Ingatlan

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni

Portfolio
A résztvevők 58 százaléka szerint a következő 12 hónapban növekedés várható az ingatlanbefektetések terén Kelet-Közép-Európában, míg a befektetések visszaesését csak 10 százalék tartja valószínűnek - derült ki a Portfolio és az RICS közös bécsi konferenciáján, a CEE Property Forum 2016-on, ahol az egyik fő téma a Brexit és annak lehetséges hatása volt a kontinens és a régió ingatlanpiacára.

A Brexit hatásai a régió ingatlanpiacára

A Brexit gazdasági hatásairól szinte mindennapos témaként hallhatunk a médiában, így meglehetősen nehéz egyszerű választ adni az ezzel kapcsolatos kérésekre - mondta el Darvas Zsolt, a Bruegel Institute szenior partnere. A kilépéssel kapcsolatban vannak részben ismert és egyelőre nem ismert kérdések. Amelyekre már részben tudjuk a választ, azok közé olyanok tartoznak mint:
  • Mi a jogi menete egy ország EU-ból való kilépésének?
  • Mi lesz az Egyesült Királyság tárgyalási stratégiája a kilépés folyamán?
  • Elég lesz-e két év a tárgyalásokra lebonyolítására?
  • Hogy fog reagálni a magánszektor a megváltozott gazdasági környezetre?
  • Mi lesz Skócia és Észak-Írország jövője?

Amikre pedig egyelőre egyáltalán nem tudjuk a választ:
  • Az Egyesült Királyság lényegében az EU-ban marad?
  • A jelenlegi állapot egy politikai bénultság?
  • Várhatók-e reformok az EU működésében?
  • Ez már az EU lebontásának kezdete?

Ami az ipari beruházások és a fogyasztás alakulását illeti, úgy tűnik Európa nem annyira pesszimista a brit kilépés miatt. A bankszektor részvényárfolyamaiban ugyan a Brexit hatására bekövetkezett egy visszaesés, de ez legalább annyira az olasz bankoknak is köszönhető, így a piac összességében továbbra is optimista. Az angol font árfolyama is jelentős leértékelődésen van túl, de itt is elmondható, hogy az elmúlt években jelentősen túlértékelt volt. Felmerül tehát a kérdés, hogy miért is ilyen optimista Európa a Brexit híre után?

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni

A lehetséges kimenetelek

A kilépés után elképzelhető, hogy Nagy-Britannia és az EU között Norvégia, Izland és Liechtenstein mintájára a szabad munkaerőáramlás, a forrásokhoz való hozzáférés és az uniós jogszabályok alkalmazása továbbra is fennmarad. Egy másik verzió esetén Nagy-Britannia a kilépés után inkább a svájci mintát követheti, vagyis lazább együttműködés alakulhat ki az Unióval.

Míg a kontinentális Európa országaiba főként Európán belülről erős a bevándorlás, addig az Egyesült Királyságba fele-fele arányban oszlik meg az Unión belülről és azon kívüli országokból érkezők aránya, ami az EU-hoz való lazább kapcsolódásra utal. Ezt támasztja alá az is, hogy az EU jelenlegi költségvetésében, Norvégia egy főre vetítve nagyobb összeggel járul hozzá a közös költségekhez, mint Nagy-Britannia.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A Brexit lehetséges hatásai tehát egyelőre nem egyértelműek. A bevándorlás csökkenése, az Unió költségvetésében való részvétel megszűnése, de egyfajta kontinentális partnerség kialakulása - az úgynevezett "financial passporting" megtartásával - is elképzelhető forgatókönyv.

A Brexit pozitív hatásai

A Brexit egyik pozitívuma, hogy a kilépés felrázza a kontinenst és ráirányíthatja a figyelmet az aktuális problémákra, mint például, hogy a globalizáció veszteseit támogatni kell és a közös vállalások terén is reformokra van szükség. A költségvetés megreformálása átláthatóbbá teheti a piacot, aminek részeként az ingatlanpiac is átláthatóbb lehet. A piac tehát alapvetően optimista, amit az magyarázhat, hogy a szereplők szerint a Brexit elsősorban az Egyesült Királyság problémája és bíznak abban, hogy végül megtalálja a saját meoldását.

A világ ingatlanpiaca 2017-ben

A világban több olyan folyamat is zajlik jelenleg, ami geopolitikai kockázatokat hordoz magával - mondta el Damian Harrington MRICS, a Colliers elemzési vezetője. Az orosz-ukrán konfliktus, az Európába irányuló migráció, az amerikai elnökválasztás és a Brexit mind olyan tényező, ami a bizonytalanságot és ezzel együtt a kockázatokat növeli. Emellett az elöregedő társadalom vagy Kína globális szerepének alakulása szintén kockázat, de ez utóbbi kettő egyben lehetőség is.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A válság után 2015-ig töretlen volt a növekedés az európai ingatlanbefektetések volumenében, ami aztán 2016-ban először váltott irányt. 2016 volt az első év, amikor európai szinten az ingatlanpiac minden szegmensében visszaesett a befektetési volumen. Míg azonban Kelet-Közép Európában és az északi országok többségében továbbra is növekedés volt tapasztalható, addig a legnagyobb gazdaságok negatív teljesítménye lehúzta az átlagot. Éppen ezért az EU legnagyobb gazdaságú országainak súlya miatt a további kockázatok között meg kell említeni a következő francia és német választásokat is.

Az ingatlanpiac világgazdaságon belüli növekvő szerepét mutatja, hogy az elmúlt években 8-9 százalékról 10 százalék fölé nőtt a részesedése. Az alacsony banki kamatok és az ingatlanpiacon elérhető relatíve magasabb hozamok miatt ugyanis az ingatlanpiac egyre vonzóbb befektetési területté vált.

A jelenlegi alacsony infláció ugyan meglehetősen szokatlan az elmúlt évek tekintetében, de évszázados távlatokban korántsem példa nélküli - mondta el Tatha Ghose a Commerzbank vezető közgazdásza, aki szerint a régió legsikeresebb országa Lengyelország, de hosszabb távon Romániában is 3 százalék feletti gazdasági növekedés várható. A magyarországi növekedést azonban kevésbé fenntarthatónak tartja.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
Radek Zeman, a CTP pénzügyi vezetője a magyar piaccal kapcsolatban is optimista, szerinte ez a régió utolsó olyan országa, ahol pénzt lehet keresni, azaz ahol az ingatlanpiacon még mindig jelentős hozam érhető el. Jóllehet, a következő években a piac stabilizálódásával itt is hozamcsökkenés várható.

Peter Attard Montalto, a Nomura vezető elemzője és közgazdásza szerint a Brexitnek Kelet-Közép Európa országaira közvetlen hatása csak kisebb mértékben lesz. Lengyelország valóban a régió legkedvezőbb gazdasági helyzetben lévő országa, Románia növekedésének fenntarthatóságával kapcsolatban azonban szkeptikusan nyilatkozott, szerinte hosszú távon Szerbia ingatlanpiacára érdemes odafigyelni.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A szakértők azonban egyetértettek, hogy a régió országainak árfolyampolitikája fontos kérdés lesz a következő években.

Technológia és ingatlan

A technológiai fejlődés már most hatással van a régió ingatlanpiacára. Világszerte eddig 5 milliárd dollárt fektettek ingatlanpiaccal kapcsolatos technológiai fejlesztésekbe - mondta el Joseph Kelly a DealX ügyvezetője.

A nemzetközi cégek munkafolyamatainak kiszervezéséből az itteni irodapiac profitálhat, így ebben a tekintetben Kelet-Közép Európa fejlődés előtt áll. Emellett azonban meg kell említeni a munkaerőhiányt, ami szinte az összes itteni országot sújtja. Az elvándorlók közül sokan nem csak a magasabb bérek miatt, hanem a jobb életkörülményeket biztosító környezet - oktatás, egészségügy, modernebb városrészek - miatt költöznek nyugatra. A jövőben a munkavállalóknak egyre komplexebb igényei lesznek, így akár új kreatív városrészek, smart city-k kialakítása is segíthet a munkaerő megtartásában. Erre egyelőre főként Londonban és más nyugati városokban látunk csak példát.

Tamás Polster MRICS (Cushman and Wakefield) elmondta, hogy a globalizáció és a nemzetközi cégek európai jelenléte a régió sikerének egyik fő kulcsa, az ide érkező cégek azonban egyre képzettebb munkaerőt igényelnének, amiből egyelőre hiány van. Lengyelország növelte a diplomás képzést és Románia is sokat fektetett az utóbbi években oktatásba, így a régión belül vonzók lehetnek a külföldi cégek számára.
Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
váci utca budapest Getty stock