Bár a MIPIM-et a kiállítók száma alapján jellemzően az európai cégek dominálják, a vásár annál sokszínűbb, és az elmúlt években abszolút globálissá nőtte ki magát. Ugyanúgy találkozunk projektekkel Katarból, Kuvaitból, Nairobiból és Sao Pauloból, mint Wroclawból, Londonból, vagy Gdanskból.
Az expóhoz kapcsolódó szakmai programokat - ha másként nem is, legalább a témák szintjén - kötelező figyelemmel kísérni. Ezek a témák minden évben egyfajta indikátorként szolgálnak az iparág számára, és nagyjából körvonalazzák, hogy melyek a legforróbb témák, amelyek ma az iparág szereplőit foglalkoztatják. Csak néhány érdekesség a témák közül: a halványodó Kína-sztori, az újra ringbe szálló Japán; a zéró kibocsátású modell, mint a következő évtized meghatározó trendje; a lakóingatlan-portfóliók, mint alternatív befektetési termékek; London és Németország, a biztos menedék.
A cannes-i seregszemle
A cannes-i seregszemle csaknem tökéletesen képezi le az egyes országok, régiók, városok ingatlanpiaci erejét, jelezve, hogy hol is történnek ma nagy dolgok az ingatlanvilágban. Az ázsiai kiállítók egyre masszívabb erővel jelennek meg, a közel-keleti fejlesztők évről évre egyre káprázatosabb projekteket mutatnak be, az abszolút főszereplő még mindig London, a német és észak-európai kiállítók pedig ugyancsak a hozzájuk illő súllyal nagy számban vannak jelen. Az esemény három kiemelt országa, "díszvendége" Oroszország, Törökország és Brazília, ami szintén nem véletlen - a feltörekvő piacok legígéretesebbjei ezek.
Hol van Budapest?
A közép-kelet-európai jelenét újra a szokásos tanulsággal szolgál: a MIPIM tapasztalata minden évben az, hogy régiós versenytársaink - pl. Lengyelország, Csehország - nagy erőkkel vonulnak fel, nem csak a főváros, hanem a másodlagos, harmadlagos városok és régiók (pl. Krakkó, Ostrava, Wroclaw, Brno) is szép számmal képviseltetik magukat, míg Budapest lényegesen szerényebben reprezentál a francia Riviérán. Idén a HITA állított 16 négyzetméteres standot, ahol a HIP (Hungarian Investment Projects) mellett a WING Zrt., a BIGGEORGIE'S Holding, valamint a TriGranit cégek magyar képviselői voltak jelen. Mindezeken túl ajánlati anyagok formájában egyes nagyobb magyarországi ipari parkok is képviseltették magukat. Az persze mindenképpen üdvözlendő, hogy legalább ott vagyunk, miután tavaly sajnos nem is sikerült megjelennünk kiállítóként.
Budapest a listák élén Bár kiállítóként nem volt olyan erős a jelenlétünk a vásáron, egy nagyon rangos elismerésben nekünk is részünk volt. A Financial Times csoporthoz tartozó fDi Magazin legfrissebb rangsorán parádés helyeket szereztünk. Az fDi Magazin nagydíját MIPIM-en, Berényi János a HITA elnöke vette át. A rangsor szerint 2014-2015-ben Budapest Kelet-Európa tőkebefektetés szempontjából legvonzóbb városa. A régiós aranyérem mellett, a kategóriákat összesítő "TOP 10 Major European cities" átfogó értékelésben Budapest - egyedüli közép-kelet-európai városként, Moszkvát megelőzve - a 9. helyen végzett. Emellett az első tízbe rangsorolták hazánkat költséghatékonyság (7.hely), FDI stratégia (8. hely) és üzleti környezet (5. hely) alapján is. Magyarország két régiója pedig felkerült a legversenyképesebb TOP 10-es listára: költséghatékonysági szempontból a dél-dunántúli régió 6. helyezést ért el, míg a nagy méretű régiók versenyében észak-alföld a 3. helyet kapta. Csak remélni tudjuk, hogy ezek az elméleti eredmények mielőbb a gyakorlatban is láthatóak lesznek majd a hazai ingatlanpiacon.
Az esemény egyik fénypontja idén is a MIPIM Awards díjátadó ceremóniája volt, amelyen a világszinten meghatározó projekteket díjazták. A nemzetközi ingatlanszakértőkből álló zsűri, illetve a közönség 39 ország 160 projektjéből választotta ki a legkiválóbbakat. Több kategóriában is díjaztak, a döntőbe minden kategóriából 4-4 projekt jutott be. Számunkra öröm az ürömben, hogy a Bevásárlóközpontok kategória egyik döntőse a TriGranit sztárprojektje, a Poznan City Center lett. Hogy a világ élvonaláról mi se maradjunk le, az alábbiakban bemutatjuk a kategóriagyőzteseket, illetve néhány, önkényesen kiválasztott személyes kedvencünket. (A képek forrása: mipim.com)MAX IV - Lund, Svédország
Fejlesztő: Fastighets AB ML4
Kategória: Futura projektek
Gardens by the Bay, Szingapúr
Fejlesztő: National Parks Board Singapore Building Services Engineering and Environmental
Kategória: Innovatív zöld fejlesztések
Tanzende Türme - Hamburg, Németország
Fejlesztő: STRABAG Real Estate GmbH
Kategória: Irodaház-projektek
InterContinental Marseille - Hotel Dieu - Marseille, Franciaország
Fejlesztő: Altarea Cogedim (tulajdos/befektető: AXA Real Estate)
Kategória: Felújított épületek
The Oliv - Szingapúr
Fejlesztő: TG (Balmoral) Pte Ltd.
Kategória: Lakóingatlan-projektek
Emporia Shopping Centre - Malmö, Svédország
Fejlesztő: Steen & Ström Sverige AB
Kategória: Bevásárlóközpontok
Kö-Bogen Düsseldorf - Düsseldorf, Németország
Fejlesztő: Projektentwicklung GmbH, Düsseldorf
Kategória: Városrehabilitációs projektek
További döntős projektek:
Hualien Residences - Hualien, Tajvan
Fejlesztő: Taiwan Land Development Corporation
Parque Santa Lucia - Monterrey, Mexikó
Fejlesztő: Desarrollos Delta, Monterrey
Xihongmen Development - Peking, Kína
Fejlesztő: Beijing XingChuang Zhidi Real Estate Development Co., Ltd.
Battersea Power Station - London, Egyesült Királyság
Fejlesztő: Battersea Power Station Development Company
Kategória: Városrehabilitációs projektek