A világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a Debrecenben gyárat építő kínai CATL jelentős bevételcsökkenést és lassú profitnövekedést jelentett 2023-ra vonatkozóan. A vállalat részvényei ennek hatására közel 4%-ot estek a szerdai kereskedésben. A cég először szembesül éves bevételcsökkenéssel 2015 óta, miközben a nyereség növekedési üteme is a leglassabb 2019 óta.
Bár az elmúlt néhány hónapban úgy tűnt, hogy életjelet mutat a magyar ipar, novemberben újra érdemi visszaesést láttunk. A KSH most kiadott részletes adatai alapján látható, hogy sem a külpiac, sem a magyar gazdaság nem mutatott erőt. A magyar ipar nagy súlyú ágazatai pedig esnek, mint a kő. A járműgyártás több mint két és fél éve nem teljesített ilyen gyengén. Mi vár a magyar iparra?
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma hétfőn jelentősen bővítette azon kínai vállalatok tiltólistáját, amelyeket a kínai hadsereggel való együttműködéssel gyanúsítanak. A listára olyan nagyvállalatok is felkerültek, mint a Tencent Holdings és a Magyarországon megtelepülő CATL akkumulátorgyártó. A lépés önmagában nem jelenti még szankciók kivetését az érintett cégekre, azonban a legtöbb esetben exportkorlátozások egy egyéb tilalmak alkalmazását vonta maga után.
Az elektromos járművek akkumulátorainak ára több tényező együttes hatására jelentősen csökkent 2024-ben. Regionálisan az akkumulátorárak Kínában voltak a legalacsonyabbak, az Egyesült Államokban és Európában jóval magasabb átlagos árakat láthattunk, amelyek tükrözték a magasabb termelési költségeket és az alacsonyabb gyártási mennyiségeket. A várakozások szerint az akkumulátorárak csökkenése tovább folytatódik az előttünk álló években, érdemben növelve az elektromos autók iránti keresletet.
A csőben lévő három magyarországi óriásberuházás 2030-ig összesen 2 százalékkal emeli a GDP szintjét - így számol a Magyar Nemzeti Bank.
A norvég akkumulátorgyártó Morrow Batteries komoly pénzügyi nehézségekkel küzd, ami újabb csapást jelent az iparágnak, miután a svéd Northvolt startup összeomlása is komoly aggályokat okozott. A vállalat sürgősen várja a kormányzati források jóváhagyását, hogy új befektetőket találhasson - írta meg a Bloomberg.
A Volkswagen, a svéd Northvolt akkumulátorgyártó cég legnagyobb részvényese jelentősen csökkentette 21 százalékos részesedésének értékét, miután a Northvolt a múlt héten csődvédelmet kért az Egyesült Államokban. Az értékcsökkenési leírás mértéke egyelőre nem ismert, de az ügyet ismerő források szerint drámai mértékű lehet - közölte a Reuters.
A héten csődvédelmet kért a Northvolt svéd akkumulátorgyártó vállalat, és a vezérigazgató is lemondott, a csőd miatt több nagybefektető is komoly veszteséget szenvedett el, többek között a Goldman Sachs is, az általa kezelt alapok közel 900 millió dollárt írnak le, írja az FT.
Csődvédelmet kért az Egyesült Államokban a Northvolt svéd akkumulátorgyártó vállalat, és ezzel együtt a vezérigazgató is lemondott. A lépés célja a vállalat jelentős adósságállományának átstrukturálása és pénzügyi stabilitás megteremtése az európai régióban - közölte a cég.
Csődvédelmet kért a svéd Northvolt akkumulátorgyártó vállalat az Egyesült Államokban - közölte a CNBC.
2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.
Szerdán tartották a Hungarian Battery Week konferencia első napját, amelyen hazai és nemzetközi szakemberek értékelték az akkumulátoripar helyzetét, kilátásait, és kihívásait. Jason Chen, a CATL európai vezetője elmondta, hogy az akkumulátorgyártó szeptemberben akkumulátormodulok összeszerelésébe kezdett egy bérelt épületben.
A Központi Statisztikai Hivatal felülvizsált adatai szerint augusztusban az előzetesen közöltnél kisebb, 443 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. Előzetesen a KSH 610 millió eurós többletről számolt be.
A londoni Benchmark Mineral Intelligence ásványkincs-kutató és árképző cég szerint a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) kobaltjának nagy része kínai bányavállalatok kezére került. Ez a tény nehéz helyzetbe sodorja az Egyesült Államokat, ha a keleti nagyhatalommal kezdene vámháborúba.
Napjainkban a járműipar történetének egyik legnagyobb változásán megy keresztül, ugyanis a hosszú évtizedek óta használt belső égésű motorokat egyre inkább felváltják a hibrid és elektromos hajtásláncok. Még ha az utóbbi hónapokban meg is tört az elektromos autók értékesítése, a jövőben várhatóan tovább emelkedik az értékesítési arányuk. Magyarországon a járműipar a kulcságazatok közé tartozik, így a gazdaság fejlődésének szempontjából alapvető fontossággal bír, hogy ne legyünk vesztesei ennek az átállásnak, sőt, az iparágban történő változások lehetőséget kínálnak arra, hogy esetleg még erősebb pozícióval rendelkezzen az ország az európai autógyártásban. Ebben a cikkben azt járom körül, milyen szerepet tölt be Magyarország Európában és hogyan változik a szerepe a zöld átmenet során.
Idén tavasz és nyár vége között a magyarországi akkumulátorgyárak közül a Samsung 234, az SK 350 fővel csökkentette a dolgozói létszámát, vagyis ennyi embert bocsátottak el, vagy ennyi távozó kollégát nem pótoltak - számolt be a Telex.
1 milliónál is több repülőgép szállt hazánk egén.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az ukrán elnök páros lábbal szállt bele Tucker Carlsonba.
Látványos az összefeszülés Panama ügyében is a két szuperhatalom között.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Mik a vámok deviza- és részvénypiaci hatásai?
Hol tart az AI-csata?