Horváth Gábor: Ez egy családi vállalkozás, édesapám 1990-ben alapította a céget egy fővel és 1 millió forint törzstőkével. Akkor a cég tevékenysége még csak az építőiparra korlátozódott, de nem generál kivitelezéssel foglalkoztunk, hanem alvállalkozói munkákkal. A cég mára már odáig fejlődött, hogy volt olyan évünk, amikor 240 alkalmazottunk volt, és jelenleg a cégcsoport saját tőkéje pedig több mint 3 milliárd forintot tesz ki. Több lábon állunk, a tevékenységünk 80 százalékát az építőipari generál kivitelezés teszi ki, ami azt jelenti, hogy egyrészt részt veszünk közbeszerzési eljárásokban, és saját vállalkozásban építünk társasházakat. Emellett műanyag és alumínium nyílászárókat gyártunk, illetve fa nyílászárók forgalmazásával is foglalkozunk. A cégcsoport tulajdonában áll két étterem és egy edzőterem is Nyíregyházán.
P.: Jelenleg milyen nagy projekten dolgoznak?
H. G.: A jelenlegi legnagyobb saját beruházásunk egy fitness komplexum. Már rendelkezünk egy körülbelül 1000 négyzetméteres fitneszteremmel, és most építünk egy 3500 négyzetméteres rekreációs központot, amelyben többek között 4 squashpálya, egy wellness részleg, egy nagy aerobic terem, és egy bokszterem is helyet kap. A nagy projektjeinket banki forrásból finanszírozzuk, ennek a projektnek a kapcsán a CIB Bankon keresztül veszünk részt a Növekedési Hitelprogramban. Továbbá egyéb közbeszerzési munkák is folyamatban vannak, főleg ebben a térségben.
P.: Az ingatlanpiacot különösen súlyosan érintette a válság. Mi segített a válságos időszak átvészelésében?
H. G.: Amikor beütött a válság, az értékesítési célú társasházépítés teljesen leállt, nem tudtuk eladni a lakásokat. Ekkor áttértünk a bérlakásépítésre, és bevezettünk a piacon egy teljesen új konstrukciót. Ennek lényege az, hogy a lakók bérlik a lakást, és vásárlás esetén önerőként beszámítjuk az addig befizetett összeget. Ez a konstrukció akkoriban teljesen egyedülálló volt, ezzel senki más nem foglalkozott, mert ez egy meglehetősen tőkeigényes konstrukció. De ez mindenkinek kedvezett, mert mi hasznosítani tudtuk a lakásainkat, a fiatalok új lakásba tudtak költözni, a bankok hitelt tudtak adni, és persze az államnak is jó volt, hiszen mi így adót fizettünk. Nem beszélve arról, hogy az alkalmazottainkat foglalkoztatni tudtuk és így nem kellett a létszámot jelentős mértékben csökkenteni. Az ingatlanpiac éledezését mi az idei első negyedévben éreztük meg igazán, tavaly még 50-60 üres lakásunk volt, de az év elején már jelentősen nőtt az emberek igénye a lakásvásárlásra és lakásbérlésre.
P.: Tervezik már azt, hogy a jelenlegi menedzsment kinek adhatja át a stafétabotot?
H. G.: Ahogyan említettem, édesapám alapította a céget, és ő már 60 éves, a nővérem és én képviseljük a cég következő generációját. Mindketten közgazdászok vagyunk, a stafétabot átadása már most folyamatban van nálunk.
Mit mond a szakértő?
Sikertényezők Szabados Richárd, a CIB KKV és Lízing Üzletágak vezetőjének szemével: - Egyedi, versenyelőnyt biztosító tudásbázis. - Elméleti tudás sikeres alkalmazása üzleti vonalon. - Megbízható partneri hálózat megteremtése.