Előleg igénylési lehetőség már a GVOP pályázatainál is
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Programnál a kormányrendeletnek megfelelően tájékoztatták a jogosultakat az előleg lehetőségéről és az ezzel kapcsolatos - a szerződésmódosításhoz szükséges - dokumentációt is elküldték a 3500 nyertes pályázónak.
Eddig a pályázók 350 igénylést adtak be, elsősorban a kis- és középvállalkozói és a k+f körből, s az utóbbiban már kifizetés is történt, 340 millió forint értékben.
Ezzel a döntéssel egyrészt könnyítenek a kedvezményezettek pénzügyi helyzetén, másrészt elősegítik a jóváhagyott projektek mielőbbi elindítását. A kormány döntése értelmében az előleg nem haladhatja meg a támogatás 25 százalékát, legfeljebb a 300 millió forint, illetve kutatás, műszaki fejlesztés esetén a 75 százalékot, legfeljebb a 450 millió forint.
Az előleg összegének megfelelően biztosítékot kell nyújtani, kivéve ha a pályázó eleve nem köteles a biztosítékadásra, azaz központi költségvetési szerv, egyház és intézményei, non-profit alapítvány, közalapítvány, társadalmi szervezet, illetve helyi önkormányzat/kisebbségi önkormányzat, önkormányzati társulás esetében. Nem kötelesek továbbá a pályázók biztosítékot szolgáltatni, amennyiben a fejlesztés tárgya, vagy a fejlesztés eredményeként létrejövő vagyontárgy törzsvagyon, vagy törzsvagyonná válik.
Továbbá nem kell biztosítékot nyújtani azon pályázónak sem, akinél a támogatás összege nem haladja meg az 5 millió forintot.
Könnyítések a biztosítékok terén
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program pályázatait is érinti az a kormányrendelet, amely az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott támogatásoknál a kedvezményezettel kötendő szerződésében a biztosítékok nyújtására vonatkozó szabályokat módosítja.
Az új szabályozás szerint, ahogy az előleghez kapcsolódó biztosítékoknál is említettük, nem kötelesek biztosítékot nyújtani a központi költségvetési szervek, az alapítványok és intézményeik, közhasznú társaságok, köztestületek, valamint a helyi önkormányzatok.
A szabályozás visszamenőleg is rendelkezik, így ha a rendelet hatálybalépése előtt meghirdetett pályázatokban meghatározott biztosítéknyújtási feltételek kedvezőbbek a pályázók számára, úgy az Irányító Hatóság a meghirdetett feltételek szerint köteles a szerződések megkötésére.
Ezen könnyítések mellett a kormányrendeletet alkotott a közpénzek védelme érdekében, a szabálytalanul felhasznált támogatás visszaköveteléséről és - szükség esetén - behajtásáról is. A döntés értelmében az EU-támogatásokat szabálytalanul felhasználó vagy kötelezettségeit megszegő kedvezményezett meghatározott időre - de legfeljebb öt évre - kizárható a támogatási rendszerekből, ha a szerződésben rögzített kötelezettség határidőre egyáltalán nem, vagy csak részben - számszerűen megállapított kötelezettségek esetén 75 százalékot el nem érő arányban - valósul meg, az elfogadott céltól eltérő feladatot valósít meg a nyertes pályázó, vagy az ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettségének az előírt határidőig nem tett eleget.