Bár az első vásárlások még közvetlenül az MNB-hez kötődtek, fokozatosan a Pallas Athéné alapítványok vették át a befektető szerepét. A jegybank még 2014-ben hozta létre őket a hazai közgazdasági képzés előmozdítására, azóta pedig jelentősen kiszélesedett a hat alapítvány tevékenységi köre. Az MNB összesen több mint 250 milliárd forintot bocsátott rendelkezésükre.
Országszerte már több mint tucatnyi különböző ingatlant birtokolnak, melyek között egyaránt találni jövedelemtermelő céllal tartott irodaházakat és kiskereskedelmi egységet, valamint rekreációs és oktatási funkcióval felruházni kívánt, illetve megőrzési célból megvásárolt műemléképületeket is.
Az MNB-alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. 2016 nyarán jelentette be az alapítványi vagyon államkötvényekből ingatlanokba történő átcsoportosítását. Ennek során olyan épületeket vásároltak meg, mint a budai Millenáris Classic és Avantgarde irodaházak, a Széll Kálmán téren lévő 18,5 ezer négyzetméteres Buda Palota nevű projektet vagy az ITSH debreceni irodaház. Az alapítványok legnagyobb dobása azonban a Váci úton lévő 7,5 hektáros terület megvásárlása volt, amelyen a következő években egy 200 ezer négyzetméter alapterületű irodakomplexum felépítését tervezik, ami ha megvalósul, a budapesti irodapiac legnagyobb volumenű beruházása lesz.
Címlapkép: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ