Donald Trump megválasztott elnök legutóbbi kijelentései, amelyekben vámok kivetésével fenyegette Kanadát, Mexikót és Kínát, valamint az EU-t is vádolta tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal, erős aggodalmat váltottak ki Brüsszelben – írja a Financial Times.
Az európai részvények gyengültek, míg az euró árfolyama a dollárral szemben tovább süllyedt. A Stoxx 600 index éves teljesítménye mindössze 5%, szemben az S&P 500 23%-os növekedésével.
Az EU új gazdasági stratégiája és eszközei, például az anti-koerciós mechanizmus, megerősítették a blokk önvédelmi képességeit. Ezek lehetővé teszik, hogy az EU vámokat vagy más szankciókat vessen ki politikai megtorlás esetén. Ugyanakkor Trump várható, 10–20%-os átfogó európai vámjai,
különösen Németország autóiparára irányuló fenyegetései, recesszióval fenyegetik a blokkot. A német gazdaság akár 3,2%-os visszaeséssel is szembenézhet.
A politikai helyzet sem kedvez az uniós egység megőrzésének. Franciaország és Németország belpolitikai válságai, valamint a kelet-európai populizmus erősödése tovább bonyolítják a helyzetet. Emmanuel Macron francia elnök ugyan az EU önálló védelmi politikájának megerősítését szorgalmazza, de a konkrét döntéseket felvizezhetik, ha elfogadják a soros magyar elnökség által beterjesztett javaslatokat.
Trump nyílt ellenségessége a NATO-val és Ukrajnával szemben tovább növeli az európai vezetők bizonytalanságát. Bár az EU-nak pénzügyi ereje megvan Ukrajna támogatására, a politikai akarat és az egység hiánya megnehezíti az amerikai támogatás esetleges csökkenése által hagyott űr betöltését.
Az EU vezetői jelenleg inkább kivárásra játszanak, mintsem hogy előzetes lépésekkel provokálják Trumpot. A „hallgató üzemmód” azonban hosszú távon nem biztosít védelmet a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai instabilitás ellen. Az EU előtt álló legnagyobb kihívás az lesz, hogy megőrizze egységét, és hatékony választ adjon az új transzatlanti kihívásokra.
Címlapkép forrása: EU