Mik a co-working iroda előnyei a hagyományos irodával szemben?
A coworking iroda és a hagyományos irodák külön koncepciót képviselnek, az összehasonlítást azonban nehezíti, hogy kialakításában egy Google-típusú iroda nehezen különböztethető meg egy coworking irodától. A különbség az ott dolgozó emberekben van, akik helytől függetlenül végzik a munkájukat, és sokszor flexibilis munkaidőben - mondta el Oláh László, a CoWo alapítója.
A coworking koncepció a 2000-es évek közepén jött létre az USA-ban, az első ilyen irodát pedig egy szoftverfejlesztő, Brad Neuberg hozta létre 2005-ben. Manapság a munkaerőpiac és az üzleti világ annyira rugalmas, hogy a munka helyétől is megkívánja a hasonló flexibilitást, a coworking pedig ezt nemcsak infrastrukturálisan, hanem szellemiségében is biztosítja. Adott egy nagy, nyitott tér, amelyben megtalálhatók a munkavégzés technikai eszközei: asztalok, székek, gyors internetkapcsolat stb. A coworking igazi varázsa azonban a munkavégzés módjában rejlik: a tér és szereplői által létrejön egy közösség, ahol a tudás, a források és az inspiráció szabadon áramolhatnak - mondta el Klementz Kata, a Loffice társalapítója.
Felmérések szerint a coworking irodában tevékenykedők hamarabb és eredményesebben találnak partnereket, befektetőt maguknak és sokkal gyorsabban érik el a céljaikat a saját irodában vagy otthonról dolgozó társaiknál. Egy közösségi iroda legnagyobb értéke maga a közösség.
Milyen típusú munkavállalók bérelnek leginkább helyet a co-working irodában?
Irodánkba leginkább azok a szabadúszók, egyéni vállalkozók, egy-két fős cégek dolgozói érkeznek, akik munkájukat tekintve bárhonnan dolgozhatnának, hiszen mindössze stabil WiFi-re és nyugodt környezetre van szükségük. A hazai ügyfelek többségben vannak, de májustól szeptemberig nagyon magas a külföldi coworkerek aránya is. Általában 70 százalék magyar és 30 százalék külföldi, de a nyári szezonban akár fele-fele is lehet az arány - mondta el Márta Matild, a Kaptár közösségi iroda csapattagja.
Hogyan változott a bérlői kör az elmúlt évek során?
Az utóbbi időben megszaporodott azon nagyobb cégek képviselőinek aránya, akik multinacionális környezetből érkeznek, és dolgozóiknak egyfajta béren felüli juttatásként igyekeznek biztosítani a belvárosi közösségi környezetet. A fő bázist azonban továbbra is a startupperek adják, akik a cég növekedésével egyre több munkaállomást bérelnek. A cégek átlagos létszáma 3 és 20 fő között van, az ennél nagyobbra bővülő cégek már jellemzően saját irodával rendelkeznek.
Hogyan alakul a co-working irodák iránti kereslet?
A coworking modell egyre inkább terjed az országban, így a bérlői kör is emelkedik. A kis cégek mellett pedig a nagyobb cégek is felismerték a kooperáció lehetőségét, így szívesen használják a coworking irodák tárgyalóit, rendezvénytermeit különböző tréningek, találkozók, konferenciák megszervezéséhez.
Mostanra nem ritka, hogy egyes coworking irodák 75-80 százalékos kapacitáskihasználtsággal működnek, annak ellenére, hogy a kínálat Budapesten is egyre nagyobb. Míg 2009-ben még csak egyetlen iroda létezett Magyarországon, mostanra mintegy 30, amiből 20 Budapesten, további 10 a többi városban található. Míg világszinten 2007-ben még csak 75 ilyen típusú iroda működött, addig mostanra 13 800-ra emelkedett a számuk, ahol mintegy 1,2 millió ember dolgozik. Egyes becslések szerint 2020-ra a munkaerő 40 százalékát szabadúszók, egyéni vállalkozók és független tanácsadók fogják adni, aminek következtében tovább nőhet a coworking irodák népszerűsége.
Több ezer új lakás egy helyen a Portfolio Új Lakópark adatbázisában! Válogass Buda, Pest és vidék legjobb új építésű lakóprojektjei között! Nézegess képeket, tudj meg minél többet a projektekről és kérj személyre szabott ajánlatot közvetlenül a fejlesztőktől! Kattints és nézd meg a több mint 50 projektet!