Rácz András hangsúlyozza, hogy egy tartós fegyverszünet létrehozása is rendkívüli kihívást jelentene, hiszen ahhoz „legalább 250 ezer nemzetközi békefenntartó katonára lenne szükség”, amit sem az ENSZ, sem más nemzetközi szervezet nem tudna jelenleg biztosítani. A beszélgetés érinti a háború nemzetközi hatásait is, beleértve az USA politikai változásainak potenciális következményeit, és azt, hogy Európa mennyire képes fenntartani az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Az interjúban szó esik az orosz stratégiai célokról is:
Oroszország arra játszik, hogy az idő nekik dolgozik”,
miközben a Nyugat támogatásának megtörésére és Ukrajna kimerítésére törekednek. Eközben Ukrajna a folyamatos emberi és gazdasági erőforráshiány ellenére próbálja lassítani az orosz előrenyomulást, de a front 1200 kilométeres hosszúsága és a súlyos veszteségek megnehezítik helyzetét.
Rácz szerint „egy háborúnak két vége lehet: vagy az egyik fél legyőzi a másikat, vagy kimerültségből tárgyalóasztalhoz ülnek”, ám a jelenlegi helyzetben egyik lehetőség sem látszik reálisnak.
A műsor már meghallgatható a Spotify-on és az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:
Főbb részek:
- Intro - (00:00)
- A háború lehetséges végkimenetelei - (00:32)
- A fegyvernyugvás akadályai - (04:12)
- Vörös vonalak és nukleáris háború - (13:36)
- Oroszország belső viszonyai - (18:54)
- A szír rezsim bukásának hatásai - (28:30)
- Ukrajna stratégiája - (35:19)
- Ukrajna támogatóinak stratégiája - (44:59)
- Mit hozhat a jövő? - (53:59)
Címlapkép forrása: Wolfgang Schwan/Anadolu via Getty Images