A továbbra is erős munkaerőpiac, a szolgáltató szektor bővülése, az autóeladások fellendülése, a javuló kiskereskedelmi értékesítések és a vártnál jobb inflációs adatok egyaránt azt tanúsítják, hogy eltúlzottnak bizonyultak az év eleji félelmek az amerikai gazdaság recessziós veszélyeivel kapcsolatban. Márciusban már Európában is megkezdődött a makrogazdasági adatok javulása. A jegybankok továbbra is támogatják a válságból történő kilábalást, a következő időszakban azonban a figyelem ismét a menedzsment kilátásokra összpontosulhat.
"A vállalati sajátrészvény-visszavásárlások dinamikájának lassulása áprilistól újabb korrekciós veszélyt hordozhat magában. Az előző hónapokban sokat csökkent az idei évre várt árbevétel és eredmény konszenzus, a 2017-re vonatkozó piaci várakozásokat azonban még mindig magasnak tartjuk a vezető részvényindexek esetében. Széleskörű diverzifikáció és szigorú kockázatkezelés mellett az egyedi befektetési sztorikat keressük. Kedvenceink közé tartoznak a magas és növekvő cash-flow hozammal jellemezhető társaságok a globális egészségügyi szektorban - szelektív megközelítéssel, a régióban a távközlési szektorban látjuk a leginkább alulértékelt vállalatokat. A befektetési kategóriájú, jó minőségű vállalati kötvények piaca védett maradhat az Európai Központi Bank kiterjesztett eszközvásárlási programja miatt" - emelte ki Pallag Róbert, a Generali Triumph Euró Származtatott Alap portfólió menedzsere, az Alapkezelő befektetési vezetője.
"A long/short származtatott alapjainkkal szemben nem változtak az elvárásaink, minden naptári évben a globális kötvénypiacokat meghaladó, látható többlethozamot szeretnénk elérni, hangsúlyozottan konzervatív befektetőknek lehetőséget teremtve a bankbetétek, alacsony hozamú eszközök alternatívájaként" - tette hozzá a közel 400 milliárd Ft-os vagyon kezeléséért felelős menedzser.
Az első negyedév során hosszú idő után először fordultak a befektetők a globális feltörekvő piacok irányába, ahol a túlzott pesszimizmus és alulpozícionáltság megfelelő katalizátorokkal párosult. Kínában az azonnali pénzkínálat bővülése 2010 óta a legerőteljesebb, amely a múltban - csökkenő reálkamatokkal és gyorsuló hitelezési aktivitással párosulva - jó indikátornak bizonyult a növekedési kilátások szempontjából. Mivel azonban a megfelelő léptékű strukturális reformintézkedések a legtöbb ország esetében még mindig hiányoznak, változatlanul jelentősek a kockázatok.
"Érdemi különbségek jellemzik a közép-kelet-európai régió gazdaságainak fejlődését is, emiatt az országok között szelektív megközelítést alkalmazunk. Magyarországon még jó ideig marad az alacsony hozamkörnyezet, ez pedig támogatja a lakosság fogyasztási hajlandóságát, ami azonban még mindig elmarad a válság előtti szintektől. Az alacsony infláció miatt a Magyar Nemzeti Bank további monetáris eszközöket vethet majd be, mindez pedig akadály lehet a forint erősödése előtt. A devizapiacokon egyébként is óvatosabbá váltunk, többek között az EUR/USD árfolyamban sem várunk jelentős elmozdulást idén, amit az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várhatóan lassabb kamatemelési ciklusa magyaráz" - emelte ki Jac Radomír, a Generali közép-kelet-európai régiójáért felelős vezető közgazdásza.
A Generali abszolút hozamú alapjai aktív befektetési stratégiát folytatnak, melyhez szigorú kockázatkezelés, jól diverzifikált portfólió elvárás tartozik. Az egyedi eszközök átlagos mérete 1% alatti kitettséget képvisel. Az egyedi részvénykiválasztásban a régió mellett a fejlett európai és amerikai részvényekre helyezik a fő hangsúlyt, de fontos szerepet játszanak a meghatározó devizapárok intenzív mozgásainak kihasználása is.