A hirtelen árzuhanás joggal válthatott ki ijedelmet és meghökkenést a befektetéseiket féltők körében. Ugyanakkor érdemes volt megfigyelni a sárga nemesfém sorsát a meghatározó piacok azonnali válaszát az áresésre. A nagymértékű árveszteségre reagálva ugyanis a globális aranykereskedés nagyobbik hányadát magáénak tudó Ázsiában rögtön nagy bevásárlásokba kezdtek. Ez ugyan nem okozott azonnali árfelhajtó hatást, de egyértelmű üzenet volt mindenki számára, hogy az arany értékmegóvó hitelességében cseppet sem ingott meg a bizalom. Éppen ellenkezőleg: a meghatározó piaci szereplők nem hisznek abban, hogy akár az USA, akár az Európai Unió felhagyna a gazdaságba folyamatosan pénzt öntő válságkezelő politikájával. Azzal, hogy a FED elnöke február 29.-én nem beszélt az ún. mennyiséglazító intézkedések harmadik szakaszának (QE3) bevezetéséről, a rövid távú haszonszerzésre utazó spekulánsok fantáziáját mozgatta meg elsősorban. Az aranybefektetések kapcsán hosszabb időszakban gondolkodókat viszont további vásárlásokra ösztönözte a váratlan, de nem páratlan helyzet (emlékezzünk vissza, hogy 2011 szeptemberében a sárga nemesfém néhány nap alatt több mint 300 dollárt veszített unciánként értékéből!).
Az angolszász és német gazdasági média körkérdést intézve érdeklődött a sárga nemesfémmel (is) foglalkozó legnevesebb pénz- és gazdaságkutató intézetek szakértőinél, hogy ők miként látják az arany rövid- és középtávú kilátásait a február 29-i történések után. Ritka jelenségnek számít, de a megkérdezettek több mint 90 százaléka úgy értékelte a helyzetet, hogy ez az átmeneti visszaesés sem tartja vissza a sárga nemesfémet attól, hogy év végére újabb kétszámjegyű hasznot hozzon a aranynak bizalmat szavazó befektetők számára, amelyek között többek közt megtalálható a Commerzbank, Bank of America Merrill Lynch, USB, Creditantalt, Stabilitas-Fonds, Hansainvest elemzői. Az optimista válaszokat főleg arra alapozzák, hogy az arany értékmegóvó képességeit erősítő globális politikai és gazdasági körülmények, valamint a piaci környezet nem fognak és nem tudnak változni.
Az elkövetkező néhány napban azonban még nem várható, hogy az arany ára újra felfele kapaszkodik. Visszatartó erőként hat egyfelől, hogy újra nő a bizonytalanság a görögök magánhitelezőkkel történő hitelállományának elengedésével kapcsolatban, de azt sem lehet egyelőre tudni, hogy a kínai kormány milyen eszközökkel kíván az ország lassuló gazdaságába új lendületet "lehelni".
Bizonytalan továbbá a dollár erősödésének lendülete, amelyre hatással lehet az arany árát eddig magával húzó, de az utóbbi napokban gyengélkedő nyersolaj árának alakulása. Ezt erősen befolyásolja a Nyugat és Irán közt újra beinduló párbeszéd sikeressége, amely kedvezőtlen kimenetele drágulást eredményezhet.
Fenti kérdések pedig izgalmassá teszik az elmúlt hetek sikerességétől elbóduló, majd abból az állapotból hirtelen felébredni és cselekedni kényszerülő arany piacát. A befektetők számára fontos szempont, hogy most ne arra várjuk a választ, mikor áll és hol áll meg az áresés, hanem, milyen gyorsan tér vissza az arany a február végi árszintre és onnan mekkora magasságokba vezet majd az útja.