A vámháború közepette Kína szorosabbra fűzte kapcsolatait fontos szövetségesével
Gazdaság

A vámháború közepette Kína szorosabbra fűzte kapcsolatait fontos szövetségesével

Portfolio
Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Hanoiban a kereskedelmi és ellátási láncok erősítését szorgalmazta Vietnámmal, miközben a két kommunista vezetésű ország több tucat együttműködési megállapodást írt alá az amerikai vámok okozta zavarok közepette.

A látogatás, amelyet hetekkel ezelőtt terveztek meg és egy szélesebb délkelet-ázsiai körút része, olyan időszakban zajlik, amikor Peking 145%-os amerikai vámokkal néz szembe, míg Vietnam a fenyegető 46%-os amerikai vámok csökkentéséről tárgyal, amelyek egyébként júliusban lépnének életbe a globális moratórium lejárta után.

A két félnek erősítenie kell az együttműködést a termelési és ellátási láncokban

- írta Hszi a vietnami Kommunista Párt Nhandan című lapjában, a hétfői érkezése előtt közzétett cikkben. Szorgalmazta továbbá a kereskedelem bővítését és a Hanoival való szorosabb kapcsolatokat a mesterséges intelligencia és a zöld gazdaság területén.

A kereskedelmi háborúkban és a vámháborúkban nincsenek győztesek

- tette hozzá Hszi, anélkül, hogy konkrétan említette volna az Egyesült Államokat.

Miután találkozott To Lam vietnami vezetővel, a két ország több tucat együttműködési megállapodást írt alá, ahogy azt a Reuters által áttekintett dokumentumok felvételei mutatják. Ezek között szerepelnek megállapodások az ellátási láncok fejlesztéséről és a vasúti együttműködésről.

A megállapodások tartalmát nem hozták nyilvánosságra, és nem volt egyértelmű, hogy tartalmaznak-e pénzügyi vagy kötelező érvényű kötelezettségvállalásokat. Bui Thanh Son vietnami miniszterelnök-helyettes szombaton azt mondta, hogy körülbelül 40 megállapodást írnak alá. Egy külön légiközlekedési üzleti megállapodást vasárnap írtak alá.

Washington nyomására Vietnam szigorítja a Kínával folytatott kereskedelem egyes területeit, hogy biztosítsa, hogy az Egyesült Államokba "Made in Vietnam" címkével exportált áruk elegendő hozzáadott értékkel rendelkezzenek az országban ahhoz, hogy ezt igazolják.

Az egyik hétfőn aláírt egyetértési nyilatkozat a Kínai Nemzetközi Kereskedelmet Előmozdító Tanács és a Vietnami Kereskedelmi és Iparkamara közötti együttműködés erősítését célozza, amely utóbbi az áruk származási bizonyítványait állítja ki.

Vietnam jelentős ipari és összeszerelési központ Délkelet-Ázsiában. Importjának nagy része Kínából származik, míg az Egyesült Államok a fő exportpiaca. Az ország az elektronikai cikkek, cipők és ruházati termékek fontos forrása az Egyesült Államok számára.

Az év első három hónapjában Hanoi mintegy 30 milliárd dollár értékű árut importált Pekingből, míg Washingtonba irányuló exportja 31,4 milliárd dollárt tett ki a vietnami vámadatok szerint. Ez megerősíti azt a hosszú távú tendenciát, hogy a Kínából származó import szorosan követi az USA-ba irányuló export értékét és ingadozásait.

A kétnapos hanoi tartózkodás után Hszi kedden folytatja délkelet-ázsiai körútját, április 15-től 18-ig Malajziába és Kambodzsába látogat. Kambodzsában legutóbb kilenc, Malajziában pedig tizenkét éve járt.

Hszi hanoi útja, amely kevesebb mint 18 hónapon belül a második, a szomszédos országgal való kapcsolatok megszilárdítását célozza, amely az elmúlt években milliárdos kínai befektetéseket kapott, mivel a kínai gyártók délre költöztek, hogy elkerüljék az első Trump-adminisztráció által kivetett vámokat.

Lam vietnami vezető egy hétfőn az állami médiában megjelent cikkben elmondta, hogy Hanoi fokozni kívánja az együttműködést a védelem, a biztonság és az infrastruktúra területén, különösen a vasúti összeköttetések terén.

Vietnam beleegyezett abba, hogy kínai hiteleket használjon fel a két ország közötti új vasutak építésére, ami jelentős bizalomépítő lépés lenne, amely fellendítené a kétoldalú kereskedelmet és kapcsolatokat. Azonban hitelmegállapodást még nem jelentettek be.

Hosszas nyomás után Peking elérte, hogy Vietnam jóváhagyja a kínai légiközlekedési szabályozó hatóság által engedélyezett repülőgépeket, ami megnyitja az utat a kínai gyártású COMAC utasszállító repülőgépek használata előtt a délkelet-ázsiai országban.

Hanoi a kínai szabályozót az Egyesült Államok és az Európai Unió szabályozóival egyenrangúként ismerte el, a kormány által Hszi érkezése előtti napon jóváhagyott rendelet szerint, amelyet hétfőn tettek közzé a kormányzati portálon.

A COMAC repülőgépeket több kínai vállalat üzemelteti, de eddig nehezen találtak külföldi vásárlókat vagy kaptak külföldi jóváhagyást.

Vasárnap a vietnami fapados légitársaság, a VietJet és a COMAC egyetértési nyilatkozatot írt alá Hanoiban, a Reuters által látott meghívó szerint. Egy COMAC C909 regionális repülőgép a Vietjet festésével és a kínai Chengdu Airlines logójával hétfőn a hanoi nemzetközi repülőtéren parkolt. A megállapodás tartalmát még nem jelentették be, de a Reuters az elmúlt hetekben arról számolt be, hogy egy tervezet szerint a Vietjet két COMAC C909 repülőgépet bérelne, amelyeket a Chengdu Airlines személyzete üzemeltetne két belföldi útvonalon.

Az erős gazdasági kapcsolatok ellenére a két ország között gyakran felmerülnek feszültségek a Dél-kínai-tenger vitatott határai miatt. Vietnam engedményei az Egyesült Államoknak a vámok elkerülése érdekében szintén irritálhatják Pekinget, mivel ezek magukban foglalják Elon Musk Starlink műholdas kommunikációs szolgáltatásának bevezetését a délkelet-ázsiai országban, valamint a Kínával folytatott kereskedelem egyes területeinek szigorítását a származási szabályokkal kapcsolatos lehetséges csalások miatt.

Vietnam az elmúlt hónapokban dömpingellenes vámokat vetett ki több kínai acéltermékre, és megszüntette az alacsony értékű csomagok adómentességét, az olcsó kínai áruk beáramlásának csökkentése érdekében.

Hszi délkelet-ázsiai útitervének másik két országa, Kambodzsa és Malajzia 49%-os, illetve 24%-os amerikai vámokkal néz szembe, és már megkezdték a kapcsolatfelvételt az Egyesült Államokkal, hogy haladékot kérjenek.

Forrás: Reuters

Címlapkép forrása: Tingshu Wang - Pool/Getty Images

Kiszámoló

Jövedelmező a vállalkozásod?

A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet