Dzsubák Attila: Augusztusban indítottuk útjára az MKB Pagoda Alapot, aminek jegyzése kiemelkedő befektetői érdeklődést mutatott. A népszerűség részben a kamatadó miatti befektetésekből adódott, de a befektetési célpontok, a legvonzóbb távol-keleti piacok egyedisége is meghatározó volt. Az elmúlt év végén volt jegyezhető a Tricollis nevű garantált alapunk is, melynek kosarában szintén szerepeltek távol-keleti piacok.
Az MKB Pagoda és a Tricollis sikerét látva vettük fontolóra, hogy hasonló célkitűzésekkel új garantált alapot hozzunk létre. Számos befektetőtől érkezett pozitív visszajelzés, és sokan érdeklődtek a Pagoda I-hez hasonló, új befektetési lehetőség iránt. Mindez megerősítette azon elhatározásunkat, hogy elindítjuk az MKB Pagoda II Alapot
Portfolio.hu: Melyik piacokat célozza az MKB Pagoda II Alap befektetési politikája?
Dzsubák Attila: Az MKB Pagoda II Alap, az elődhöz hasonlóan, a kínai, hong kong-i és japán piacokra fókuszál. Ezek a piacok - különösen Kína - a hazai magánbefektetők számára viszonylag magas költségek és nehézségek árán érhetők csak el, így az MKB Pagoda II Alap egyedülálló lehetőséget nyújt az ígéretes távol-keleti befektetések iránt érdeklődők számára.
Az Alap másik nagy előnye, hogy a tőkegarancia révén biztonságot nyújt a lefelé mutató kockázatokkal szemben, így az Alap kitűnő választás lehet mindazok számára, akik vonzónak találják az egzotikus piacokat, de nem szeretnének túlzott mértékű kockázatot vállalni befektetéseik során.
Portfolio.hu: Miért éppen erre a régióra esett a választás, és mik a kilátások ezeken a piacokon?
Dzsubák Attila: Már az első MKB Pagoda Alap elindításakor úgy láttuk, hogy a világgazdaság növekedésének súlypontja erőteljesen eltolódott az ázsiai régió felé, és a kedvező növekedési trend középtávon fennmaradhat. A világgazdaság motorja Kína, és a régió növekedésének segítségével úgy tűnik Japán is kilábalt a több évig recesszióból, Hong Kong fejlődése pedig a Kínával való szoros kereskedelmi viszony révén látszik megalapozottnak.
A kínai gazdaság növekedési üteme az elmúlt években 8-10 % között változott, és ez a kiemelkedő fejlődés még évekig fennmaradhat, magával húzva Hong Kong-ot is. A kínai gazdaságpolitika ugyanakkor elég elszántnak tűnik a túlhevülés megakadályozásában.
Portfolio.hu: Hogyan áll össze az MKB Pagoda II Alap befektetési kosara, és mi határozza meg a futamidő lejártakor a befektetők hozamát?
Dzsubák Attila: Az Alap indexkosarában 50 %-os súlyt kap az FTSE/Xinhua 25 China index, ami a 25 legnagyobb kínai társaság részvényeinek teljesítményét tükröző, new york-i tőzsdén jegyzett index. 2006-ban az FTSE/Xinhua 25 China 73 % körül teljesített, és a trend továbbra is kedvezőnek tűnik. Az alap kosarában emellett 25-25 %-os súllyal a világ nyolcadik legnagyobb tőzsdéjének számító hong kong-i tőzsde vezető indexe, a Hang Seng, illetve a tokiói tőzsde legismertebb benchmarkja, a Nikkei 225 index kapott helyet.
Az Alap indexkosarának hozamát negyedéves megfigyelési időpontokban számítjuk ki, az indexek hozamainak súlyozott átlagaként. Fontos, hogy a futamidő utolsó négy negyedévében számított hozamokból a legmagasabb kerül kifizetésre, így a befektetőknek nem kell attól tartaniuk, hogy az utolsó egy évben egy nem várt korrekció jelentősen mérsékli a futamidő alatt felhalmozott hozamot. Az indexek szárnyalása esetén sincs ok bosszúságra, hiszen sok garantált alappal szemben az MKB Pagoda II Alap nyújtotta hozam mértéke nincs maximálva.
A garantált alapok fontos jellemzője a részesedési ráta, ami megmutatja, mekkora részben részesedhetnek a befektetők a mögöttes index hozamaiból. Ez az arány csak a jegyzési időszakot követően határozható meg pontosan, hiszen nagy mértékben függ az alap által megvásárolni kívánt opciós struktúra árától és a kockázatmentes eszközök pillanatnyi hozamaitól is. Az MKB Pagoda II Alapnál a részesedési arány 60% és 200 % között változhat, az MKB Pagoda Alap esetében például a kedvező piaci környezetnek köszönhetően ez az arány egyedülállóan magas, 180 % volt.
Portfolio.hu: Mekkora keresletre számítanak az MKB Pagoda II Alap jegyzésekor, mekkora lehet az Alap induláskori tőkéje? Milyen körből érkezhetnek az MKB Pagoda II Alap befektetői, az MKB Bank ügyfélköre vagy külső befektetők lesznek a meghatározók?
Dzsubák Attila: Mint említettem, az első Pagoda alapunk jegyzését rendkívüli kereslet jellemezte, az alap 8 milliárd forintos tőkével kezdte meg a működését. Ebben természetesen nagy szerepet játszott, hogy sok befektető hosszabb távú befektetési célpontot keresett a kamatadó elől "menekítve" tőkéjét, de a visszajelzések alapján maga az alap kialakítása, befektetési politikája is komoly vonzerővel bírt.
Az MKB Pagoda II Alap esetében pontosan e vonzerő miatt a Pagodához hasonló nagyságrendű jegyzésre számítunk, az Alap várhatóan legalább 5 milliárd forintos tőkével indul, maximális nagyságát pedig 10 milliárd forintban határoztuk meg.
Ami a lehetséges befektetőket illeti, természetesen számítunk az MKB Bank ügyfélkörére, valamint mivel az MKB Pagoda II Alap a befektetési célpontjai miatt olyan egyedi terméknek számít a piacon, ami erősíti az MKB Bank nevét a piacon, a "külső" ügyfelek figyelmét is felkelti majd. A befektetők között nagyságrendileg 30 % lehet az intézményi befektetők, és 70 % a lakossági befektetők aránya, ez egyébként megfelel a korábban tapasztalt arányoknak.
Portfolio.hu: Mikor és hogyan jegyezhető az MKB Pagoda II Alap?
Dzsubák Attila: Az Alap jegyzési időszaka március 21-ig tart az MKB Bank országos fiókhálózatában, ezen időszak alatt az Alap jegyei diszkontárfolyamon jegyezhetők. Ez azt jelenti, hogy nem szükséges a jegyzési időszak utolsó pillanatáig várnia a befektetőnek, attól tartva, hogy ha korábban befektet, egy ideig nem dolgozik a pénze, hiszen a jegyzési időszak alatt a befektetett összegre az éves 6 %-os hozam időarányos részét megkapják. A befektetési jegyek névértéke 10,000 forint, a minimálisan jegyezhető mennyiség pedig 100,000 Ft összértékű befektetési jegy.