A külföldi működőtőke beáramlás szempontjából a legjelentősebb ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a MIPIM ingatlanfejlesztési kiállításon Cannes-ban, március 12-15. között. Idén a kiállítás fókuszában a zéró kibocsátás, a fenntarthatóság, a karbonsemlegesség áll, amelyre a magyar standon felvonultatott ipari, iroda és hotelfejlesztések jó példával szolgálnak.
Az utóbbi években sajnálatosan csekély a nemzetközi ingatlanbefektetők Magyarország iránti érdeklődése, ami mögött gyakran a korrekt információ hiánya áll. Éppen ezért van nagy szükség a nemzetközi rendezvényeken az eddiginél nagyobb léptékű részvételre. Hogy ez megéri-e a belefektetett erőforrást, arról Gyulai-Seres Judit, az IFK titkára a Property Investment Forum 2023 konferencián kérdezte a szakértőket.
Idén is összegyűlt a nemzetközi ingatlanszakma a Cannes-ban megrendezett MIPIM-en, ahol mintegy 2400 cég és 23 ezer látogató kötött üzleteket és cserélte ki aktuális érzéseit, félelmeit, kilátásait és szakmai tapasztalatait (amik megnyugtatásként nem sokban különböznek a hazai piacon ismert és tárgyalt problémáktól) a héten, köztük több tucatnyi hazai szakértővel, és a Budapest standon idén is a hazai ingatlanfejlesztők meghatározó szereplőivel. És bármi üzenet?
Ipari ingatlanokkal és prémium irodákkal mutatkozik be Magyarország a világ első számú ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en, Cannes-ban. A március 14-17. között megrendezett több évtizedes múltú kiállításon a magyarországi fejlesztési irányok, és lehetőségek sikeres bemutatása évről-évre kiemelt fontosságú a működőtőke-beáramlás szempontjából.
A Cannesban megrendezésre kerülő MIPIM ingatlanpiaci világkiállításnak négy fontos lába van, a személyes találkozások megteremtése a világ minden pontjáról érkező ingtalanpiaci üzletemberek számára, bemutatkozási lehetőség az országok, városok, cégek részére, az aktuális szakmai kérdések megvitatása, illetve az átadott vagy készülőben lévő projektek elismerése a MIPIM Awards keretében. A kiállítás zárásaként megrendezett díjátadón először úgy tűnt, hogy idén magyar projekt nem kap elismerést, mivel a kulturális és sport fejlesztés kategóriában, ahol a Magyar Zene Háza is indult, a svájci Musée Atelier Audemars Piguet nyert, ám végül a zsűri különdíját a nemrég átadott magyar projekt képviselőjének, Sághi Attilának, a Városliget Zrt. műszaki-vezérigazgató helyettesénk adták át.
Hosszú évtizedek óta nem látott kockázatok és piaci kihívások közepette rendezik meg éppen a világ egyik legfontosabb ingatlanpiaci vásárát és üzleti találkozóját Cannes-ban, a MIPIM-et. A legnagyobb kiállítók között van London, Párizs, Egyiptom, Szaúd-Arábia, a régiónk legfontosabb befektetési és fejlesztési célpontjai, mint Lengyelország, Csehország és természetesen Budapest és Magyarország is egy külön standdal. A piaci szereplőkkel folytatott háttérbeszélgetésekből kiderül, hogy a legfontosabb kihívások között most mindenki két dologról beszél, az inflációról és természetesen az orosz-ukrán háborúról, és annak várható lezárásáról és valós hatásairól a világgazdaságra, az egyes országok kockázati besorolására. A jelszó ismerős lehet, bár át kell gondolni a lépéseinket, de alapvetően előre fele kell menni (befektetni, fejleszteni), hiszen abból tudunk kiindulni, amit jelenleg látunk, és nem abból, amit el tudunk képzelni. A rendezvényt az ünnepi díjátadó zárja, ahol a legjobb kulturális és sport fejlesztések kategóriában a döntőben van a Liget projekt részeként nemrég átadott Magyar Zene Háza is. A helyszínről tudósítunk.
Rekordarányú állami beruházással mutatkozik be a magyar ingatlanfejlesztési szakma az idei MIPIM-en, Cannes-ban, a világ első számú ingatlanszakmai kiállításán. A március 10-13 között zajló expó jó alkalom arra, hogy az ország ismertesse az ingatlanfejlesztési projekteket a több mint 100 országból érkező érdeklődőknek.
A magyar fejlesztési lehetőségek iránt mutatkozó, évről-évre növekvő befektetési étvágyat tükrözte, hogy rengeteg érdeklődődőt vonzottak a magyarországi projektek az egyik legjelentősebb nemzetközi ingatlanszakmai vásáron, a Cannes-i MIPIM-en. Idén is számos új beruházás előkészítése indult meg, amelyek alátámasztják a 2019-re prognosztizált 1,5 milliárd euró körüli befektetési érték elérését az ingatlanfejlesztési piacon. Az ország magas hozamokat és jelentős növekedési potenciállal bíró piacot jelent a nemzetközi cégeknek is, a Cannes-ban bemutatott projektek szemléltették a magyarországi potenciált, és egész városrészek fejlődési, befektetési lehetőségeit.
Budapest és több nagy vidéki város jövőbeni arculatát is meghatározó beruházásokat mutat be a magyar stand a világ legnagyobb ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban. A március 12-15. között zajló esemény 30. alkalommal kerül megrendezésre, a résztvevő 100 ország 3100 kiállítója között a magyar standon bemutatott projektek beruházási értéke idén rekord magas, a 4 milliárd eurót is meghaladja. A kiállításon nagy hangsúlyt kap az innováció, a digitális megoldások alkalmazása, a magas hozzáadott értékű termékek, szolgáltatások, a K+F+I arányának növelése.
"Tudunk róla, de csak most lesz érdemes betenni a stockba." - érzékeltette a vidéki irodaházfejlesztések jelentőségét az egyik nagy nemzetközi ingatlanügynökség budapesti embere. Vagyis még nem igazán veszik komolyan a fejleményeket, bár lehet, hogy rosszul teszik, mert egyszer eljön a pillanat, amikor "rendes" forgalomról kell beszámolniuk, ám sok tényező befolyásolja, hogy erre mennyi időn belül kerül sor. Három-négy megyeszékhely lehet esélyes arra, hogy klasszikus irodapiac alakuljon ki, de ehhez legalább olyan új, erős ipari és szolgáltatási beruházások kellenek, mint az elmúlt néhány évben.
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a technológia milyen mértékben fogja hamarosan átalakítani az ingatlanpiacot, azok pedig akik ezt figyelmen kívül hagyják, pillanatok alatt elveszíthetik piacvezető pozíciójukat. Az alábbiakban öt fontos kérdést járunk körül, amelyek a MIPIM PropTech Europe párizsi konferenciáján hangzottak el, ahol kollégánk a Property Forum képviseletében személyesen követte az eseményeket.
A március közepe két dolog miatt is fontos számunkra. Egyrészt nemzeti ünnepünk van (és ha szerencsénk akkor hosszú hétvége is), másrészt ilyenkor rendezik meg a világ legnagyobb ingatlanpiaci expóját, kiállítását, összejövetelét a MIPIM-et Cannes-ban. Idén is itt vagyunk a helyszínen, és bemutatjuk a legfontosabb minket érintő történéseket és érdekességeket.
Az idén nemcsak a Budapesten zajló projektek, de négy egyetemi város (Debrecen, Miskolc, Pécs és Szeged) is bemutatkozik a Cannes-ban megrendezésre kerülő ingatlanszakmai kiállításon, a MIPIM-en. A 2018. március 13-16. között tartandó eseményen a magyarországi befektetői környezet, a fejlesztési irányok, célok és lehetőségek bemutatására, a főváros beruházásainak és a vidéki városok befektetési környezetének népszerűsítésére szolgáló standot közösen alakította ki Budapest Főváros Önkormányzata, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) és az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK).
A MIPIM harmadik napján a Budapest standon megrendezett panelbeszélgetésen a magyar fővárosról, mint egyre vonzóbb befektetési célpontról volt szó, ahol a hazai szakértők vitatták meg Budapest helyzetét és jövőbeli lehetőségeit. A Budapest stand utolsó és egyik legfontosabb témáját sokan követték a helyszínen. A konklúzió pedig optimizmus, de nyitott szemmel. Élőben jelentkezünk a MIPIM-ről.
Este pedig kiderül, hogy nyer-e a Liget projekt a MIPIM Awards-on, amit a Portfolio Ingatlan Facebook oldalán
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?