Nagybevásárlásra indultak a magyar biztosítók, felforgatják az állampapírpiacot?
Befektetés

Nagybevásárlásra indultak a magyar biztosítók, felforgatják az állampapírpiacot?

A bankok után idén a biztosítók is lehetőséget kaptak a kormánytól arra, hogy szektorszinten a felére, 50-60 milliárd forintra csökkentsék extraprofitadójukat. Ennek feltétele, hogy összesen csaknem 200 milliárd forint összegben növeljék állampapír-állományukat. A friss adatok alapján november-decemberben nagybevásárlásra indult a szektor, de még az idei évre is bőven maradt vásárolni való. A témáról szó lesz a Portfolio közelgő Biztosítás 2025 konferenciáján is, nem érdemes lemaradni a szakmai rendezvényről!
Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

100 forintunkból 15 forint különadóvá válik

A magyar gazdaság egyik, ha nem a leginkább túladóztatott szektora a biztosítási piac:

egyetlen év különadó-terhelése majdnem akkora, mint az elmúlt fél évtized Magyarországon kimutatott biztosítói nyeresége összesen.

(A biztosítási nyereség egy része a külföldi viszontbiztosítóknál csapódik le, illetve az is előfordul, hogy az árérzékenyebb, főleg vállalati ügyfelek külföldön biztosítják inkább magukat az ottani versenyképesebb díjak miatt.)

Kétféle különadóról beszélünk a biztosítóknál:

  • a 2012-ben bevezetett, csak a nem-életbiztosításokat terhelő biztosítási adó jelenleg az aktuális kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjak 23%-ára (gépjárművenként legfeljebb 83 forintra), a casco díjak 15%-ára és az egyéb vagyon- és balesetbiztosítási (köztük lakásbiztosítási) díjak 10%-ára rúg. Ha ez utóbbi két tétel összesített adóalapja nem éri el 20 milliárd forintot (ez a határ tavaly április 1-jéig még 8 milliárd forint volt), akkor 100 millió forintos adóalapig az adómérték 25%-át, 100-700 millió között az 50%-át kell megfizetnie a biztosítónak,
  • a 2022-ben bevezetett, elsősorban a nem-életbiztosításokat, másodsorban az életbiztosításokat is terhelő pótadó, más néven extraprofitadó, amely 2024 végéig nem-életbiztosítások esetén az aktuális biztosítási díjbevétel 2 milliárd forintjáig 2%, a 2-46 milliárd forint közötti részére 4%, a 36 milliárd forint feletti részére 12% volt, életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 2 milliárd forintjáig 1%, 2-36 milliárd forint közötti részére 1,5%, 36 milliárd forint feletti részére pedig 5%. Az idei évtől ez úgy egyszerűsödött, hogy nem-életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 48 milliárd forintjáig 3%, afelett 14% lett az adó kulcsa, életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 48 milliárd forintjáig 2%, afelett pedig 6%.

A magas biztosítói adóterhelés következménye az, hogy az ügyfelek által befizetett díjak jelentős arányban szinte közvetlenül az államkasszába vándorolnak. Számításunk szerint

míg 2020-ban 100 forintnyi biztosítási díjból 8 forint lett különadó, 2024-ben már 15 forint.

Az extraprofitadó említett 2025-ös változása azt jelentette, hogy

átrendeződött az adóterhelés a biztosítók között.

2 milliárd forint alatti és 48 milliárd forint feletti adóalap esetén egységesen 1 százalékponttal nőtt, 2-48 milliárdos adóalap között a nem-életbiztosításoknál csökkent, az életbiztosításoknál viszont nőtt az adóterhelés. Az alábbi ábráról leolvasható, hogy a 2023-as adatokból kiindulva mely biztosítók élet-, illetve nem-életbiztosítási üzletágai járhattak jobban vagy rosszabbul a kulcsok változásával. A pótadó szempontjából hangsúlyosabb nem-életbiztosítások esetében a Posta Biztosító, a Signal Iduna, a CIG Pannónia, a Gránit (korábban Wáberer) és a KÖBE férhet bele leginkább a változás által relatíve kedvezményezett biztosítók körébe.

2025. december 10-ig a 2025. január 1-jétől 2025. november 30-ig elszámolt biztosítási díj alapulvételével pótadóelőleget kell megállapítaniuk és megfizetniük, illetve NAV-nyomtatványon bevallaniuk a biztosítóknak. Magát a pótadót két egyenlő részletben 2026. január 31-ig és 2026. július 31-ig kell megállapítani, megfizetni és – az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon bevallani.

Betolnak 200 milliárdot az államnak

Van egy ennél nagyobb horderejű változás is a biztosítói extraprofitadó szabályaiban. A november 21-én megismert jogszabályváltozás nagy újdonsága, hogy

a bankokhoz hasonlóan nagyjából felére csökkenthetik pótadó-terhelésüketa biztosítók, amennyiben ehhez elegendő állampapírt vásárolnak.

Amennyiben a biztosító a tulajdonában lévő, 2030. január 1-jét követően lejáró állampapíroknak a 2024. augusztus 1-je és 2024. október 31-e közötti napi átlagos állományához viszonyítva a 2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya névértéken számolva növekszik, akkor csökkentheti fizetési kötelezettségét. Az állampapír-állomány névérték-növekménye legfeljebb azon összegben vehető figyelembe, amilyen összegben a biztosító a tulajdonában lévő valamennyi állampapírnak a napi átlagos állománya növekszik.

A csökkentés összege nem mindenütt egyforma, a nagyobb életbiztosítási üzletággal rendelkező biztosítók számára kedvezőbb a szabályozás. A csökkentés összege ugyanis az állománynövekedés 30 százaléka, de legfeljebb a nem-életbiztosítások után fizetendő adó 40 százaléka, illetve az életbiztosítások után fizetendő adó teljes összege lehet.

Ez utóbbiak súlyozott átlaga nagyjából 50% (hiszen a nem-életbiztosítási pótadó sokkal hangsúlyosabb), magyarán a biztosítók akár le is felezhetik az extraprofitadójukat. A változtatások nélkül feltehetően 100-120 milliárd forint közötti 2025-ös extraprofitadó így

a változásokkal 50-60 milliárdra csökkenhet, de az egyes biztosítók között nem egyenlő mértékben.

Mit mutat a friss statisztika?

Szerdán reggel megjelent az MNB azon statisztikája, amelyből már következtetni lehet a biztosítók megnövekedett állampapírpiaci aktivitására a jogszabály november 21-ei közzétételét követően, igaz, nem névértéken, hanem piaci értéken mutatja ez a jegybanki statisztika 2024. január 1-je óta, hogy mennyi állampapírt tartottak a biztosítók.

Szeptember végéhez képest decemberre 55 milliárd forinttal növekedett, és 1491 milliárd forintot ért el a biztosítók állampapírállománya.

Összehasonlításképp: a bankok a november végi értékpapír-adataik alapján 11 159 milliárd forintnyi állampapírt tartottak, a nyugdíjpénztárak valamivel több mint 1000 milliárd forintnyi állampapír-állománnyal rendelkeztek. Az említett 1491 milliárdos állomány a biztosítók teljes eszközállományának 33%-át jelenti, és az általuk az ügyfelek által fizetett díj révén gyűjtött biztosítástechnikai tartalékok 43%-ára rúg.

Az 1491 milliárd forintnyi biztosítói állampapír-befektetés még nem új csúcs, maradt teendője a szektornak: 2023 végén ennél nagyobb volt az állampapír-állomány, a biztosítók a második negyedévben több mint 120 milliárd forintot csoportosítottak át a számukra elérhetővé tett MNB-kötvénybe, amelynek állománya náluk szeptember végén 154, év végén 130 milliárd forint volt. Elképzelhető, hogy egyes szereplők már tavaly év közbeni állampapír-állományuk relatíve alacsonyabban tartásával készültek az új szabályozásra (maga a Magyar Biztosító Szövetsége készített ehhez javaslatot a kormánynak, amit jelentős részben figyelembe is vett a minisztérium), és ehhez kapóra jött nekik az MNB-kötvény.

A piaci értéken számított állampapír-állományt emellett a hozamváltozások is befolyásolják, de hogy nem pusztán erről van szó, azt a bankpiacon dolgozó treasury forrásaink is megerősítették: elmondásuk szerint

november-december környékén kifejezetten aktívak voltak a biztosítók a piacon, és több szereplő is bevásárolhatott az állampapírokból.

Mint mondták, a megnövekedett biztosítói keresletet tükrözhették bizonyos időszakokban a csökkenő hozamok. A 10 éves állampapírhozam például az új pótadó-szabályozás megjelenésének a napján 6,66%-on állt, a következő héten 6,34%-ig is leesett, míg az 5 éves állampapírhozam 6,26%-ról 5,81%-ig lement.

A biztosítóknak ugyanakkor még van idejük:

2025 első 11 hónapjának napi átlagában kellene mintegy 200 milliárd forintnál több állampapírt tartaniuk, mint tavaly augusztus eleje és október vége között.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
GettyImages-149720177-aktivitás-Karrier-motiváció-munka-öltöny-siker-üzlet-vállalkozó-vezető