Kihirdették a várva várt szabályozást: verseny alapon dől el, hogy ki építhet itthon áramtermelő-erőművet
Gazdaság

Kihirdették a várva várt szabályozást: verseny alapon dől el, hogy ki építhet itthon áramtermelő-erőművet

Portfolio
A hazai villamosenergia-rendszer működését és fejlesztését jelentősen átalakítja a legújabb kormányrendelet, amely mostantól kötelező pályázati keretek közé tereli a közép- és nagyfeszültségű hálózati kapacitások kiosztását. Ez az új rendszer a szigorúbb pénzügyi biztosítékoktól a többlet műszaki elvárásokig számos új feltétellel kívánja garantálni, hogy csak a valóban megvalósítható és a hálózat stabilitását is támogató erőművek kapjanak csatlakozási jogot.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Az energiaügyi miniszter 11/2025. (IV. 10.) számú rendelete (amely már mától hatályos)

egy komplex, pályázati alapú kapacitáselosztási rendszert vezet be a közép- és nagyfeszültségű villamos hálózatban rendelkezésre álló betáplálási lehetőségek hasznosítására.

A rendszer több lényegi újítást tartalmaz, amelyek nemcsak a beruházói, de a hálózati engedélyesi (TSO/DSO) oldalt is érintik. Alább röviden összefoglaljuk, melyek a főbb területek, ahol a gyakorlatban érdemi változások történtek:

Egységes és kötelező pályázati keret

Korábban a hálózati engedélyesek (elsősorban az átviteli rendszert üzemeltető és az elosztók) belső eljárásrendjei alapján bírálták el a szabad kapacitásokra jelentkező fejlesztői (erőművi és/vagy tárolói) igényeket.

Az új jogszabály most egy központilag meghirdetett pályázati rendszert állít fel.

A rendelet rögzíti, hogy az energiaügyi miniszter évente (vagy szükség szerint gyakrabban) felkéri a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt (MEKH), hogy határozza meg a kiosztható hálózati kapacitást, majd ezt a MEKH pályázat útján osztja szét egy öt tagú Értékelő Bizottság keretében. Ez a folyamat a rendszerirányító és az elosztók korábbi adatszolgáltatására és előzetes hálózatfejlesztési konzultációira támaszkodik.

Technológia és földrajzi megkötések

A rendelet tételesen kimondja, hogy

a kapacitások kiosztásakor a technológiai sajátosságokat is figyelembe kell venni.

Például eltérő pályázati feltételek vonatkozhatnak fotovoltaikus, szélturbinás vagy éppen villamosenergia-tároló beruházásokra. Emellett a pályázati felhívásban járásonként és hálózati csomópontonként meghatározzák a rendelkezésre álló betáplálási teljesítménykeretet, sőt egyes esetekben külön megszabják, milyen időjárásfüggő erőművi kapacitás épülhet és milyen kiegyenlítő (pl. tárolási vagy szabályozási) megoldásokat kell vállalni.

Műszaki feltételek és a rendszerbiztonság

A változások egyik kulcseleme a villamosenergia-rendszer rugalmasságának és egyensúlyának megerősítése. A korábbi gyakorlatban is léteztek bizonyos szabályozási és hálózatra csatlakozási előírások, azonban a rendelet hangsúlyozottan

előnyben részesíti azokat a pályázókat, akik a minimális követelményeken túlmenő műszaki vállalásokat tesznek

– például nagyobb szabályozhatóságot, megújulók mellé beépített tárolókapacitást, vagy éppen olyan vezérlési, mérési rendszereket, amelyek könnyebbé teszik a diszpécser központ számára a termelés és fogyasztás egyensúlyban tartását.

Pénzügyi biztosítékok

Korábban kritika volt, hogy a kapacitásfoglalás nem járt elegendő anyagi kockázattal, ami miatt előfordult, hogy bizonytalan - és sokszor késedelmes, néha elhalasztott - projektek lekötötték a rendelkezésre álló hálózati kapacitást.

Az új rendelet egyértelműen szigorít, hogy kiszűrje ezeket.

Kétféle biztosítékot kell fizetni.

  • Ajánlati biztosíték: már a pályázat benyújtásakor befizetendő összeg, ami visszajár, ha a pályázó veszít, vagy felszabadul, ha a projektet megvalósítja.

  • Teljesítési biztosíték: a nyertesség után megfizetendő magasabb összeg, amelyet a MEKH csak a hálózati szerződés és a beruházás tényleges teljesítését követően old fel. Ha a projekt meghiúsul, a biztosítékot lehívja.

A magasabb biztosíték ugyan megemeli a projekt kezdeti tőkeigényét, de ezzel bizonyosságot nyújt, hogy a kapacitást valóban meg akarják és meg tudják valósítani.ű

Fontos kiemelni, hogy jelenleg körülbelül 3 GW-nyi naperőművi kapacitásfoglalás van a rendszerben. A mostani szigorúbb szabályozás akár ezek "megszűrését" is jelentheti a szigorúbb biztosítéki és egyéb szabályok mentén, ami tisztítaná a szabad elérhető kapacitásokról alkotott képet és a további telepítéseknek is lendületet adhat.

Kizáró okok és projektmúlt

Az új rendszerben jobban látszik a projektfejlesztők „múltja” is: akit korábban elmarasztaltak tisztességtelen piaci magatartásért, bűncselekményért vagy akinek engedélyét a MEKH szabályszegés miatt visszavonta, nem vagy csak meghatározott idő elteltével (pl. három év) pályázhat újra.

Előnyben részesített projektek

Azok a beruházások, amelyek például:

  • a pályázati kiírásban minimálisnál több műszaki vállalást (pl. rendszer-szintű rugalmasságot) tesznek,

  • részleges nyertességet is elfogadnak, ha a teljes kért kapacitás már nem áll rendelkezésre az adott csomóponton,

  • technológiai szempontból magasabb hatékonyságot biztosítanak,

  • nagyobb előkészítettségű (pl. már megszerzett engedélyek, fejlett műszaki tervdokumentáció) fázisban vannak, illetve

  • észszerűbb földhasználatot vagy környezetvédelmi megoldásokat vállalnak,

nagyobb eséllyel kerülnek be a nyertes körbe.

Összefoglalva: az új pályázati eljárás a közép- és nagyfeszültségű kapacitások kiosztását központosított keretek közé tereli, rögzíti a biztosítékok rendszerét és díjazza a magasabb műszaki minőségű, körültekintőbben előkészített projekteket.

A hosszú távú cél egyértelmű: növelni a megújuló erőművek arányát és egyúttal a rendszer stabilitását, méghozzá úgy, hogy csak azok a projektek kapjanak kapacitást, amelyek valóban megvalósíthatók és fenntarthatóak. Mindez hatékonyabbá teheti a villamosenergia-rendszer jövőbeli fejlesztését, ami végső soron a felhasználók ellátásbiztonságát és a zöld átállást is támogatja.

Címlapkép forrása: AGR Paoloni Marino marinopaoloni@gmail.com

Kiszámoló

Jövedelmező a vállalkozásod?

A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet