Frissítés! Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy számításaink során a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) adatait használtuk, amiben eltérések lehetnek a KSH számítási módszereihez képest, ami magyarázhatja a kormány által közölt és az általunk számított települések közti mintegy 200 darabos különbséget. Az adatok éppen ezért csak tájékoztató jellegűek, a későbbiekben még változhat a támogatási körbe bekerülő települések száma.
Magyarország 3155 településéből a tavalyi évben 2874 település népessége nem érte el az 5000 főt, ezek közül azonban több mint 1000 olyan település volt, amelynek növekedett, vagy az országos átlagnál alacsonyabb mértékben csökkent a népessége, vagyis amelyre nem érvényes a bevezetésre kerülő 5 százalékos intézkedés. Számításaink szerint tehát összesen 1799 település marad, amelyre igénybe lehet venni az új, falusi csok-ot.A változás lényege: azokat a CSOK-összegeket (vissza nem térítendő támogatásokat), amelyeket eddig csak új lakásra lehetett igénybe venni, ezentúl az érintett kistelepüléseken használt lakás vásárlására, bővítésére és korszerűsítésére is fel lehet majd használni. 1 gyermek után változatlanul 600 ezer forint lesz a használt lakások CSOK-jának az összege, 2 gyermek után viszont 1,43 millióról 2,6 millióra, 3 gyermek után pedig 2,2 millióról 10 millióra növekszik. Akik legalább 4 gyermeket nevelnek, az eddigi 2,75 millió helyett szintén 10 millióra lesznek jogosultak az érintett kistelepüléseken.
Lakáspiaci hatások
Az 5000 főnél alacsonyabb népességű települések közül a budapesti agglomerációban, vagy a megyeszékhelyek közelében lévő községek demográfiai szempontból eddig is kedvező helyzetben voltak, ugyanis a városoknál alacsonyabb ingatlanárak miatt sokan döntöttek úgy, hogy ott vásárolják meg vagy építik fel otthonukat.A többi megyében természetesen már bővül a támogatásra alkalmas települések köre, azonban ott is inkább azok a községek kerülnek be a támogatásra alkalmas települések közé, amelyek távolabb vannak a megyeszékhelyektől és közlekedési szempontból is kedvezőtlenebb helyzetben vannak.
Pest megye példái
Bár a budapesti agglomeráció nem feltétlenül csak Pest megyét jelenti, különösen Székesfehérvár irányába nyúlik túl a megyehatáron, az egyszerűség kedvéért egyelőre Pest megyére néztük meg, hogy a kritériumok alapján mely településeken lehet igénybe venni a támogatást.A Ceglédtől és Szolnoktól is 15 km-re lévő Köröstetétlenen például ma semmiféle választási lehetőség nincs, mindössze egyetlen ház eladó. Ötmillió forintért juthatunk hozzá egy kétszobás, 81 négyzetméteres, közepes állapotú ingatlanhoz, ami egy 650 négyzetméteres telken áll. A jó vonatközlekedésű Szobon viszont nagyságrendekkel jobb a helyzet: elég sok ötszobás házat kínálnak, nem is horror áron, 14-20 millió forintért. Ezért a pénzért 120-150 négyzetméteres otthont kaphatunk, a telek sem kicsi, 1200 négyzetméteres. Öt észak-börzsönyi falu is rákerült a listára, de egyikben sincs 8-10-nél több eladó ház, igaz, egy háromgyerekes család itt vígan elélhet egy 70-90 négyzetméteres házban, és az árcédulán nem lesz több most, mint 6-8 millió forint.
Magyarország községeiben az MNB Lakáspiaci Jelentése szerint tavaly átlagosan 80 ezer forintos négyzetméterárakkal találkozhattunk, ami azt jelenti, hogy a 10 millió forint elegendő lehet egy 125 négyzetméteres családi ház megvásárlására is, ami kétségtelen, hogy jelentős segítség a vásárlás előtt állók számára. Arra azonban kicsi az esély, hogy valaki a központi városokból ennek hatására költözzön ki valamelyik érintett településre, ez a támogatás inkább abban segíthet, hogy az a nagyjából 2-2,5 millió ember, aki az érintett településeken él, ne akarja mindenáron elhagyni a települést, vagyis lelassuljon a periférikus elhelyezkedésű falvak elnéptelenedése.