Jitzcsak Goldknopf lakásügyi és építésügyi miniszter a közösségi médiában számolt be arról, hogy a Gázai övezet határánál járt, ahol lehetséges zsidó települések helyszíneit tekintette meg. A miniszter egy fényképet közzétett, amelyen Daniella Weiss-szel, a Nachala településmozgalom vezetőjével látható, amint egy térképet tanulmányoznak.
Ma bejártam a Gázai övezet településeit. Az itteni zsidó település a válasz a szörnyű mészárlásra és a válasz a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak
- írta Goldknopf a közösségi médiában. Valójában a miniszter nem lépett be az övezetbe, hanem a határról, távcsövön keresztül szemlélte a területet.
סיירתי היום בישובי חבל עזה. ההתיישבות היהודית כאן היא התשובה לטבח הנורא והתשובה לביה״ד הבינלאומי בהאג שבמקום לדאוג ל-101 החטופים בחר להוציא צווים נגד ראש הממשלה ושר הבטחון. pic.twitter.com/01GGVwcS1d
— השר (יצחק) November 28, 2024
A Nachala telepesmozgalom külön közleményben köszönte meg Goldknopfnak a látogatást. "Együtt fogunk zsidó városokat építeni Gázában, ami csökkenteni fogja a lakások árát az országban" - áll a szervezet nyilatkozatában.
Médiajelentések szerint a közelmúltban az izraeli védelmi erők (IDF) egyes katonái segítettek Weissnek bejutni az övezetbe, hogy felmérje a lehetséges zsidó települések helyszíneit. A Kan közszolgálati műsorszolgáltató információi szerint Weiss és kollégái november 13-án lépték át a határt, tisztázatlan körülmények között.
A telepítési tervek mellett Becalel Szmotrics pénzügyminiszter egy hétfői beszédében azt javasolta, hogy
Izraelnek el kellene foglalnia Gázát, és az övezet 2,2 millió palesztin lakosának felét két éven belül kivándorlásra kellene "ösztönöznie".
A gázai övezet a második oslói egyezmény értelmében az úgynevezett "A" zónába tartozik, ami azt jelenti, hogy papírforma szerint a Palesztin Nemzeti Hatóságnak kéne mind a polgári, mind pedig a rendészeti irányításért felelnie.
A Hatóság lényegében egészét adó Fatah azonban az évezred elején kiszorult a térségből a Hamásszal vívott harcok után.
A gázai konfliktus kirobbanásakor Jeruzsálem még azon az állásponton volt, hogy 2005 után nem kívánnak hosszú távra visszatérni az övezetbe, a kormány szélsőségesebb tagjai, mint például az ultraortodox Goldknopf, vagy a szélsőjobboldali Szmotrics rendre ennek az ellenkezőjéért ágál.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images