Megindult az agyelszívás Amerikából: európai országok fogadnák be a Trump elől menekülő tudósokat
Gazdaság

Megindult az agyelszívás Amerikából: európai országok fogadnák be a Trump elől menekülő tudósokat

Portfolio
Norvégia új programot indított a nemzetközi kutatók országba csábítására, miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb nyomás nehezedik a tudományos szabadságra a Trump-adminisztráció alatt – írja a The Guardian.

A Norvég Kutatási Tanács szerdán 100 millió koronás (3,5 milliárd forint) alapot hozott létre, hogy megkönnyítse a külföldi kutatók toborzását. Bár a kezdeményezés globálisan nyitott minden kutató számára, a programot kibővítették és felgyorsították, miután a Trump-adminisztráció jelentős költségvetési megszorításokat jelentett be a múlt hónapban.

A bejelentés időzítése egybeesik Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök és Jens Stoltenberg pénzügyminiszter, korábbi NATO-főtitkár fehér házi látogatásával, ahol várhatóan biztonsági, védelmi kérdésekről, Ukrajnáról, vámokról és kereskedelemről tárgyalnak.

Sigrun Aasland, Norvégia kutatási és felsőoktatási minisztere hangsúlyozta:

Fontos, hogy Norvégia proaktív legyen a tudományos szabadságot érintő nehéz helyzetben. Segíthetünk kiemelkedő kutatóknak és fontos tudásanyagnak, és ezt a lehető leggyorsabban szeretnénk megtenni.

A miniszter hozzátette:

A tudományos szabadság nyomás alatt áll az Egyesült Államokban, és ez kiszámíthatatlan helyzetet teremt sok kutató számára abban az országban, amely évtizedekig a világ vezető tudásnemzete volt.

A kutatási tanács jövő hónapban teszi közzé a pályázati felhívást, amely többek között az éghajlat, az egészségügy, az energia és a mesterséges intelligencia területeire összpontosít. A program több évre szól, 2026-ra 100 millió koronát különítettek el.

Mari Sundli Tveit, a kutatási tanács vezérigazgatója az NRK műsorszolgáltatónak elmondta:

Ez különösen releváns az amerikai helyzettel kapcsolatban. A tudományos szabadság nyomás alatt áll, és a finanszírozást csökkentik.

Más országok is hasonló lépéseket tettek, köztük Franciaország, ahol közel 300 tudós jelentkezett az Aix-Marseille Egyetemre, miután az felajánlotta, hogy fogadja az amerikai kutatókat. François Hollande volt francia elnök a veszélyeztetett tudósok számára tudományosmenekült-státusz létrehozását szorgalmazta.

A belga Vrije Universiteit Brussel szintén új posztdoktori pozíciókat nyitott meg kifejezetten amerikaiak számára, Hollandia pedig bejelentette, hogy alapot hoz létre kutatók odavonzására.

Címlapkép forrása: Jemal Countess/Getty Images for Climate Power 2020

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet