David Hale, a Hale Global Economics alapítója úgy véli, ebben az évben Kína lehet a legnagyobb aranyvásárló. A miningweekly.com-nak adott interjújában elmondta, hogy az elmúlt évben a feltörekvő országok (Oroszország, Dél-Korea, Kazahsztán és mások) bankjai 450 tonna aranyat vásároltak, de ezzel szemben Kína utoljára 2009-ben vásárolt nagyobb mennyiséget, és azóta nem számolt be a tartalékok növekedéséről.
Lévén Kína hatalmas dollárkészlettel (3200 milliárd) rendelkezik, s a FED dollárkibocsátásai fokozatosan csökkentik a dollár vásárlóerejét, ezért ésszerűnek látszik, hogy az ázsiai hatalom lépéseket tegyen az értékvesztés megállítására. Mindezt erősíti a globális bizonytalanság és visszaesés veszélye a pénzügyi piacokon.
Hale azt is elképzelhetőnek tartja, hogy központi bank vásárolta meg a teljes belső aranykitermelést (400 tonna) de csak a vásárlás ténye után 12-18 hónappal számol be Peking a megnövekedett mennyiségről. Ennek az lehet az oka, hogy egy kínai nagy vásárlás hírére az arany ára horribilis magasságokba szökne, s a lehetséges nyereség azonnal elolvadna.
Kína aranytartaléka minimálisnak mondható az Egyesült Államoké mellett. Míg az USA 8000 tonnát birtokol, Kínáé csupán 1050 tonna, ami harmada például Németország aranykészletének.
David Hale szerint, ha Kína valóban csökkenteni akarja kitettségét a dollár gyengülésének, akkor több ezer (!) tonna aranyat kell vásárolnia. A gazdasági elemző immár 2010 októberében, a Financial Times-ban megjelent írásában felhívta a figyelmet a kínai vásárlás lehetőségére.