A rendszer lényege, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok a törvény szabta korlátokon belül szabadon dönthetnek arról, hogy megtakarításaikat a három felkínált befektetési csomag (Klasszikus, Kiegyensúlyozott és Növekedési portfólió) közül melyikbe fektessék. Ha a tagok lemondanak a döntésről, akkor a nyugdíjkorhatárig hátralevő éveik számától függően a pénztár automatikusan besorolja őket a törvény által meghatározott portfólióba.
A bevezetést több pénztár tervezte idénre, ám néhányan elővigyázatosságból inkább kivárnak 2009-ig. Az AEGON Magánnyugdíjpénztár is úgy döntött, hogy 2008 júliusról 2009 januárjára halasztja azt. Noha a nyugdíjcélú megtakarítások hosszú távú befektetések, az AEGON szakemberei szerint az óriási részvénypiaci bizonytalanság és a jelentős idei részvény-áresés nem kedvez a választható portfóliós rendszer korai bevezetésének, mely megkötné a vagyonkezelő kezét. Az új rendszerben a növekedési portfólióban - amelybe a magánpénztári tagok több mint 80 százaléka kerül be fiatal életkora alapján - viszonylag magas részvényarányt ír elő a jogszabály. Ezt a megkötést nem szívesen vállalnák a jelenlegi helyzetben. A magyar állampapírok hozama magas szinten van, így részarányuk jelentős csökkentését a sokkal magasabb kockázatot hordozó részvényekkel szemben most nem tartják indokoltnak.
Persze kérdéses, hogy javul-e a helyzet 2009-re (szakértők szerint nem várható gyors emelkedés). Az elhalasztott rendszer-bevezetés mindenesetre védi a tagok érdekeit és próbál egy kis időt nyerni a befektetők részére. Ugyanakkor a jelenlegi befektetési politika lehetőséget ad az AEGON vagyonkezelőjének, hogy ha a nemzetközi részvénypiaci környezet stabilizálódik, akkor a magasabb hozam érdekében egy jelentősebb részvényhányad felé mozduljon el. Ezzel a pénztártagok ugyanúgy részesedhetnek az esetlegesen helyreálló részvénypiacok - állampapíroknál magasabb - hozamából akkor is, ha a többportfóliós rendszert csak 2009-től indítják el.
Az AEGON másik pénztári ága, az Önkéntes Nyugdíjpénztár tagjai már közel 8 éve választhatnak életkoruknak, hozamelvárásaiknak és kockázatvállalási hajlandóságuknak megfelelően befektetési portfóliót. A törvényi szabályozás ott sokkal rugalmasabb keretet biztosít a portfólióváltásra (míg a magánpénztár esetében 6 havonta, addig az önkéntes pénztárban akár 2 naponta is kérhet a tag portfólióváltást), így a fentiekben részletezett befektetési körülményekre a tagok aktívan reagálhatnak, és kivédhetik a részvény-kötvény árfolyamváltozások negatív hatását.
(X)