Ingatlan

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni

Portfolio
A résztvevők 58 százaléka szerint a következő 12 hónapban növekedés várható az ingatlanbefektetések terén Kelet-Közép-Európában, míg a befektetések visszaesését csak 10 százalék tartja valószínűnek - derült ki a Portfolio és az RICS közös bécsi konferenciáján, a CEE Property Forum 2016-on, ahol az egyik fő téma a Brexit és annak lehetséges hatása volt a kontinens és a régió ingatlanpiacára.

A Brexit hatásai a régió ingatlanpiacára

A Brexit gazdasági hatásairól szinte mindennapos témaként hallhatunk a médiában, így meglehetősen nehéz egyszerű választ adni az ezzel kapcsolatos kérésekre - mondta el Darvas Zsolt, a Bruegel Institute szenior partnere. A kilépéssel kapcsolatban vannak részben ismert és egyelőre nem ismert kérdések. Amelyekre már részben tudjuk a választ, azok közé olyanok tartoznak mint:
  • Mi a jogi menete egy ország EU-ból való kilépésének?
  • Mi lesz az Egyesült Királyság tárgyalási stratégiája a kilépés folyamán?
  • Elég lesz-e két év a tárgyalásokra lebonyolítására?
  • Hogy fog reagálni a magánszektor a megváltozott gazdasági környezetre?
  • Mi lesz Skócia és Észak-Írország jövője?

Amikre pedig egyelőre egyáltalán nem tudjuk a választ:
  • Az Egyesült Királyság lényegében az EU-ban marad?
  • A jelenlegi állapot egy politikai bénultság?
  • Várhatók-e reformok az EU működésében?
  • Ez már az EU lebontásának kezdete?

Ami az ipari beruházások és a fogyasztás alakulását illeti, úgy tűnik Európa nem annyira pesszimista a brit kilépés miatt. A bankszektor részvényárfolyamaiban ugyan a Brexit hatására bekövetkezett egy visszaesés, de ez legalább annyira az olasz bankoknak is köszönhető, így a piac összességében továbbra is optimista. Az angol font árfolyama is jelentős leértékelődésen van túl, de itt is elmondható, hogy az elmúlt években jelentősen túlértékelt volt. Felmerül tehát a kérdés, hogy miért is ilyen optimista Európa a Brexit híre után?

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni

A lehetséges kimenetelek

A kilépés után elképzelhető, hogy Nagy-Britannia és az EU között Norvégia, Izland és Liechtenstein mintájára a szabad munkaerőáramlás, a forrásokhoz való hozzáférés és az uniós jogszabályok alkalmazása továbbra is fennmarad. Egy másik verzió esetén Nagy-Britannia a kilépés után inkább a svájci mintát követheti, vagyis lazább együttműködés alakulhat ki az Unióval.

Míg a kontinentális Európa országaiba főként Európán belülről erős a bevándorlás, addig az Egyesült Királyságba fele-fele arányban oszlik meg az Unión belülről és azon kívüli országokból érkezők aránya, ami az EU-hoz való lazább kapcsolódásra utal. Ezt támasztja alá az is, hogy az EU jelenlegi költségvetésében, Norvégia egy főre vetítve nagyobb összeggel járul hozzá a közös költségekhez, mint Nagy-Britannia.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A Brexit lehetséges hatásai tehát egyelőre nem egyértelműek. A bevándorlás csökkenése, az Unió költségvetésében való részvétel megszűnése, de egyfajta kontinentális partnerség kialakulása - az úgynevezett "financial passporting" megtartásával - is elképzelhető forgatókönyv.

A Brexit pozitív hatásai

A Brexit egyik pozitívuma, hogy a kilépés felrázza a kontinenst és ráirányíthatja a figyelmet az aktuális problémákra, mint például, hogy a globalizáció veszteseit támogatni kell és a közös vállalások terén is reformokra van szükség. A költségvetés megreformálása átláthatóbbá teheti a piacot, aminek részeként az ingatlanpiac is átláthatóbb lehet. A piac tehát alapvetően optimista, amit az magyarázhat, hogy a szereplők szerint a Brexit elsősorban az Egyesült Királyság problémája és bíznak abban, hogy végül megtalálja a saját meoldását.

A világ ingatlanpiaca 2017-ben

A világban több olyan folyamat is zajlik jelenleg, ami geopolitikai kockázatokat hordoz magával - mondta el Damian Harrington MRICS, a Colliers elemzési vezetője. Az orosz-ukrán konfliktus, az Európába irányuló migráció, az amerikai elnökválasztás és a Brexit mind olyan tényező, ami a bizonytalanságot és ezzel együtt a kockázatokat növeli. Emellett az elöregedő társadalom vagy Kína globális szerepének alakulása szintén kockázat, de ez utóbbi kettő egyben lehetőség is.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A válság után 2015-ig töretlen volt a növekedés az európai ingatlanbefektetések volumenében, ami aztán 2016-ban először váltott irányt. 2016 volt az első év, amikor európai szinten az ingatlanpiac minden szegmensében visszaesett a befektetési volumen. Míg azonban Kelet-Közép Európában és az északi országok többségében továbbra is növekedés volt tapasztalható, addig a legnagyobb gazdaságok negatív teljesítménye lehúzta az átlagot. Éppen ezért az EU legnagyobb gazdaságú országainak súlya miatt a további kockázatok között meg kell említeni a következő francia és német választásokat is.

Az ingatlanpiac világgazdaságon belüli növekvő szerepét mutatja, hogy az elmúlt években 8-9 százalékról 10 százalék fölé nőtt a részesedése. Az alacsony banki kamatok és az ingatlanpiacon elérhető relatíve magasabb hozamok miatt ugyanis az ingatlanpiac egyre vonzóbb befektetési területté vált.

A jelenlegi alacsony infláció ugyan meglehetősen szokatlan az elmúlt évek tekintetében, de évszázados távlatokban korántsem példa nélküli - mondta el Tatha Ghose a Commerzbank vezető közgazdásza, aki szerint a régió legsikeresebb országa Lengyelország, de hosszabb távon Romániában is 3 százalék feletti gazdasági növekedés várható. A magyarországi növekedést azonban kevésbé fenntarthatónak tartja.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
Radek Zeman, a CTP pénzügyi vezetője a magyar piaccal kapcsolatban is optimista, szerinte ez a régió utolsó olyan országa, ahol pénzt lehet keresni, azaz ahol az ingatlanpiacon még mindig jelentős hozam érhető el. Jóllehet, a következő években a piac stabilizálódásával itt is hozamcsökkenés várható.

Peter Attard Montalto, a Nomura vezető elemzője és közgazdásza szerint a Brexitnek Kelet-Közép Európa országaira közvetlen hatása csak kisebb mértékben lesz. Lengyelország valóban a régió legkedvezőbb gazdasági helyzetben lévő országa, Románia növekedésének fenntarthatóságával kapcsolatban azonban szkeptikusan nyilatkozott, szerinte hosszú távon Szerbia ingatlanpiacára érdemes odafigyelni.

Úgy tűnik, pénzt csak Magyarországon lehet keresni
A szakértők azonban egyetértettek, hogy a régió országainak árfolyampolitikája fontos kérdés lesz a következő években.

Technológia és ingatlan

A technológiai fejlődés már most hatással van a régió ingatlanpiacára. Világszerte eddig 5 milliárd dollárt fektettek ingatlanpiaccal kapcsolatos technológiai fejlesztésekbe - mondta el Joseph Kelly a DealX ügyvezetője.

A nemzetközi cégek munkafolyamatainak kiszervezéséből az itteni irodapiac profitálhat, így ebben a tekintetben Kelet-Közép Európa fejlődés előtt áll. Emellett azonban meg kell említeni a munkaerőhiányt, ami szinte az összes itteni országot sújtja. Az elvándorlók közül sokan nem csak a magasabb bérek miatt, hanem a jobb életkörülményeket biztosító környezet - oktatás, egészségügy, modernebb városrészek - miatt költöznek nyugatra. A jövőben a munkavállalóknak egyre komplexebb igényei lesznek, így akár új kreatív városrészek, smart city-k kialakítása is segíthet a munkaerő megtartásában. Erre egyelőre főként Londonban és más nyugati városokban látunk csak példát.

Tamás Polster MRICS (Cushman and Wakefield) elmondta, hogy a globalizáció és a nemzetközi cégek európai jelenléte a régió sikerének egyik fő kulcsa, az ide érkező cégek azonban egyre képzettebb munkaerőt igényelnének, amiből egyelőre hiány van. Lengyelország növelte a diplomás képzést és Románia is sokat fektetett az utóbbi években oktatásba, így a régión belül vonzók lehetnek a külföldi cégek számára.
Kiszámoló

Megéri befektetni néhány hónapra?

A bankok hatalmasat kaszálnak a cégek bankszámláin gyakran hónapokig-évekig elfekvő milliókon, talált pénz a számukra, ezért érdemes gondoskodni arról, hogy be legyen fektetve a cég pénze a

Holdblog

Három megyében az ország karácsonyfái

Csökkent az elmúlt években Magyarországon a karácsonyfa-termelésre szánt összterület mérete, a felmelegedés nem tesz jót az ünnepekre szánt fenyőfáknak. A forró, száraz nyarak megviselik

Ricardo

A szabadság irodalma

Változások az Ellenpropaganda oldalon; remek könyvek előkészületben; négy Rothbard cikk a fordításomban.

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Befagyott tárgyalások: Brüsszel csalódott, messze a magyar kormány az EU-pénzek kiszabadításától
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Ez is érdekelhet
20 éve nem látott fordulat: csökkent Peking lakossága