Exportálni kezdte a Roszatom a kis moduláris atomreaktor technológiáját

Vlagyimir Putyin orosz elnök üzbegisztáni látogatása során módosították az üzbegisztáni atomerőmű építéséról szóló korábbi kormányközi megállapodást, amely szerint egy kis teljesítményű atomerőmű épül Üzbegisztánban orosz technológiával - derült ki a Roszatom keddi közleményéből. A projektre már le is szerződött a két ország, amely értelmében egy hat blokkból álló, 330 MW-os összkapacitású erőmű épül fel a következő években a sarkvidéki atomjégtörő hajókon már kipróbált technológia nyomán.

Jelentős reaktor-meghibásodás bukott ki az EU határán lévő atomerőműben, Paks II. sorvezetőjénél

Jelentős reaktor-meghibásodás bukott ki az EU határán lévő atomerőműben, Paks II. sorvezetőjénél

Állítólag súlyos, a reaktor primerkörét érintő problémákat titkolhatott el a Roszatom a fehérorosz Asztravec erőmű esetében. A Bloomberg beszámolója szerint az ioncserélő gyantával voltak problémák, ami akár a reaktormag leolvadását is elindíthatja. A súlyos problémák az orosz-ukrán háború első napjaiban buktak ki a Paks II. mintaprojektjének számító létesítményben, de nem tudni, hogy a problémákat azóta sikerült-e kijavítani, illetve hogy azok más erőműveknél is kibukhatnak-e. A Roszatom szerint viszont még nem is volt terhelve az erőmű a megadott időpontban, és cáfolják, hogy bármilyen súlyos meghibásodás történt volna.

Jó hírt kapott a legöregebb francia atomerőmű

Jó hírt kapott a legöregebb francia atomerőmű

A francia atomenergia-hivatal (ASN) 10 évvel meghosszabbította és így 50 évre emelte az ország egyik első atomerőműblokkjának működési engedélyét - jelentette be Agnes Pannier-Runacher energetikai átmenetért felelős miniszter hétfőn a korábban Twitterként ismert X közösségi oldalon.

Exportra is tervez kis moduláris reaktorokat a Roszatom

Exportra is tervez kis moduláris reaktorokat a Roszatom

A Roszatom az atomenergia részarányát 2045-re 25%-ra kívánja emelni Oroszországban a jelenlegi 20%-ról és a Pakson is épülő nagy teljesítményű blokkok mellett az új fejlesztésű, kis teljesítményű moduláris reaktoraival (SMR) a későbbiekben az exportpiacokra is kilép – jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója a XXVI. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

Megkapta a Roszatom az első kis moduláris reaktorhoz az építési engedélyt

Az orosz nukleáris szabályozó hatóság engedélyezte az első orosz szárazföldi kis teljesítményű moduláris atomreaktor – angol rövidítéssel SMR - felépítését Jakutföldön, az Oroszországi Föderáció távol-keleti régiójában - derült ki a Roszatom közleményéből. A várhatóan 2028-ra elkészülő orosz létesítmény az egyik első képviselője lesz a világszerte gyors ütemben fejlesztett innovatív technológiának. 

Japán kiheverte a fukusimai sokkot: újra atomenergiára tesz

Japán kiheverte a fukusimai sokkot: újra atomenergiára tesz

Japán a globális energiaválságban egyre inkább az atomenergiára támaszkodik. A kormány csütörtökön elfogadott irányelve előírja a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítását az eredetileg megszabott 60 éven túl. Mindemellett Japán megkezdi következő generációs atomerőművek építését is, amelyekkel hosszabb távon le fogják váltani a jelenleg működőket is.

Jön a hideghullám, áramhiány lehet Franciaországban

Jön a hideghullám, áramhiány lehet Franciaországban

A hideg időjárás hétfőn áramkimaradásokhoz vezethet Franciaországban, mivel a javítási munkálatok miatt az atomenergia újraindítása késik, így jelenleg nincs elég áram a kereslet kielégítéséhez – írja a Reuters.

Itt a vége: örökre lekapcsolnak egy atomreaktort Európában

Itt a vége: örökre lekapcsolnak egy atomreaktort Európában

Belgium végleg lekapcsolta péntek este az Antwerpen melletti Doel 3-as reaktort első lépésként az országban működő atomerőművek tervezett fokozatos leállításának részeként - jelentette be az Engie áramszolgáltató egyik szóvivője.

Hirtelen fellibbent a finn energiaválság rémképe is: rosszul indult az új atomreaktor karrierje

Hirtelen fellibbent a finn energiaválság rémképe is: rosszul indult az új atomreaktor karrierje

A finn villamosenergia-hálózatot üzemeltető Fingrid vállalatnak csütörtökön két tartalék erőművet kellett beindítania az ország villamosenergia-rendszerének kiegyensúlyozása és az áramkimaradások megelőzése érdekében. Az erőművek elindítására azért volt szükség, mert javításokat kellett végezni egy olyan reaktoron, amelynek a reggel folyamán kellett volna bekapcsolódnia az energiatermelésbe - írta meg a Reuters.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Külföldön tartott magyar vagyonokra bukkant az MNB
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.