FONTOS 72 percenként bezár egy bolt Magyarországon
Prémium

Működési kockázatok, avagy az ördög a részletekben lakik (x)

Portfolio


' title='


' title='
A napokban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által rendezett VIII. Pénztárkonferencia előadásait hallgattam. Mint gyakorló pénztártag, örömömre szolgált a meghívott szakemberek érezhető szemléletmód-formáló, erősítő törekvése. Ennek célja arra ösztönözni a hazai pénztárszervezetek vezetőit, hogy a "gondoskodó gazda" elvét szem előtt tartva a pénztár működési folyamataiba épített ellenőrzés rendszerét mind magasabb szintre fejlesszék, illetve a szervezet által futott kockázatokat minimális szintre szorítsák.

A kockázatok átszövik munkahelyi és otthoni mindennapjainkat, elég csak a ma oly sokat emlegetett devizahitelezési kockázatokra gondolnunk, de az imént hivatkozott pénztári aspektusban is nagyon sokat hallottunk már a befektetési kockázatokról. Közhelynek hangzik, de mindenképp igaz, hogy a kockázatok rendkívül sokrétűek, hatékony kezelésük érdekében mindenképp komplexitásukban kell kezelni őket.

Ha a kockázatokat egymástól elkülönítve próbáljuk kezelni, és nem vesszük figyelembe azok egymásra való hatását, akkor egy egyszerű matematikai alaptétel bizonyosságát erősítjük: ha egy szorzat bármely eleme nulla...
Informatikai cég vezetőjeként az lenne a természetes, ha egy szervezet működését befolyásoló kockázati tényezők közül az IT kockázatok kérdéskörét kezdeném hosszasan boncolgatni, mellyel valószínűleg sokaknál erős álmosságot idéznék elő. Ehelyett inkább azzal próbálkozom, hogy általánosságban a cég működését távolabbról szemlélve, azt a működési kockázatok szempontjából vizsgáljam. Természetesen ez egy nagyon összetett problémakör, melyről komoly szakirodalom áll rendelkezésre, ezért egy egészen speciális területre koncentrálok. Ehhez azonban vissza kell nyúljak a múltamba, amikor még befektetési alapok és a tőzsde környékén tevékenykedtem.

Tőkepiaci botrányok

Nick Leeson és a Barings Bank

A pénz és tőkepiacok elmúlt 10-15 esztendeje hangos volt a brókerbotrányoktól. Talán az egyik legemlékezetesebb csalássorozat a Nick Leeson londoni bróker nevéhez kapcsolódó ügy volt, mely 1995-ben a Barings Bank csődbe menetelét okozta. A bróker a bank vagyonát túlzott kockázatvállalás mellett fektette be a szingapúri tőzsdén. A piac hosszabb távú stabilitására játszott, nem számolt azonban egy esetleges negatív hatású esemény bekövetkezésére, ami persze nem maradt el. A kobei földrengés alapjaiban döntötte össze a japán részvénypiacot, ezzel Leeson stratégiáját és a Barings Bankot. A kockázatos derivatív ügyletek eredménye közel 1 milliárd dollár volt mely gyakorlatilag nullázta a Berings Bank tőkéjét.

A felügyeleti vizsgálatok azt állapították meg, hogy a visszaéléseket a bank belső ellenőrzési rendszerének ki kellett volna mutatnia. Vajon ez miért nem történt meg? Biztos, hogy ebben az ügyben csak a "sztárbróker" a felelős? A Barings Bank vezetői biztos, hogy a "jó gazda gondosságával" tették, amit tenniük kellett?

Hasonló nagyságrendű kárt volt kénytelen elszenvedni 2001-ben az egyik legnagyobb ír pénzintézet, az Allied Irish Bank, egyik devizakereskedője ténykedéseinek következtében. John Rusnak a Bank által megkövetelt kockázat-optimalizációs intézkedéseket figyelmen kívül hagyta, így közel 750 millió dolláros veszteséget okozott munkaadójának. A Leeson ügynél előbb felvetett felelősségi kérdések jelen esetben is kézenfekvőek.

Nem elég egy prudens működést biztosító ellenőrzési rendszer megalkotása, azt hatékonyan működtetni is kell.

A szervezett bűnözés és a pénzügyi szektor

A londoni Times oldalain jelent meg a közelmúltban egy publikáció, mely a maffia brit bankrendszerbe történő beépülését elemzi, a brit bankfelügyelet elnökére hivatkozva. A szervezett bűnözés igyekszik saját embereiket pozícióba hozni brit pénzügyi vállalkozásoknál, illetve azok alkalmazottait megvásárolni. Céljuk az ellenőrzési mechanizmusok megismerésén és megkerülésén keresztül pénzügyi csalásokat, machinációkat elkövetni.

Erre a témára rímel az egyik nemzetközi tanácsadó cég felmérése, mely Magyarország tekintetében azzal a megállapítással él, hogy a pénzügyi szektorban rendkívül magas a gazdasági bűncselekmények aránya, és az esetek több mint felében a cégek alkalmazottai hajtják végre azokat. A legtipikusabb esetek csaláson, lopáson és hűtlen kezelésen alapulnak.

Több lépcsős kockázatkezelés

Az előbb említett esetekben a humánkockázatok kezelésénél bevált eszközrendszer alkalmazásával bizonyára kiszűrhetők lettek volna a potenciális munkavállalók közül azoknak egy része, akik erkölcsileg, mentálisan veszélyeket hordoznak a cég számára. Tudomásul kell azonban vennünk, hogy a kockázatok csak csökkenthetők, teljes egészében nem szűrhetők ki.

Akár szándékos, akár jóhiszemű eseteket vizsgálunk, elmondhatjuk, hogy a működési kockázatok kezelése, a folyamatokba épített ellenőrzés a fenti konkrét esetek egyikében sem volt megfelelő. Tanulság: egyetlen cég sem engedheti meg magának azt a luxust, hogy üzleti folyamatai védtelenek legyenek a kritikus helyzetekben megnyilvánuló kitervelt, illetve a kialakult helyzetet csak leplező machinációkkal, összejátszásokkal szemben.

Bár az előzőekben a működési kockázatok konkrét megnyilvánulására próbáltam szemléletes példát hozni, azért általánosan is megfogalmazhatunk követelményeket és feladatokat, melyeket betartva és elvégezve a cégünk által futott kockázat minimalizálható.

  • A cég kockázatait komplexitásában vizsgáljuk, az egyes kockázati tényezők egymásra hatását is figyelembe véve.
  • Az egyes kockázatkezelési technikákat tudatosan, rendszerben kezelve, egymásra építve alkalmazzuk. (Pl.: ha úgy gondoljuk, kiszűrtük a humán kockázatokat, azért ne legyünk biztosak abban, hogy egy rendkívüli helyzet nem húzza keresztül számításainkat. Üzleti folyamatainkban az ellenőrzés rendszerét készítsük fel erre az eshetőségre is.)
  • A folyamatokba épített ellenőrzés rendszerét nem elég kitalálni, azt alkalmazni és folyamatosan aktualizálni is kell a valós üzleti folyamatok változásának függvényében.

Kit hívhatunk segítségül?

Természetesen az informatikát. Bár a cikk elején azt ígértem, hogy száraz informatikai megközelítéssel nem álmosítom az olvasót, azonban egy bekezdést mégis szentelek a működési kockázatok kezelésének informatikai aspektusára. Az informatika nem mindenható, de egyik alkalmas eszköze a kockázatkezelésnek. A fent részletezett értékpapír-piaci botrányok véleményem szerint elkerülhetők lettek volna abban az esetben, ha a befektetési tevékenység lebonyolítására a belső folyamatokhoz és ellenőrzési szisztémához igazított, megfelelő limitrendszert alkalmazó, zárt és manipulálhatatlan informatikai rendszereket alkalmaztak volna, illetve az erre épülő kontrolling rendszer is megfelelően ellátta volna funkcióját.

A cikk szerzője Kreskai György a TRIAS Befektetési Rendszereket fejlesztő és forgalmazó TRINITY Consulting Rt. vezérigazgatója.

' title='


' title='
(X)
Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Kiszámoló

Új Raiffeisen számlacsomag

Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello számlacsomagja és az alapcsomag, illetve a két, már régebben rosszabbá tett prémium csoma

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
szenmonoxid riaszto gáz fűtés-biztonság-egészség-élet-karbantartás-lakás-megelőzés-otthon-szén-monoxid