Az első, 1963-ban megrendezett minősítő vizsga alapján még csupán 268 szakember kapott CFA minősítést, míg ma, ötven évvel később már több mint 100 ezer okleveles dolgozik a világ 139 országában. "A magyar tagszervezet valamivel több mint 100 minősített pénzügyi elemzőt tömörít." - mondta el Varga Péter, CFA, a Befektetési Szakértők Magyarországi Egyesületének (CFA Society of Hungary) elnöke, miután kedden reggel megnyitotta a kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén. A létszám azonban gyorsan nő: az idén június 2-án megtartandó budapesti minősítő vizsgákra már 276 jelöltet várnak.
"Nincs jobb mód a CFA program sikerének és nemzetközi hatásának megünneplésére, mint egy ilyen globális eseménysorozat." - áll John D. Rogers, CFA, a 109 ezer tagú CFA Institute elnök-vezérigazgatójának az évforduló alkalmából kiadott közleményében. A jövő hétvégén világszerte 149 ezer jelölt vesz részt az angol nyelvű vizsga egyenként kétszer háromórás, három egymásra épülő szintjének valamelyikén a világ 168 országában. A minősítés megszerzéséhez e vizsgák letétele és a szakirányú diploma mellett az is feltétel, hogy a jelölt kellően hosszú szakmai gyakorlattal rendelkezzen.
Az évforduló alkalmából a CFA Institute a minősítés félévszázados történetéről könyvet is kiadott The Gold Standard: A Fifty Year History of the CFA Charter címmel. Ebben olyan alapító személyiségekről olvashatunk, mint a pénzügyi kimutatások elemzésének alapjait megvető, az osztalékáram alapú részvényértékelés egyik szószólójaként ismert Benjamin Graham, aki a 1940-es években az elsők közt ismerte fel, hogy a Wall Streetnek olyan szakmai minősítésre van szüksége, amely nem csak az elvárható szaktudást, de az etikai normákat is rögzíti.
Az eredeti CFA program a részvényelemzés mellett a szakmai és etikai normákra koncentrált - döntően az Egyesült Államok piacaihoz igazodva. Mára a tananyag globálissá vált, s lefedi egyebek mellett a kötvények és derivatívák értékelését, az alternatív befektetési lehetőségeket (ingatlan, kockázati tőke, árupiacok) és a portfóliókezelés ismereteit is. A CFA Institute elődszervezete, a Financial Analysts Federation (FAF) 1947-ben alakult, miután 1942-ben Benjamin Graham egy egységes pénzügyi elemzői szakképesítés létrehozásáért emelt szót. A FAF vezetői 1959-ben hozták létre az Institute of Chartered Financial Analysts szervezetet, amelynek feladata a CFA vizsgák szervezése volt. A két intézmény 1999-es összeolvadása nyomán jött létre a mai CFA Institute.
A következő intézményeknél ünnepelt még csengetéssel a CFA Institute valamelyik képviselője május 29-én:
- Athens Stock Exchange (ATHEX)
- Amman Stock Exchange (ASE)
- Amsterdam Stock Exchange (AEX)
- Bombay Stock Exchange (BSE)
- Brussels Stock Exchange (BRU)
- Budapest Stock Exchange (BSE)
- Bucharest Stock Exchange (BUC)
- Bulgaria Stock Exchange (BUL)
- Colombo Stock Exchange (CSE)
- Dubai Financial Markets (DFM) and NASDAQ Dubai
- The Egyptian Exchange (EGX)
- Hong Kong Stock Exchange (HKEX)
- Indonesia Stock Exchange (IDX)
- Kuwait Stock Exchange (KSE)
- London Stock Exchange (LSE)
- Mauritius Stock Exchange (SEM)
- Mexican Stock Exchange (BMV)
- Moscow Stock Exchange (MICEX)
- Nairobi Stock Exchange (NSE)
- New Zealand Exchange (NZX)
- New York Stock Exchange (NYSE)
- Paris Stock Exchange (PAR)
- Prague Stock Exchange (PSE)
- Singapore Exchange (SGX)
- Toronto Stock Exchange (TSX)
(x)