Megérkezett Paks II. egyik legfontosabb biztonsági nagyberendezése
Gazdaság

Megérkezett Paks II. egyik legfontosabb biztonsági nagyberendezése

Újabb mérföldkőhöz érkezett Paks II. építése: augusztusban megérkezett az első nagyberendezés, a zónaolvadék-csapda, amely a legkorszerűbb passzív biztonsági berendezések egyike. A 730 tonnás eszköz az orosz Energotex gyárból igazi nemzetközi logisztikai projekt keretében 42 nap és több mint 4000 kilométer út után jutott el Paksra. A gyártást rendkívül szigorú dokumentációs és engedélyeztetési eljárás előzte meg: a folyamat végén az átadott gyártási dokumentáció jegyzőkönyvekkel, műbizonylatokkal, hőkezelési diagramokkal együtt összesen közel 500 kilogrammot nyomott. A következő nagyberendezés, amelyik elkészül, várhatóan az 5-ös blokk reaktortartálya lesz, mely már az alapanyaggyártási fázisban van a Szentpétervár melletti Kolpinóban. A félkész termék elkészülte után kerül át Volgodonszkba, ahol elnyeri végleges állapotát. Paks II. építéséről szóló cikksorozatunk második részében Bánki Attilával, a Paks II. Zrt. gyártandó és beszerzendő rendszerek, rendszerelemek programelem-felelősével tekintettük át az építkezéshez tartozó berendezések főbb mérföldköveit, a nyomottvizes technológia működését, és a zónaolvadék-csapda műszaki részleteit.

Nemrég érkezett a hír, hogy megérkezett Paksra az első főberendezés, az 5-ös blokki reaktor alatt elhelyezkedő biztonsági eszköz, a zónaolvadék-csapda. Melyek azok a főberendezések, amelyek szükségesek az atomerőmű működéséhez, és miért nevezünk egy berendezést "nagyberendezésnek"? Miért pont az olvadékcsapda, a főberendezések közül, amely elsőként érkezett meg?

Bánki Attila: Paks I. és Paks II. is úgynevezett nyomottvizes technológiával működik. Egy atomerőmű természetesen elképesztően komplex rendszer, de nagyon leegyszerűsítve a nyomottvizes technológia két vízkörből, egy primer és egy szekunder körből áll. A primer kör szerepe, hogy a nukleáris láncreakcióból nyert hőből gőzt fejlesszen, a szekundernek pedig, hogy ebből a nagynyomású gőzből turbinák segítségével áramot termeljen.

Működési-séma
Az nyomottvizes technológiával működő atomerőművek működési sémája

Az említett olvadékcsapda a primer kör nukleáris technológiájának első Magyarországra megérkezett nagyberendezése.

A méretei miatt nevezzük „nagyberendezésnek”, ugyanakkor hosszú gyártásidejű berendezésnek is nevezik, mivel a gyártásideje meghaladja az egy évet. Az olvadékcsapdán kívül a primer kör nagyberendezései közé tartozik a reaktortartály, a gőzfejlesztő, a fő keringtetőszivattyú, a térfogatkompenzátor, a buborékoltató tartály is. Ezeken felül – bár nem tekinthető főberendezések – a hidroakkumulátor és a fővízköri csővezetékek is a rendszer részét képezik.

Pontosan milyen célt szolgál a nyár végén érkezett zónaolvadék-csapda?

Az olvadékcsapba az épülő 3+ generációs VVER-1200-as reaktorblokkok speciális biztonsági berendezése, egy korszerű orosz innováció. Olyan passzív biztonsági rendszer, amelynek üzembe lépéséhez nincs szükség emberi beavatkozásra, pusztán fizikai, kémiai folyamatok biztosítják a működését. Az olvadékcsapda a reaktortartály alatt helyezkedik el és azt a célt szolgálja, hogy ha egy rendkívül kis valószínűséggel bekövetkező meghibásodás miatt a reaktortartály aktív zónája – ahol a nukleáris láncreakció történik – megolvadna, akkor ezt

az olvadékot magába zárja és megakadályozza, hogy a szennyező anyagok kikerüljenek a környezetbe.

Az olvadékcsapdában lévő töltet olyan anyagokat tartalmaz, mint például az alumínium-oxid és a vas-oxid, amik az olvadékkal elvegyülve csökkentik annak hőmérsékletét, emellett gadolínium-oxidot is annak neutron-elnyelő hatása miatt. A zónaolvadékban fejlődő remanens hő elvezetéséhez az olvadékcsapda bóros vízzel történő, hosszú távú hűtése is biztosított.

Néhány szót érdemes lenne még a többi főberendezésről ejteni. Milyen szerepük van rendszer működésében?

A reaktortartályban zajlik le a nukleáris láncreakció, vagyis a maghasadás és a hőtermelés. Ennek gyártása a Szentpétervár melletti Kolpinóban (mely a világ egyik legnagyobb öntödéje és kovácsműhelye) és Volgodonszkban (mely a világ egyik legmodernebb gyára) történik. A gőzfejlesztő tulajdonképpen egy hőcserélő, melynek szerepe, hogy a szekunder körbe érkező, tisztított tápvízből gőzt fejlesszen a primer kör hőjéből, amit a nukleáris reakcióból nyer.

Várhatóan ez a gőzfejlesztő lesz a fővízkör legkomplexebb berendezése is egyben a benne található több ezer hőátadó cső miatt.

Bánki Attila, a Paks II. Zrt. gyártandó és beszerzendő rendszerek, rendszerelemek programelem-felelőse
Bánki Attila, a Paks II. Zrt. gyártandó és beszerzendő rendszerek, rendszerelemek programelem-felelőse

A fő keringtetőszivattyú azért felel, hogy a primer körben áramoltassa, keringtesse a nagynyomású  vizet. Ez szintén egy új fejlesztésű egység lesz Paks I.-hez képest, mivel a háza szénacélból készül plattírozott belső felülettel. A plattírozás, a hagyományos hegesztéstől eltérő eljárás azért fontos, mert így a hőtágulásból adódó szerkezeti feszültségek jelentősen csökkenthetők a kapcsolódó elemek esetén. Ezzel a megoldással lehet egyébként találkozni a fővízkör szinte minden elemén.

A nyomottvizes technológia lényege, hogy a fővízkörben keringő víz folyamatosan nagy nyomás alatt van, ezért a forráspontja is megváltozik, sokkal magasabb lesz. Ez nagyobb hatékonyságot és biztonságot tesz lehetővé számunkra, mivel

radioaktív izotópokkal kizárólag a fővízköri víz érintkezik, amely teljesen zárt rendszerben kering.

Ehhez szükséges a térfogatkiegyenlítő-tartály, amely biztosítja, hogy a víz mindig a megfelelő nyomás alatt legyen. Bizonyos körülmények között előfordul, hogy a reaktor üzemeltetése közben gőzt kell leereszteni a térfogatkiegyenlítő tartályból a nyomás csökkentése érdekében: ezen gőz fogadására és kondenzálására szolgál a buborékoltató tartály. Az utolsóként említett hidroakkumulátor pedig egy biztonsági berendezés, amely a reaktor passzív hűtését biztosítja üzemzavari állapotban.

Mit kell tudni az olvadékcsapda gyártásáról, technológiájáról, szállításáról?

Az olvadékcsapda gyártása Oroszország délnyugati részén, Kurszk megyében, az Energotex vállalatnál történt. Ez a vállalat egyébként számos más nagyberendezést is képes gyártani. Mint a legtöbb atomerőműhöz kapcsolódó berendezés esetében, rendkívül sok biztonsági és adminisztratív munka előzte meg a gyártási folyamatot. 2020. júliusban volt az Energotex nukleáris minősítő auditja, mely során vizsgálat alá esett a vállalat minőségirányítási rendszere, gyártási képessége, felkészültsége, nukleáris biztonsági kultúrája és a gyártási körülmények is. Az Energotex nagy hagyományokkal és széles körű referenciával rendelkező vállalat, amely

rendelkezik minden olyan kompetenciával, amely szükséges egy nagyberendezés legyártáshoz.

paks 2

2021 márciusában kaptuk meg az első műszaki tervdokumentációt, melynek véleményezése és jóváhagyása után következhetett a gyártási engedélyezési csomag összeállítása. 2021. júniusban ez is megérkezett hozzánk, majd kétszintű véleményezési folyamaton ment keresztül: először a fővállalkozónak, az ASE JSC-nek kellett mindent ellenőriznie, majd a mi műszaki kollégáink kapták meg a dokumentációt, ezt követően a véleményezési és módosítási körök végeztével nyújtottuk be az Országos Atomenergiai Hivatalhoz engedélyezésre.

A gyártási engedélyezési kérelmet 2022. február 21-én küldtük be a hatóságnak. Nem sokkal korábban a reaktortartály esetében tettük meg ugyanezt, amely technológiai szempontból szintén egy nagyon komplex berendezés, az olvadékcsapda viszont még ezen is túltesz: több darabból áll, több a hegesztés, sokkal bonyolultabb a szerkezet. Csak hogy az engedélyeztetési folyamatot szemléltessem:

az olvadékcsapda gyártási engedélykérelméhez több mint 15 ezer oldalnyi angol és magyar nyelvű dokumentáció került benyújtásra.

Az elbírálás után 2022. június 30-án kaptuk meg végül a gyártási engedélyt, másfél hónappal később pedig már meg is történt a gyártásindító audit, és ezt követően elkezdődött  a gyártás. A gyártási folyamatot a gyártási ütemterv és a Minőségellenőrzési és mintavételezési terv (Quality Plan) alapján ellenőriztük.

Az utóbbi a gyártás főbb pontjait, a hozzá tartozó (pl.: bejövőáru-ellenőrzési, vágási, alakítási, hegesztési, anyagvizsgálati, összeszerelési, festési, konzerválási, csomagolási) műveleteket, a hozzá tartozó alkalmazandó technológiákat és jegyzőkönyvsablonokat, valamint az ellenőrzési pontokon részt vevő szereplőket tartalmazza. Ez alapján lehet nyomon követni és ellenőrizni a gyártás teljes folyamatát.

Az egyes ellenőrzési pontokon a Fővállalkozó, az Országos Atomenergia Hivatal és a Paks II. is részt vettek.

A gyártási folyamat során részt vettünk többek között a főkonstruktőrrel együtt, például az olvadószelepek gyártási folyamatán és tesztelésén. Összességében elmondható, hogy teljes mértékben kontrolláltuk a folyamatot. Idén márciusban vettük át a berendezést a gyártónál, ahol természetesen több vizsgálati jegyzőkönyvet, dokumentációt, konzerválást és a csomagolást is ellenőriztük a szállítás megkezdése előtt.

Hogyan jutott el a 730 tonnás, 15 méter magas berendezés Paksra?

A több darabban leszállított olvadékcsapda az Energotex gyárból először egy 900 kilométeres szárazföldi utat tett meg a volgodonszki kikötőbe, ahol hajóra tették, a Don folyón lehajóztak vele az Azovi-tengerre, aztán ki a Fekete-tengerre, egészen egy Isztambul melletti kikötőig. Átrakodás után folytatta az útját a romániai Konstancáig, ahol folyami hajóra rakodták át, és a Dunán felhajóztak vele Paksig.

Az út 42 napig tartott és több 4000 kilométer hosszúságúra nyúlt.

Igazi nemzetközi projekt lévén a logisztikát egy osztrák vállalat szervezte meg, és végül egy 105 méter hosszú szlovák hajón érkezett meg az olvadékcsapda Paksra.

olvadekcsapda-6060
Olvadékcsapda daruzása Pakson

Eközben Pakson megterveztük a kidaruzás folyamatát, terheléspróbált végeztünk a kikötői darun és felkészültünk az érkezésre. A fővállalkozó ASE JSC mellett az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., az MVM Ovit Zrt. és az osztrák Danube Shipping Management Service GmbH szakembereivel együttműködve kidaruztuk a berendezést, és ellenőriztük, hogy mind fizikai, mind adminisztratív szempontból épségben érkezett-e meg az áru. Mindent rendben találtunk, és azóta a berendezést a gyártói előírásoknak megfelelően tároljuk a beépítéséig.

Tervezetten félévente kell ellenőrzést végeznünk, hogy a konzerválás, csomagolás sértetlen-e, ezenfelül rendszeres időközönként esős időjárási viszonyok után szintén ellenőrizni fogjuk. A beépítésre az ütemezésnek megfelelően kerül sor.

A berendezés még egy kicsit hamarabb is megérkezett, mint feltétlenül szükséges lett volna, de ennek örülünk, jó helyen van nálunk.

Milyen nagyberendezések gyártása van már folyamatban, mikor érkezhetnek Paksra?

A primer kör berendezéseinek gyártási engedélykérelmei jelentős részben már a véleményezési szakaszban vannak, ezeket a közeljövőben szeretnénk a hatóságnak benyújtani, és értelemszerűen a kiadott engedély birtokában minél hamarabb megkezdeni a gyártást. Várhatóan a reaktortartály lesz a következő főberendezés, ami elkészül, mert már gyártási fázisban van.

A projekt kezdetén 40 százalékos hazai beszállítói aránnyal számoltak. Van olyan berendezés, ami Magyarországon készülhet?

Konkrét berendezésről a jelenlegi szakaszban nincs tudomásom, de az építkezésben már most is számos magyar cég vesz részt, a talajmunkáktól kezdve a felvonulási terület kiépítéséig. Az orosz fél folyamatosan kutatja a lehetőséget, sőt tartott több konzultációs napot a Magyar Mérnöki Kamara és a regionális kamarák támogatásával, ahol potenciális gyártókat, beszállítókat keresett. Ezeken a konzultációkon a Fővállalkozó bemutatta, hogy milyen típusú tevékenységekre szeretnének fókuszálni Magyarországon, és milyen területeken számítanak a magyar partnerekre.

Bánki Attila, a Paks II. Zrt. gyártandó és beszerzendő rendszerek, rendszerelemek programelem-felelőse

Azt érdemes tudni, hogy a nukleáris iparban rendkívül szigorúak az előírások, ugyanakkor mindenkire egyaránt vonatkoznak. Ebből a szempontból nem számít, hogy egy cég osztrák, német, francia, amerikai, dél-koreai vagy magyar.

Úgy látom, hogy számos magyar vállalatnak megvan a kellő kompetenciája, tapasztalata, technológiai fejlettsége és termelési kultúrája, ami alapot jelenthet egy sikeres nukleáris minősítő audithoz.

Számos ilyen audit volt már az elmúlt években, és teljes mértékben pozitív tapasztalataink vannak a hazai vállalatokkal kapcsolatban, semmilyen szempontból nem indulnak hátrányból más vállalatokhoz képest. Ha pedig sikeresen teljesítik a követelményeket véleményem szerint nagyon komoly nemzetközi piacok nyílhatnak meg a számukra.

A cikk megjelenését a Paks II. Zrt. támogatta.

Címlapkép és fotók: Paks II. Zrt.

Holdblog

Pár válság után már nem pánikolsz 

\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac... The post Pár válság után m

Kiszámoló

Ez történt a héten 03.30

Trump szokás szerint a héten is vámokat jelentett be és egyelőre nem vonta vissza őket szintén a szokása szerint. Jelenleg úgy néz ki, hogy a jövő héttől minden külföldi gépjárműre 25% v

ChikansPlanet

Nálatok laknak-e állatok?

Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

Holdblog

Gauder Milán nem hajótörött! (2. rész)

Móricz Dániellel a magyar kötvénypiaci ársapkáról, Gauder Milánnal meg Afrikáról, színházgazdaságról és oktatásról beszélgettünk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet