Koncz Vera Zsuzsa, a bitmist CEO-ja előadásában elmondta: tapasztalatai szerint sok szigetszerűen működő szakszoftver van az építőiparban. Nincsenek az információk egy platformon, sokszor kimondottan nehéz gyorsan megtalálni egy-egy adatot, pedig már a kisebb lépések is gyorsan látványos eredményeket hozhatnak.
Bár egyesek tartanak attól, hogy az automatizálás munkahelyek elvesztésével jár, a tapasztalatok azt mutatják, hogy valójában hatékonyabbá teszi a munkavégzést
– hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben a vállalkozások nem engedhetik meg maguknak, hogy halogassák az automatizálással kapcsolatos döntéseket - azok a cégek lesznek sikeresek, amelyek végül megteszik a szükséges lépéseket ezen a téren. Hozzátette: az értékesítés, a marketing és az ügyfélkezelési folyamatok automatizálásával érdemi piaci előnyt lehet elérni. Hasznos, ha minden információ egy platformon, egy helyen található, a kollégák pedig gyorsan és hatékonyan tudják elérni – erre kínálnak megoldást a bitmist szolgáltatásai.
Jön a szuperhatékony építőipar?
A hatékonyság és fenntarthatóság már az építőiparban is megkerülhetetlen kérdés. Hogy ez mennyiben változtatja meg az ágazatot és milyen hatásokkal jár az ingatlanpiacon, arról Takács Ernő, az IFK elnöke kérdezte a szakértőket.
Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára elmondta, hogy módosították az állami beruházások lebonyolításáról szóló törvényt. "Kivitelezési tervek nélkül nem lehet szerződni" - hangsúlyozta. Az államtitkár kiemelte, hogy tavaly decemberre elkészítették a teljes ingatlanpiac működési szabályozását.
Az 1 milliárd forint feletti beruházásoknál kötelezővé tették a BIM-szoftver használatát, ezzel is elősegítve a szektor digitalizációját.
Emellett ösztönzik a helyi munkaerő alkalmazását a projekteknél. Magyarországon több mint 700 ezer üresen álló lakóingatlan van. Lánszki Regő szerint ezek közül sok hasznosítható, de vannak olyanok is, amelyeknél már nem érdemes felújításra költeni. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a piac eddig inkább a zöldmezős beruházásokban gondolkodott, de érdemes a felújításokat is ösztönözni, különösen a műemlékek esetében.
Massányi Tibor, a DVM Group ügyvezető partnere kiemelte az állami szerepvállalás fontosságát a kisvállalkozások fejlődésében, különösen a digitalizáció területén.
Fontos, hogy a dolgozóknak, festőknek, kőműveseknek meglegyen az anyagi lehetősége, felkészültsége és ösztönzője a fejlődéshez
- mondta, hangsúlyozva az értékes, megújítható épületállomány bekapcsolásának fontosságát a városok szövetébe, elsősorban a nagyvárosokban és Budapesten. Véleménye szerint, ha az építőipar valóban rákényszerül a fenntartható, zöld működésre, nem kerülheti el a meglévő épületek újrahasznosítását.
Sabathiel Balázs, az ARKANCE Hungary cégvezetője az elmúlt 30 év örökségéről beszélt, amely az olcsó élőmunka-igény miatt kialakított egy nehezen meghaladható stílust. Ugyanakkor a szakember potenciált lát a fiatal generáció fejlődésre való fogékonyságában.
Kiemelte a megfelelő képzés fontosságát az iparág digitalizációjában.
Szerinte jó üzleti célokat kell definiálni, és ehhez képest kell lépéseket tenni a digitalizáció felé. "Európa közepén nem maradhatunk ki ebből" - zárta gondolatait a szakértő.
Címlapkép forrása: MARTON MONUS