A Hotelpiac - Visszatértünk? című panelbeszélgetés során bevezetőként elhangzott, hogy talán egyetlen olyan reziliens iparág sincs, mint amilyennek a szállodaipar bizonyult az elmúlt 2,5 év történéseinek fényében. "A Covid miatt ugyan bizonytalanná vált a jövője, ahogy az is, hogy vajon érvényesek-e a fundamentumok, melyek alapján a különböző üzleti tervek készültek, de azóta már tudjuk, hogy egy egészen különleges nemzetközi felépülés történt az egész világon" – mondta el Takács Márton, a Moore Hungary hotel és turizmus nemzetközi iparági vezetője.
A szállodakihasználtsági világátlag 2022 első félévében 56,2 százalék volt, szemben az egy évvel korábbi 43,7 százalékkal, ezen belül is az európai szállodapiac tudta a legnagyobb mértékű növekedést produkálni egy év alatt.
Ellenállóképessége tehát hihetetlenül egyedi és különleges. Persze az infláció, az energiaárak és a munkaerő olyan kihívások, melyek a szállodaipart is nagyon nagy mértékben érintik, sőt, talán még jobban is, mint az egyéb eszközosztályokat. Ennek ellenére a tőzsdén a vezető szállodaláncok értékpapírjai az elmúlt években komoly volatilitással, de tendenciózusan óriási növekedést tudtak bemutatni. Ezek a számok nem azt mutatják, hogy a szektor elesett volna.
Különleges eszközosztály
„A turizmus kezd hozzászokni a pandémiához, már nem látszik különleges körülménynek, ugyanakkor egy üzleti szálloda működését, amilyet mi is üzemeltetnek, nem befolyásolja oly mértékben a pandémia, mint a turistákra épülőt” - világított rá az egyik legalapvetőbb különbségre Szűcs Gyula, a SZINORG Universal Zrt. elnök-vezérigazgatója.
"A hotel azért más, mint a többi eszközosztály, mert kevés itt a tranzakció, és általában azok sem publikusak, így nehéz megmondani, mennyi a tényleges hozam. Az irodatranzakció például sokkal gyakoribb. Jó megoldás lenne erre a problémára, ha átláthatóbbá tennék az árazást. Tulajdonképpen ez a kulcs. Ha ez megvan, onnantól kezdve a befektetők is sokkal szívesebben jönnek be erre a piacra" – fejtette ki véleményét Erdei Bálint, a RedWood Real Estate Holding vezérigazgatója.
"A Diófa asztalára is egyre gyakran kerül szállodai befektetési lehetőség, külföldiek és magyarok is, melyekkel lehetne tovább diverzifikálni az portfóliójukat, ám egyelőre azt gondolják, hogy a kétszámjegyű hozamoknál lesz keresnivalójuk a szállodafejlesztésben" - ismertette Oláh Márton, a Diófa Alapkezelő Zrt. igazgatósági tagja személyes véleményét. A napi árazásból kifolyólag a szálloda érdekes világ, nem hasonlít az irodapiachoz, ott ugyanis sokkal merevebbek a bérleti díj érvényesítésének a lehetőségei.
Középtávú megtérülés
"Ugyan valamennyi ingatlanosztályban érdekelt a Wing Zrt., de vannak köztük megítélésbeli különbségek, pedig köztudott, hogy a szállodaipart nem egy-két év teljesítménye alapján kell megítélni. Kész csoda, hogy a mostani már a felzárkózás, a visszarendeződési időszak, miközben még csak nemrég szüntették meg hivatalosan a pandémiát" – szögezte le Takács Ernő, az IKF elnöke, a WING Zrt. szállodák, kiskereskedelmi projektekért felelős vezérigazgató-helyettese.
A szálloda szakmában kiépült egy önálló üzletág, a revenue menedzsment, amely azon dolgozik, hogy a lehető legtöbb pénzért tudja értékesíteni a szállodai kapacitását – nemcsak szobaár, vendéglátás tekintetében is. Többek között éppen ezért
a finanszírozóknak és a befektetőknek is el kell fogadni, hogy ennek az üzletágnak vannak saját szabályai, és ha valaki középtávú megtérülésre árazza, az nem fog csalódni
-összegezte az elnök.
2022: a szállodák éve
A Hospitality Inside magazin tőkepiacok bevonásával készült felmérése szerint 2022 augusztusában nagyobb mennyiségű, még allokálatlan tőke áll rendelkezésre alapoknál és a privát szektorban is, és az látszik, hogy a szállodaszektor iránti érdeklődés egyre erősödik.
Ezzel az összes résztvevő egyetértett, mindannyian hisznek a pozitív jövőben, ugyanakkor tudják, a visszatérés nem lesz egyszerű. De azt már régóta tudjuk, hogy Budapest jó desztináció, ahol a minőségi, izgalmas dolgokra szükség van és lesz is. A szállodaiparnak megvannak a sajátosságai, megvannak a szektorspecifikus kockázatai, az egyéb eszközosztályokkal összevetve vannak előnyei és hátrányai, de abban biztosak lehetünk, hogy a nehéz helyzetek nem tartanak örökké.
A konferencia további besázmolói:
Címlapkép: Mónus Márton/Portfolio