Nem csoda tehát, hogy a nemesfémpiaci szakértőket és elemzőket a bizonytalansággal kevert óvatosság lassan a tanácstalanság felé tolta. Az arany ára a régebben megszokott forgatókönyvek szerint ellentétesen mozog a kötvényekkel, részvényekkel és a dollárral szemben. Az utóbbi időben viszont egy-egy jó hír olyan széleskörű optimista hangulatot gerjeszt a piacokon, hogy a sárga nemesfém gyakran együtt erősödik a papírokkal. Vagy éppen gyengül, ha a helyzet úgy alakul...
Mit tegyünk, milyen tanácsokat adhatunk az ilyen kiszámíthatatlan időkben? Az arany az elmúlt hat hétben egyes kereskedési napokon tíz százalékot is veszített értékéből. Most éppen 1640-1650 USD/uncia ár körül mozog, ami kb. 260-270 dollárral alacsonyabb a 2011 szeptemberében jegyzett 1920-as rekordárnál. Igaz viszont, hogy az elmúlt hetek többszöri hirtelen gyengüléseinek legalsó pontja (pl. április 4.-én 1620 USD/uncia) meg sem közelítette a január elsejei 1566-os árszintet. Több elemző és pénzintézet az elmúlt hetek hektikus mozgásait figyelve az ez évi előrejelzéseinek módosításába kezdett. A mérvadónak számító USB most már nem tartja valószínűnek, hogy 2012-ben az arany ára átlépi az unciánkénti 2000 dolláros árat, inkább az 1680-as átlagértéket várják. A Deutsche bank még ennél is szkeptikusabb, mivel szerinte az árgyengülés egészen 1550-ig folytatódik, majd csak onnan van remény a visszaerősödésre.
A pesszimista jóslatokkal szemben olyan vélemények is elhangzanak, mint pl. a Goldman Sachs, amely annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az arany az elkövetkező hat hónapban újabb rekordárakat fog elérni. Vajon milyen indokok és tények támasztják alá a jelenlegi inkább borús kilátásoknak ellentmondó várakozásokat?
A pozitív európai és tengerentúli gazdasági hangulat a jegybankok "ultra-expanzívnak" nevezett pénzpolitikájának köszönhető. Az EKB legújabb bejelentése szerint is folytatni kívánja a pénzpumpáló stratégiáját, most éppen a spanyol gazdaság megtámasztása érdekében. A FED vezetősége ugyan többször azt hangoztatta, hogy az amerikai gazdaság fellendülése miatt nincs szükség az ún. mennyiség-lazító intézkedések harmadik szakaszának (QE3) bevezetésére, de már egyre több olyan tengerentúli elemzés és vélemény is nagyobb visszhangot kapott, amelyek szerint a jó amerikai gazdasági adatok csak annak köszönhetőek, hogy a belső fogyasztás a nagy mennyiségben beöntött pénz miatt emelkedett. Mivel azonban a válságot fenntartó instabil gazdasági alapok nem változnak közép- és hosszabb távon (pl. euró zóna krízise, nagyon alacsony kamatlábak, növekvő infláció, az államcsőd miatti erősödő félelem), ezért az emberek hamarosan a válság egy újabb hullámával szembesülhetnek. A pénznyomatás nem éri el a kívánt élénkítő hatást a gazdaságokban, a befektetők újból a biztos vagyonmegóvást nyújtó nemesfémek felé fognak fordulni. Ugyancsak fontos szempont, hogy a nyersolaj árát komolyan befolyásoló, az iráni atomprogram kapcsán kialakult nemzetközi feszültség újból erősödhet, mivel a most folyó politikai tárgyalások ugyanúgy végződnek, mint az előző években, vagyis eredménytelenül. A teheráni vezetés számára a nemzeti nukleáris program szerves részét képezi a vallási alapon működő állampolitikának. Ezért annak feladása, vagy az azzal szemben hozott nemzetközi szankciók előtti "főhajtás" a totális vereséget jelenti. Így a nyersolaj ára is felfelé indulhat a következő hónapokban, magával húzva az aranyat.
Érdekes helyzet, hogy a jegybankok egyfelől folytatják pénzöntő politikájukat, másfelől viszont éppen ők tartoznak a legnagyobb tömbarany vásárlók közé. Csak tavaly mintegy 440 tonna sárga fémet vettek. Úgy tűnik, hogy a kereslet nem fog csökkenni, Kína az előző hónapban 39 tonna aranyat vásárolt Hong Kong-ból.
Kína gazdaságának megtorpanását, az eddig szédületes tempóban történő bővülés kifulladását kész tényként kezelik. A legutóbbi hivatalos információk szerint a kínai GDP 8,1 százalékra esett vissza, ami a 13 éves mélypontot jelenti! (Érdemes összehasonlítani a következő adatokat: az EU-ban éltanulónak számító Lengyelország éves GDP növekedése 4-4,5 százalék, Szlovákiáé pedig 3,3 százalék körül van. Az euró zóna zászlóshajójának számító német gazdaság 2011-ben 3 százalékkal bővült.) Ez a zsugorodás aggódásra adhat okot, főleg a 2011 utolsó negyedévi 8,9 százalékos növekedés alapján. De azért ne felejtsük el, hogy a kínai pártvezetés nem fogja karba font kézzel várni az újabb fellendülés eljövetelét. Peking továbbra is a belső fogyasztás élénkítését tartja a gazdaság erősödésének egyik fő mozgatóelemének, vagyis folytatja a lakosság ösztönzését, hogy fogyasztói társadalommá váljanak, miként a nagy és tehetős nyugati országok. Számos nemzetközi kutatóintézet szerint a kínai kormány egyre nagyobb mértékben lazítani fogja pénzpolitikáját, ami már az eddigi magas inflációs adatok további növekedését eredményezheti. Az értékét vesztő jüan helyett a kínaiak még inkább az általuk mindig is különös becsben tartott arany felé fordulnak, így a sárga nemesfém piaca a világ második legnagyobb gazdaságát magáénak tudó országban nagyon jó kilátásokkal rendelkezik.
Szintén az arany iránti érdeklődés fokozódása várható az után, hogy az indiai kormány végül engedett a több százezer helyi ékszerkereskedő követelésének és felfüggesztette a nemesfémek importvámját megduplázására vonatkozó döntését. Új-Delhi már engedélyezte néhány nagyobb kereskedőháznak, hogy az aranyat közvetlenül a külföldi eladótól szerezzék be, kiiktatva a bankokat és más közvetítő szerepet betöltő pénzintézeteket. Az indiai emberek arany iránti kapcsolatát jól szemlélteti, hogy az importvám ellen fellépő kereskedőket a lakosság jelentős része támogatta. Sokan India kulturális gyökerei és hagyományai ellen irányuló támadásnak tekintették a kormány lépését. Nem is szólva arról, hogy a több hétig tartó sztrájk közel négy milliárd dolláros gazdasági kárt okozott az amúgy is ingatag lábon álló állami költségvetésnek.
Tehát közép- és hosszabb távon ténylegesen számolhatunk az arany tartós erősödésével. Nem fog megszakadni az a folyamat, amely keretein belül a sárga fém ára az elmúlt nyolc év alatt megnégyszereződött, a 2008-as válság kitörése óta duplájára emelkedett.
Jim Rogers, a szakértői körökben "globális legendának" nevezett befektető egy április 5-i bukaresti interjújában szokásaihoz híven meglepő kijelentést tett, mely szerint ő azért szorít most, hogy az arany és az ezüst ára ne emelkedjen az elkövetkező napokban, hetekben, mert így nagyobb bevásárlásokba kezdhet a nemesfémpiacon. Hát kinek higgyünk, ha nem egy ilyen tekintélynek?!
www.arteus-capital.com
www.arteusarany.hu