Prémium

Gondolta-e, hogy ennyiféle belső ellenőrt alkalmaznak a cégek? (x)

Portfolio
A vállalatok működésében egyre fontosabb szerepet töltenek be a kontrollt végző munkatársak. Hazánkban a függetlenített belső ellenőrzésnek régi hagyománya van, a mai kor internal audit intézménye pedig messze meghaladta az egykori szocialista nagyvállalati belső ellenőrzést is. Mára olyan új ellenőrző illetve kontrolláló munkakörök is elterjedtek, mint például a kockázatkezelői munkakör, a szabályszerű működést vizsgáló compliance manager, a belső visszaéléseket feltáró fraud manager, vagy a csalásokat a könyvelésben kutató forensic accountant. Nagyobb vállalatoknál alkalmaznak pénzmosás elleni specialistát (anti money laundering specialist), adatbányászati munkatársat (data analyst), és belső adózási szakértőt (internal tax advisor). Ne feledkezzünk meg továbbá a már hagyományosnak számító controlleri, biztonsági és minőségbiztosítási auditori munkatársak tevékenységéről sem a vállalatoknál.
A Belső Ellenőrök Magyarországi Szervezete 2016. május 19-20-ára nemzetközi belső ellenőri konferenciát szervez, amely önálló Governance szekciót kap. Az érdeklődő vállalatvezetők megismerhetik a védelmi vonalak 3 lépcsős modelljét (The three lines of defense modell) és diskurzust folytathatnak a vállalati kontrollrendszerek időszerű kérdéseiről. További információ és jegyvásárlás: www.ceekonferencia2016.iia.hu

Gondolta-e, hogy ennyiféle belső ellenőrt alkalmaznak a cégek?
Gondolnánk, hogy csak tőzsdei cégek és pénzügyi vállalkozások alkalmaznak ennyi féle munkatársat, de valójában ma már minden multinacionális nagyvállalat illetve feltörekvő középvállalkozás kiépíti és működteti a belső védelmi vonalak rendszerét a szervezetén belül. Ennek célja, hogy a csalások, a pazarlás, a nem megfelelő vagyonvédelem, a működési és befektetési kockázatok, a nem hatékony folyamatok, valamint a szabálytalanságok és a beszámolókban kimutatott tévedések lehetőleg azonnal kiderüljenek és erre a vállalatokon belül a szükséges intézkedéseket azonnal megtegyék.

Az ENRON, Lehman Brothers, Volkswagen botrányok, valamint hazánkban a takarékszövetkezeti csődök, a Kulcsár ügy, a Questor botrány és a média által bemutatott különféle korrupciós esetek hatására a társadalom is egyre érzékenyebb e területen és elvárja a vállalatoktól a felelősségvállalást és az etikus működést, valamint azt, hogy működésükkel ne veszélyeztessék a befektetők, a kisrészvényesek érdekeit, illetve a helyi környezetet sem. A Vörösiszap-katasztrófa, a paprikahamisítás, a törökbálinti pirotechnikai raktárban történt halálos tűzeset pedig rávilágítottak arra, hogy a vállalkozások nem pusztán könyvelési vagy pénzügyi csalásokkal tudnak kárt okozni, és nem kizárólagosan politikai kötődésű károkozásról van szó, hanem működésük, alaptevékenységük is vezethet olyan negatív következményekhez, amelyek a tulajdonosoknak, munkavállalóknak, könyvvizsgálóknak, helyi érdekelteknek is egyaránt előnytelenek.

Ma már tehát a felelős és hosszútávon tervező vállalkozások komplex ellenőrzési és integrált kontrollrendszerrel igyekeznek feltárni és minimalizálni milyen olyan kockázatot, mely a vállalkozás jövőjét, működését, stratégiáját veszélyeztetik. Ez a menedzsment, a vezetés érdeke és felelőssége. Ennek érdekében úgynevezett kontroll mixet alkalmaznak, azaz fizikai és automatizált, utólagos és megelőző kontrollokat egyszerre használnak, bevezetik a "több szem elvét", alkalmazzák a vezetésen belüli többszintű jóváhagyási protokollokat, és korszerű szoftveres adatbányászati eszközökkel biztosítják a komplex kontrollrendszer működését, ezáltal a menedzsment munkáját, illetve a döntéshozatalt.

Mindezen vállalati kontrollok jól illeszkednek a felelős vállalatirányítás eszményébe, ill. a jó kormányzás filozófiájába is. Éppen ezért a vállalati "Governance" egyre inkább felértékelődik. Nem véletlen, hogy a Belső Ellenőrök Magyarországi Szervezete által szervezett nemzetközi belső ellenőri konferencia is önálló Governance szekciót kap. A 2016. május 19-20-i rendezvényen belül az érdeklődő vállalatvezetők megismerhetik a védelmi vonalak 3 lépcsős modelljét (The three lines of defense modell) és diskurzust folytathatnak a vállalati kontrollrendszerek időszerű kérdéseiről. A szekció meghívott díszvendégei a téma neves szakértői. Többek között előad Dr. Flemming Ruud professzor is, aki a St. Galleni Egyetem Számvitel, Controlling és Audit intézetének igazgatója, tanszékvezető egyetemi tanára, emellett vendégprofesszor a Torontói és az Oslói Egyetemen. Előadásában a 2013-as COSO keretrendszerbeli változásokat mutatja be, ill. részletesen ismerteti a védelmi vonalak modelljét is.

Milicz Ákos
doktorjelölt, Budapesti Corvinus Egyetem


(x)
KonyhaKontrolling

Adj készpénzt karácsonyra!

A karácsonyi ajándékozás nagyon fontos számomra. Ez meglepő lehet, hiszen pontosan tudom, hogy közgazdaságtanilag mennyire hatékonytalan tud lenni. Ennek ellenére lelkes vagyok a karácsonyi ajá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
IMG_2847