Ebben az évben világszerte felgyorsult a pénzromlás üteme. Ez azt jelenti, hogy ugyanannyi pénz évről-évre egyre kevesebbet ér. Hogyan védekezhetünk ez ellen, miként őrizhetjük meg pénzünk vásárlóértékét? Erről kérdeztük Kozák Zsuzsanna ügyvezető igazgatót, a CIB Bank retail területének vezetőjét .
- Az elmúlt hetekben sokat lehet hallani az inflációról. De vajon hogyan hat ez a lakosság megtakarításaira?
velejárója. Egy alacsony mértékű infláció egy egészséges gazdaságban is természetes jelenség. A magas infláció ellenben azt sugallja, hogy nem érdemes takarékoskodnunk, hiszen amit ma még megvehetünk, azt holnap már nem biztos, mert kevesebbet ér a pénzünk. Ezért nagyon fontos, hogy a megtakarításunk kamata, vagy hozama meghaladja, de legalábbis elérje a pénzromlás mértékét.
- Hogyan őrizhetjük meg pénzünk értékét?
Van azonban olyan megoldás, amely ötvözi az értékállóságot a kiszámítható kamatozással. Az inflációkövető kamatozású kötvények olyan megtakarítási eszközök, amelyek kamata együtt mozog az inflációval. A kamat mértéke előre ismert és az adott kamatperiódus alatt fix, ráadásul az ilyen kötvények kivétel nélkül tőkevédettek. Ilyen típusú megtakarítási lehetőség a CIB Euró Értékőr 2011/A kötvény is, amelynek kamata az eurózóna dohánytermékek nélkül számított inflációjának 110 százaléka, így a kötvénybe fektetett összeg értéke garantáltan nő. A kötvényre a kamatokat a CIB félévente ki is fizeti, ilyenkor az elmúlt 6 hónap inflációja alapján módosul a következő időszakra fizetendő kamat mértéke. A CIB Euró Értékőr kötvény első fél éves kamatperiódusára a kamat évi 5,1%, amely jelentősen meghaladja az euró betéteknél megszokott kamatokat.
- Hol és hogyan juthatnak hozzá az ügyfelek az Euró Értékőr kötvényhez?
(x)