A polgárháború sújtotta Szudán, amelynek területéből az elmúlt évben egy népszavazást követően kivált a később a nemzetközi közösség által is elismert Dél-Szudán, 2011. január 1. és február 15. között mintegy 7.2 tonna aranyat exportált 55 millió dollár értékben. A kartúmi kormány számára ezzel lehetővé vált, hogy a dél-szudáni területek kiválásával okozott komoly költségvetési hiányt pótolni tudja egy időre. A szudáni aranyhelyzet kapcsán fontos megjegyezni, hogy az állami felügyelet alatt kitermelt mennyiség jóval kevesebb az illegális bányákon keresztül külföldre kerülteknél. Ennek ellenére a szudáni gazdasági kormányzat figyelemre méltó számokat közölt a 2011. évi állami aranybányászatról, mely szerint a tavalyi év folyamán 36 tonna aranyat termeltek ki, és már az év első felében mintegy 246 millió dollár volt az ország aranyexportja. Említésre méltó a kitermelés növekedése, hiszen 2 évvel korábban (2009-ben) az ország még csak 4 tonna aranyat bányászott ki. Az ország területén jelenleg 128 külföldi érdekeltségű társaság termeli ki a sárga nemesfémet. A helyi állapotokra jellemző, hogy a hivatalos és az illegális bányákban dolgozó több ezer ember mellett 200 ezer szudáni próbál szerencsét az aranykitermelés különböző módszereinek alkalmazásával, főleg primitív eszközök használatával.
Irán kapcsán számos hír jelent meg arról az elmúlt hetekben, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok által bevezetett olajembargó miatt az ország immár aranyat is elfogad az olajért cserébe. Teherán maga jelentette be, hogy India már sárga nemesfémmel fizetett a fekete aranyért és várhatóan Kína is hasonlóan fog cselekedni. Ugyanakkor maga a perzsa állam is a belső ellátási gondok csökkentése érdekében vásárolt mintegy 200 ezer tonna búzának egy részét aranyban ellentételezte.
Törökország saját régiójában az egyik legjelentősebb aranytermelő országnak számít. Hivatalos adatok szerint az ország 23 millió uncia sárga nemesfémmel rendelkezik. 2010-ben négy nagy bánya működött az országban, de a következő évtizedben Ankara további bányák megnyitását tervezi. A saját termelés mellett, amely 2010-ben elérte az impozáns 650 ezer unciát, de világszerte köztudott, hogy a törökök igen befolyásos szerepet játszanak az aranykereskedés és az ékszerkészítés területein is.