenek, de a beolvasott csekkeket egy későbbi időpontban is befizethetjük - ha például ráeszmélünk, hogy nincs a számlánkon elegendő pénz -, ilyen esetben még fizetési emlékeztetőt is kérhetünk. A befizetések időpontját tehát a bevételeinkhez tudjuk ütemezni, a költéseket végig az ellenőrzésünk alatt tarthatjuk.A digitális csekkbefizetés egy fontos lépés a készpénzmentes világ irányában. Egy digitális átalakulás részesei vagyunk, melyben a kommunikáció, a szórakozás és a kereskedelem is egyre inkább a virtuális térben zajlik. A mobiltárcáknak köszönhetően ma már számos helyen boltban is fizethetünk a telefonunkkal, a fizetésre alkalmas egyéb eszközöknek (pl. okosóra vagy okoshűtő), valamint az újabb és újabb mobilfizetési megoldásoknak köszönhetően pedig eljöhet az az idő, amikor pénztárca nélkül mehetünk el otthonról.
(x)