Nagyjából 300 ezer háztartási méretű kiserőműt (HMKE), többségében napelem tulajdonost érint a tegnapi napon a parlament ülésén megszavazott, valamint társadalmi egyeztetésre feltöltött új jogszabálytervezet csomag, ami kötelezővé tenné azt, hogy
a lakossági méretű napelem tulajdonosok bejelentsék invertereik egyedi azonosítóját egy központi kormányzati adatközpontnak.
A kormány szerint erre azért van szükség, hogy a szóban forgó erőművek is támogassák a villamosenergia-rendszer stabilitását, mivel az adatok segítségével pontosabb képet nyerhetnek az elektromos hálózat működéséről. Az új rendszer azt jelenti, hogy így közel valós időben lehet majd lekövetni a háztartások napelemes áramtermelési és fogyasztási adatait, ami sokak számára érzékeny kérdés lehet.
Mi is az a FEAK Zrt. és hogy kapcsolódik ide?
A Független Energetikai Adatközpont Zrt., tehát rövidítve FEAK Zrt. egy 2023 júniusában EU-s forrásokból alapított, állami tulajdonú vállalat, amelynek a honlapján megtalálható információk szerint egyik fő célja az ellátásbiztonság növelése és a megújuló energiaforrások szélesebb körű hasznosításának elősegítése a villamosenergia-szektorban. Alapvető küldetése egy országos lefedettséggel rendelkező, független, egységes energetikai adatközpont üzemeltetése az adatvezérelt döntéshozatal érdekében.
A jogszabály szerint az állami tulajdonú vállalat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivtal (MEKH) engedélye alapján, mint energetikai adatszolgáltató platformot működtető engedélyes fog a napelem adatokhoz hozzájutni - olvasható ki a társadalmi egyeztetésre feltöltött villamosenergia törvény végrehajtási rendeletét módosító tervezetéből.
Közel teljes rálátás a háztartási napelemadatokra
Az induláskor a FEAK Zrt. minden üzembe helyezett HMKE-re vonatkozóan megkapja az elosztóktól az inverter egyedi azonosítóját (gyártási számát), valamint a felhasználási hely mérési pontjának azonosítóját és címét. Ezt követően havonta egyszer, összesített formában érkeznek adatok az adatközponthoz arról, ha új napelemet helyeznek üzembe, vagy ha egy már korábban bejelentett napelem esetében változás történik az inverterrel kapcsolatban (például csere vagy megszűnés).
A rendszer indulását követően, miután az adatközpont képet kapott az érintett HMKE-k darabszámáról, elkezdődhet a tényleges és részletes adatszolgáltatás a napelemek működéséről.
Azt, hogy mennyire részletes adatokról van szó, azt az alábbi felsorolás jól szemlélteti, mivel ezen adatokat kell majd a FEAK Zrt. részére megküldeni:
- A háztartási méretű kiserőmű termelési teljesítménye (kVA);
- A háztartási méretű kiserőmű által termelt villamos energia mennyisége (kWh);
- A termelt villamos energia mennyiségből a felhasználási helyen saját célra felhasznált energia mennyisége (kWh);
- A feszültség- és áramerősség értékei fázisonként;
- A teljesítmény tényező;
Ezen kívül meg kell adni az inverter részletes adatait is, ami magában foglalja a gyártót, a típust, a névleges teljesítményt, az üzemebe helyezés időpontját, az inverter elhelyezkedését és a feszültségtartományának beállítását.
Fontos, hogy ezek nem elszámolási adatok.
Lényegében ez azt jelenti, hogy az így kinyert adatokat nem lehet a szolgáltató (áramkereskedő, elosztó) és fogyasztó közötti pénzügyi elszámolásra felhasználni, például a szaldó vagy bruttó elszámolás keretében. Tehát továbbra is a hálózati csatlakozási ponton található, az elosztó által hitelesített mérő lesz az irányadó ilyen esetben.
Kinek kell adatot szolgáltatnia és hogyan?
A már említett villamosenergia törvényt módosító és a végrehajtási rendelettervezetben foglalt módosítások szerint az aktív felhasználó (napelem tulajdonos) biztosítja a tulajdonában lévő, illetve az általa üzemeltetett HMKE adatainak elérhetőségét.
Ennek keretében bejelenti:
- A már üzembe helyezett napelem inverterének egyedi azonosítóját 60 napon belül;
- Új igénybejelentés vagy inverter csere esetén az inverter egyedi azonosítóját legkésőbb az üzembe helyezés iránti kérelemmel egyidejűleg;
Az aktív felhasználónak nyilatkoznia kell az elosztó felé az adatainak továbbítását lehetővé tevő műszaki megoldás (eszköz) biztosításáról és arról is, hogy betartja a adatközpont felé történő adattovábbításra vonatkozó előírásokat.
Tehát lényegében kétszeres bejelentés kötelezettséget látunk, egyrészt induláskor az elosztó is nyilatkozik a nála nyilvántartott HMKE-kről, másrészt a napelem tulajdonosának is van bejelentési kötelezettsége a FEAK Zrt. felé.
Az adatszolgáltatásra vonatkozó műszaki előírások
A műszaki előírásokat a FEAK Zrt. az aktív felhasználóval kötött megállapodásban részletezi, aminek általános feltételeit csak később, honlapján fogja közzétenni a jogszabály alapján. Az előírt specifikációk alapulhatnak:
- A gyártó vagy a FEAK Zrt. által kiajánlott interfészen;
- A HMKE inverterében lévő, vagy ahhoz illesztett műszaki berendezésen;
Ebben a kontextusban az interfész egy olyan technológiai megoldás vagy kommunikációs felület, amely lehetővé teszi az adatok cseréjét a gyártó, az energetikai adatszolgáltató platform és más érintettek között. Ez lehet szoftveres felület, vagy akár egy webes portál is.
A műszaki megoldásnak lehetővé kell tennie a legalább óránkénti, az adatokat 5 perces bontásban tartalmazó adatküldést. Ezen kívül biztosítani kell az adatok továbbítását lehetővé tevő internetkapcsolatot, legyen az WiFi vagy 4G technológián alapuló megoldás. Ha egy napelemes rendszer invertere műszaki okokból vagy más egyéb miatt nem alkalmas az adatok továbbítására, akkor a tulajdonos mentesül az adatok továbbításához szükséges technikai eszközök biztosításának kötelezettsége alól – egészen addig, amíg az invertert valamilyen okból ki nem kell cserélni.
Na de ki fogja ezt fizetni és mikorra kell felkészülni?
A minisztérium tájékoztatása szerint a már működő napelemes rendszerek üzemeltetőinek mindössze az inverterük egyedi azonosítóját kell megadniuk és számukra semmilyen új többletkiadás nem merül fel. Ugyanakkor a villamosenergia törvény végrehajtási rendeletét módosító és társadalmi egyeztetésre feltöltött tervezet alapján, a jelenlegi állapot szerint a tulajdonosnak kell biztosítani azt az eszközt, ami alkalmas lesz az adatok továbbítására az adatközpont felé. Amennyiben egy csatlakozási ponton több inverter is működik, úgy inverterenként szükséges az eszköz beszerzése.
Továbbá a közleményben az is szerepel, hogy a napelemek adatszolgáltatási rendszerének bevezetése az előzetes tervekhez képest fél évet csúszik, így leghamarabb nyáron indulhat el.
Pontosabban, a 2025. július 1-je után beérkező új csatlakozási igények alapján már csak hálózati csatlakozással rendelkező, inverterrel felszerelt naperőművek épülhetnek majd.
A jövő július elején már működő napelemes rendszerek tulajdonosainak 2025. július elsejétől, az akkorra már beadott csatlakozási igénnyel rendelkezőknek pedig az üzembe helyezéstől kell termelési adatot szolgáltatniuk.
Lapunk információi szerint a szükséges hardveres és szoftveres háttér hiánya miatt viszont kérdéses, hogy a közölt határidő tartható-e, bár a FEAK Zrt.-nek még közel fél éve van a felkészülésre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images