A falazaton spórolni már rövidtávon sem kifizetődő és számos veszélyt rejt magában. Ma Magyarországon a teljes építési költségnek mindössze 8-10 %-át teszi ki a teljes falazási költség. Ugyanakkor minden, ezzel kapcsolatos takarékosság egy életre, sőt több generáció életére lesz kihatással. Egy vékonyabb, rosszabb hőszigetelő fal vásárlásánál megtakarított összeget könnyen elviszi néhány év múlva csak a ház újraállványozásának költsége, amikor - a fűtési költségeket látva - utólagos hőszigeteléssel szeretnénk ellátni házunkat. És akkor még nem beszéltünk a kifizetett fűtési többletköltségről, a felújítás költségeiről, vagy az egyéb hibák, pld. penészesedés, javításának díjáról. Egy házat hosszútávra építünk, egy téglaház élettartama kb. 100 év, a falazat gyakorlatilag az épület egyik olyan eleme, amit utólag nem lehet kicserélni, javítani is nehézkes. Ezért fontos, hogy itt ne spóroljunk a minőségen!
Az építkezés során adódnak költségek az építőanyagok árából, amit már az építkezés előtt ki kell fizetnünk, és adódnak költségek - mint az adott munkafolyamathoz tartozó munkadíjak, szállítási költségek- melyeket az építés közben fizetünk. A legjobb, ha az előzetes árkalkulációnkban a falazáshoz kapcsolódó összes költséget összegezzük, amelynek az eredménye egy kész falra vetített négyzetméter ár. Így nem érhet minket meglepetés. Egyszerűsíti a számítást például, ha olyan falazási technológiát választanunk, mint például a POROTHERM PROFI, amely esetében a falazóhabarcs és a szállítás költsége a tégla árában foglaltatik.
Gyorsaság
A gyorsaság fontosságának megítélése egyedi. Amennyiben a jelenlegi lakásunk eladásából származó pénzre is szükségünk van az építkezéshez, nem mindegy, hogy az építkezés miatt mennyi időt kell például albérletben töltenünk.
Gyorsabb a falazás, ha kevesebb munkafázisból áll. Egy ilyen tipikus munkafázis a habarcsozás.
A hagyományos mészből, homokból, vízből helyszínen előállított habarcs keverése, mozgatása, terítése a falazást nagyon időigényes munkafolyamattá teszi. Ezen kívül a habarcsban lévő tetemes vízmennyiség elpárolgásához hosszú idő kell, meg kell várnunk, amíg a falazat kiszárad, ez hátráltatja a soron következő munkafolyamatokat.
A síkracsiszolt POROTHERM PROFI téglatechnológia alkalmazásánál a téglák összeragasztásához egy speciális vékony habarcsot használnak, amelynek mennyisége egy tizede csak a hagyományos habarcsénak. Sőt, ha speciális POROTHERM PROFI DRYFIX ragasztóhabbal történik a falazás, a falazat építése még egyszerűbbé válik, és így sebessége robbanásszerűen, akár 50%-kal is megnövelhető. A DRYFIX ragasztóhab alkalmazásakor a falazatba minimális nedvesség kerül.
Ráadásul a POROTHERM PROFI DRYFIX téglatechnológiával télen is, akár -5 °C fokig is lehet építkezni, vagyis az eddig kényszerű pihenővel töltött téli időszakban sincs már akadálya a falazásnak, ami szintén hozzájárul az építkezésünk gyorsaságához.
Egyszerű és szakszerű kivitelezhetőség
Minél bonyolultabb egy falazat megépítése, annál több hibaforrást rejt.
Minél kevésbé kidolgozott a konstrukció, annál nagyobb szerep jut a helyszínen dolgozó szakemberek "fantáziájának", ez pedig nem vezet mindig jóra.
No és persze az az igazán gyors, ami egyszerű, amit már kitaláltak. A hibák keresése, az utólagos javítás, az áthidaló szükségmegoldások keresésével töltött idő pedig mind-mind pénz. Itt jut szerephez az egyszerűség, a szakszerűség. A legkorszerűbb falazatok megépítéséhez érdemes a gyártó rendszerben forgalmazott elemeit használni.
A POROTHERM Építési Rendszer alkalmazásának előnye, hogy az egyes építési elemek pontosan illeszkednek egymáshoz és hogy a rendszeren belül a speciális műszaki, felhasználási igényekhez előre kidolgozott ajánlások vagy kiegészítő elemek ( pl.: kávatégla, sarok vagy feles elem ) állnak a szakemberek rendelkezésére. Az eredmény: garantált műszaki paraméterek, egyszerű és gyors beépíthetőség.
A POROTHERM PROFI falazási technológiáról bővebb információk a www.wienerberger.hu weboldalon találhatók.
(x)