Exportálni kezdte a Roszatom a kis moduláris atomreaktor technológiáját

Vlagyimir Putyin orosz elnök üzbegisztáni látogatása során módosították az üzbegisztáni atomerőmű építéséról szóló korábbi kormányközi megállapodást, amely szerint egy kis teljesítményű atomerőmű épül Üzbegisztánban orosz technológiával - derült ki a Roszatom keddi közleményéből. A projektre már le is szerződött a két ország, amely értelmében egy hat blokkból álló, 330 MW-os összkapacitású erőmű épül fel a következő években a sarkvidéki atomjégtörő hajókon már kipróbált technológia nyomán.

Évekig bottal sem piszkálták, mára valósággal berobbant az atomenergia - Hogyan jutottunk idáig?

Évekig bottal sem piszkálták, mára valósággal berobbant az atomenergia - Hogyan jutottunk idáig?

Úgy lett az év egyik legjobb tőzsdei sztorija az atomenergiából, hogy tulajdonképpen sosem volt belőle nagy sztori vagy felhajtás: nem sereglettek hiénaként a sugárzó uránérc köré a nagy megmondóemberek és nem puffogtattak hajmeresztő célárakat (mint például egy bitcoin vagy egy Tesla esetében), ha éppen felfelé mozdult el az árfolyam. Márpedig az egyre hangsúlyosabb klímavédelmi törekvéseknek és az ellátásbiztonság felértékelődésének köszönhetően rendesen összeálltak a csillagok 2023-ban az atomenergia felett, és a kilátásokat elnézve talán nem nagy túlzás azt mondani, hogy fényes jövő áll a szektor előtt. De mégis hogyan lett a kegyvesztettből üdvöske, miért láthatjuk az atomenergia reneszánszát, és mik befolyásolhatják a jövőt ezen a téren? Év végi összefoglaló elemzésünkben ezeknek járunk utána.

Jelentős reaktor-meghibásodás bukott ki az EU határán lévő atomerőműben, Paks II. sorvezetőjénél

Jelentős reaktor-meghibásodás bukott ki az EU határán lévő atomerőműben, Paks II. sorvezetőjénél

Állítólag súlyos, a reaktor primerkörét érintő problémákat titkolhatott el a Roszatom a fehérorosz Asztravec erőmű esetében. A Bloomberg beszámolója szerint az ioncserélő gyantával voltak problémák, ami akár a reaktormag leolvadását is elindíthatja. A súlyos problémák az orosz-ukrán háború első napjaiban buktak ki a Paks II. mintaprojektjének számító létesítményben, de nem tudni, hogy a problémákat azóta sikerült-e kijavítani, illetve hogy azok más erőműveknél is kibukhatnak-e. A Roszatom szerint viszont még nem is volt terhelve az erőmű a megadott időpontban, és cáfolják, hogy bármilyen súlyos meghibásodás történt volna.

Jó hírt kapott a legöregebb francia atomerőmű

Jó hírt kapott a legöregebb francia atomerőmű

A francia atomenergia-hivatal (ASN) 10 évvel meghosszabbította és így 50 évre emelte az ország egyik első atomerőműblokkjának működési engedélyét - jelentette be Agnes Pannier-Runacher energetikai átmenetért felelős miniszter hétfőn a korábban Twitterként ismert X közösségi oldalon.

Exportra is tervez kis moduláris reaktorokat a Roszatom

Exportra is tervez kis moduláris reaktorokat a Roszatom

A Roszatom az atomenergia részarányát 2045-re 25%-ra kívánja emelni Oroszországban a jelenlegi 20%-ról és a Pakson is épülő nagy teljesítményű blokkok mellett az új fejlesztésű, kis teljesítményű moduláris reaktoraival (SMR) a későbbiekben az exportpiacokra is kilép – jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója a XXVI. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

Megkapta a Roszatom az első kis moduláris reaktorhoz az építési engedélyt

Az orosz nukleáris szabályozó hatóság engedélyezte az első orosz szárazföldi kis teljesítményű moduláris atomreaktor – angol rövidítéssel SMR - felépítését Jakutföldön, az Oroszországi Föderáció távol-keleti régiójában - derült ki a Roszatom közleményéből. A várhatóan 2028-ra elkészülő orosz létesítmény az egyik első képviselője lesz a világszerte gyors ütemben fejlesztett innovatív technológiának. 

Japán kiheverte a fukusimai sokkot: újra atomenergiára tesz

Japán kiheverte a fukusimai sokkot: újra atomenergiára tesz

Japán a globális energiaválságban egyre inkább az atomenergiára támaszkodik. A kormány csütörtökön elfogadott irányelve előírja a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítását az eredetileg megszabott 60 éven túl. Mindemellett Japán megkezdi következő generációs atomerőművek építését is, amelyekkel hosszabb távon le fogják váltani a jelenleg működőket is.

Jön a hideghullám, áramhiány lehet Franciaországban

Jön a hideghullám, áramhiány lehet Franciaországban

A hideg időjárás hétfőn áramkimaradásokhoz vezethet Franciaországban, mivel a javítási munkálatok miatt az atomenergia újraindítása késik, így jelenleg nincs elég áram a kereslet kielégítéséhez – írja a Reuters.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen kiforgatja az EU-t mind a négy sarkából
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.