Az egyik legnagyobb problémát a beruházások történelmi mértékű, 14%-os visszaesése jelentette, amelynek okai között a magas kamatszint, a csökkenő EU-s források és az állami beruházások jelentős leépítése szerepeltek.
Ez az óriási zuhanás a rendszerváltás óta példa nélküli
– emelte ki Madár István.
Az export is gyengébben teljesített a vártnál, köszönhetően az európai gazdaság lassulásának és a kereslet visszaesésének. „Az export volt a stabil növekedési motorunk, de most ez is akadozik” – fogalmazott. Mindeközben a lakossági fogyasztás sem tudta pótolni a kiesést, mivel a háztartások nagyobb arányban kezdtek megtakarítani, részben a gazdasági bizonytalanságok miatt.
Madár szerint 2025-ben „a bázishatás és az óriásberuházások aktiválása némi növekedést hozhat”, ám a pesszimizmus és az üzleti bizalom hiánya továbbra is visszafogja a gazdaságot. Az infláció csökkenése ugyan reménykeltő, de a gyenge forint és a globális bizonytalanságok újabb kockázatokat jelentenek.
A podcastban szó esett arról is, hogy a magyar gazdaság strukturális problémái – mint az alacsony vállalati bizalom és a beruházási kedv hiánya – hosszabb távon is akadályozhatják a fenntartható növekedést. „A gazdaság kilátásai óvatos optimizmusra adnak okot, de az áttöréshez mélyebb reformok kellenek” – zárta gondolatait az elemző.
A műsor már meghallgatható a Spotify-on és az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:
Főbb részek:
- Intro - (0:00)
- Mi vezette félre a becsléseket? - (00:36)
- Mi változhat jövőre? - (07:10)
- A növekedés - (12:56)
- Az európai növekedés - (21:58)
- A döcögő autóipar - (24:16)
- Infláció, euróárfolyam - (33:23)
Címlapkép forrása: Shutterstock