A szakértők emellett kitértek a logisztikai központok elhelyezkedésének kérdésére is. Míg a zöldmezős beruházások elsősorban vidéken valósulnak meg, az ipari és logisztikai piac továbbra is Budapest környékén összpontosul. Ez felveti a kérdést, hogy mennyire lehet hatékonyan kiépíteni ilyen bázisokat a fővárostól távolabb eső területeken.
Továbbra is erős a kereslet az ipari és logisztikai épületekre, de ez inkább ipari igény, a klasszikus logisztikai kereslet kevésbé jelentkezik - mondta el Dr. Gondi Ferenc MBA, a CTP Hungary ügyvezető igazgatója. A szakember szerint
a kelet-közép-európai régió jelentős versenyelőnyt élvez, részben az autóiparnak és azok beszállítóihoz kapcsolódó igények miatt.
Az előadó kitért az akkumulátorgyártás növekvő szerepére is az iparágban. Hangsúlyozta, hogy egy akkumulátor életciklusának legbiztonságosabb helye egy raktár, ahol speciális oltókészülékekkel és egyéb biztonsági megoldásokkal lehet minimalizálni a kockázatokat.
Hozzátette, hogy a CTP portfóliójában jelenleg 15 park található, amelyek közül 5 vidéken helyezkedik el. "Jó lehetőségek vannak a vidéki piacon is" - fogalmazott az ügyvezető igazgató.
Kerekes István, a GLP Europe országmenedzsere kiemelte, hogy a cégük jelenleg nincs jelen azokban a vidéki gócpontokban, ahova az akkumulátor- és autógyárak települnek. Ennek következtében a cég főként e gyárak beszállítóit tudja kiszolgálni. Hozzátette, hogy bár 8 évvel ezelőtt még volt a cégnek egy kecskeméti ingatlana, a többségi döntés az eladás mellett szólt, és azóta sem terveznek vidéki irányba tulajdonosként elindulni. A vállalat fejlesztőként, szabad kapacitásával tud segíteni a vidéki projektekben, de tulajdonosi szerepvállalást továbbra sem terveznek ezeken a területeken. Hangsúlyozta, hogy
a jelenlegi piaci helyzetben minél általánosabb egy épület kialakítása, annál jobban alkalmazkodik a piaci változásokhoz, különösen az e-kereskedelem lassulását és az egyéb piaci folyamatokat látva.
Nemes Rudolf, a HelloParks vezérigazgatója elmondta:
Már a négy évvel ezelőtti indulásunkkor is látszott, hogy az akkumulátorgyár-tendencia be fog gyűrűzni Magyarországra. Úgy gondoltuk, hogy erre az igényre tudunk válaszolni.
A szakember kiemelte, hogy a vállalat szakértői csapatot hozott létre a kihívás kezelésére. Jelenleg bérlőik 20 százaléka akkumulátorgyárakhoz kapcsolódik. Nemes Rudolf rámutatott, hogy Magyarországon 20 milliárd forint értékű akkumulátorgyár-beruházás van bejelentve, emellett további 8 milliárd forintnyi autóipari fejlesztés is várható.
A Hello Parks elsősorban spekulatív alapon építi raktárait. A cég előre felméri a potenciális bérlőket, és folyamatosan ellenőrzi működési tevékenységüket. Figyelemmel kísérik az engedélyeztetési folyamatokat, és csak olyan tevékenységeket engedélyeznek, amelyek illeszkednek az adott raktár profiljához.
A vállalat stratégiájával kapcsolatban megjegyezte, hogy vidéken egyelőre nem mernek spekulatív fejlesztésekbe kezdeni.
Címlapkép forrása: MARTON MONUS