A KKV-knál az energiaközösségeké a jövő
Gazdaság

A KKV-knál az energiaközösségeké a jövő

Portfolio
A Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) célja a kis- és középvállalkozások energetikai kihívásainak és lehetőségeinek ismertetése, az energiaátmenetben való segítségnyújtás. A kkv-k számára nyújtott zöldenergia programok és az energiaközösségek létrehozása nemcsak gazdasági előnyökkel járnak, hanem kulcsfontosságúak a fenntarthatósági célok elérésében is. A zöld energia nem csak versenyképességet biztosít a kkv-knak, de hozzájárul ahhoz is, hogy hosszú távon fennmaradhassanak a globális piacon. A VOSZ előadása a Portfolio Energy Investment Forum-ról.

A VOSZ, amely 1988-ban alakult, a magyar vállalkozások egyik legfontosabb érdekképviseleti szervezete. A szervezet célja a magyarországi kis- és középvállalkozások érdekeinek képviselete, gazdasági erejük és piaci versenyképességük növelése. A VOSZ az évek során az egyik legjelentősebb magyar munkaadói szervezetté vált, amely több mint 60 ezer vállalkozást tömörít közvetlenül vagy tagszervezeteken keresztül – mondta el Gyalog Zsolt, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának elnöke.

Gyalog Zsolt, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának elnöke.
Gyalog Zsolt, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának elnöke

Az EU szabályozás miatt a nagyvállalatoknak ESG jelentésekben kell klímavédelmi vállalásokat tenniük, amelyeket sok esetben tovább hárítanak a beszállítóik, a KKV-k irányába. Hiába nem kötelező (még) számukra az ESG jelentések elkészítése, de facto mégiscsak szükség van rá. Az eseményen kiemelt téma volt a kkv-k számára elérhető energetikai fejlesztési lehetőségek.

A cél, hogy a kkv-k minél nagyobb mértékben használjanak zöldáramot, és csökkentsék az

energiafüggőségüket a fosszilis energiahordozóktól.

Mivel az energetikai beruházások olyan jelentős költségtételt jelentenek, amelyek cégenként, önállóan nem lennének rentábilisak, az energiaközösségek jelenthetnek megoldást a vállalatok részére. Kétféle energiaközösségi modell lehetséges:

  • Onsite energiaközösségek: A termelési egységek és a fogyasztók közvetlen fizikai kapcsolatban állnak, például ipari parkokon belül.
  • Offsite energiaközösségek: A megújuló energiaforrások (nap, szél) termelése és a felhasználók közötti kapcsolatot a közüzemi hálózaton keresztül biztosítják.

Ezek a közösségek lehetőséget kínálnak a kkv-knak, hogy akár 45%-ban zöldáramra álljanak át, amely segít megfelelni a fenntarthatósági követelményeknek, valamint védekezni a piac és a tőzsdék áringadozásaival szemben.

A megspórolt energiát is lehet értékesíteni

Az energiahatékonyság terén az EKR rendszer előnyeire hívták fel a figyelmet, amely segíthet a kkv-knak a beruházási költségeik csökkentésében. A kkv-knak nemcsak gazdasági érdekük, hanem stratégiai szükségszerűség is, hogy a zöldenergia irányába mozduljanak el, mivel ez hamarosan alapvető elvárás lesz a nagyvállalatok beszállítói láncaiban – mondta el Sulyok Róbert, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának társelnöke.

Sulyok Róbert, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának társelnöke.
Sulyok Róbert, a VOSZ elnök Energetikai Szekciójának társelnöke

A VOSZ és partnerei célja, hogy minél több magyar kkv-t bevonjanak ezekbe a zöldenergiás kezdeményezésekbe. Az irodahálózatuk és a napi kapcsolataik révén lehetőségük van széles körben népszerűsíteni az energiahatékonyságot és a zöldenergiát, valamint segítséget nyújtani a vállalkozásoknak az energetikai átállás során. A VOSZ és a KAVOSZ irodák országszerte több mint 200 vállalkozásfejlesztési tanácsadóval rendelkeznek, így képesek hatékonyan támogatni a kkv-kat a különböző fejlesztési programokban.

A hazai vállalatok 40 százaléka nem ismeri kellőképp az ESG követelményeket és a megfelelő adatszolgáltatási kötelezettségeket - mondta el Krisán László, az ESG Szövetség elnöke, aki egyben az egyik alapító KAVOSZ E-Green Zrt. igazgatósági tagja is. Ugyan az Európában működő nagyvállalatok számára komoly előírások vonatkoznak, évente jelentést kell készíteniük és számos vállalást kell tenniük, a kkv-k még törvényileg nem kerültek sorra, de erre sem kell már sokat várni. A nagyvállalatok beszállítói már ma is egyre többet találkozhatnak a megrendelőiktől érkező különböző adatszolgáltatási kérelmekkel, mivel azok ESG kritériumaikban a beszállítói láncuk zöldítését is vállalják.

Az elmúlt években felgyorsult az európai törvényalkotás, a 2022-től érvényes Taxonómia rendelet meghatározza, hogy pontosan milyen tevékenységek támogatják a zöld célkitűzéseket, 2023 júliusában pedig elfogadták az ESRS-t, amely egységesíti az ESG jelentéstételi szabványokat. Szános magyar kkv-t érint ezen felül a 2023-tól alkalmazott Német beszállítói lánc törvény, amely az emberi jogok tiszteletben tartását és a környezeti károk csökkentését várja el a beszállítóktól. A magyar jogalkotók sem tétlenkedtek, megszülettek a megfelelő hazai ESG törvények és végrehajtási rendeletek, illetve MNB ajánlás is.

Mi ösztönzi a vállalatokat a fenntarthatóságra?

A szabályozói környezet, de (részvénytársaságok esetében pl.) a piacok is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a pénzügyi mutatók mellett, más egyéb mutatóknak, így a CO2 kibocsátás-csökkentési vállalásoknak is. A pénzintézetek sokkal kedvezőbb konstrukciókban finanszíroznak olyan beruházásokat, amelyek fenntarthatóak, és az elkövetkezendő években-évtizedekben is azok maradnak. Ez a bankok kockázatát is csökkenti, hiszen biztosabb megtérüléssel lehet számolni, ráadásul az MNB oldaláról zöld tőkekövetelmény-kedvezmény program is elérhető.

A már említett beszállítói láncokban a nagyvállalatok a vállalásaikat sokszor áthárítják a kisebb szereplőkre is, ezért középtávon az a kkv fog pozíciókat fogni, amelyik meg tud felelni ezeknek az elvárásoknak. A vállalat imidzse is sérülhet, ha nem foglalkozik megfelelőképp a kibocsátáscsökkentéssel, ami a potenciális vásárlók elvesztéséhez is vezethet. Nem utolsó sorban az Y és Z generációs munkavállalók számára sokkal nagyobb jelentőséggel bír munkahelyválasztásnál, hogy az fenntarthatóan működik, vagy nem.

Megalakult az ESG Szövetség

Idén, nyár végén tartotta az ESG Szövetség az alakuló közgyűlését a magyarországi fenntartható üzleti gyakorlatok előmozdítása érdekében. A közgyűlésen a tagok elfogadták az új alapszabályt, megválasztották az elnökség és a felügyelőbizottság tisztségviselőit. A Szövetség azzal a céllal indult el, hogy elősegítse a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok érvényesülését a hazai üzleti szférában, segítsen a hazai vállalatoknak alkalmazkodni az új kihívásokhoz, és közösen, a hazai üzleti szféra meghatározó cégeivel tegye meg a megfelelő lépéseket. Új ötletek, kreatív merész gondolatok és közös problémamegoldás jellemzi a szervezetet, amelynek deklarált célja az érdekérvényesítés és érdekképviselet is a megfelelő fórumokon. A zöld jövőkép kialakítása minden magyar vállalkozás és egyben az egész ország érdeke.

Kavosz E-Green Zrt.

A szervezet számos érdekképviseleti szövetséget, egyetemet, hazai vagy Magyarországon működő nagyvállalatot, a PWC-t és az EY-t is a soraiban tudja már, a jelentkezés folyamatos. A Kavosz E-Green Zrt. ESG tanácsadással, teljes audittal, adminisztrációs és dokumentációs feladatokban segít a vállalkozásoknak, de teljes rendszereket is kialakít, amely az új korszak működéséhez szükséges. A vállalat a Széchenyi Kártya több mint 2 évtizedes, rendívül sikeres működésének köszönhetően erős bizalommal és társadalmi beágyazottsággal rendelkezik, valamint a VOSZ és kamarai irodákkal együtt országszerte többszáz helyen, személyesen is lehet ügyet intézni.

Nemzeti ESG Tanács - a VOSZ is ott van

A Nemzeti ESG Tanács tagja VOSZ és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, így a kkv-k érdekei közvetlenül képviselve vannak a döntéshozatalban. Lehetőségük van bekapcsolódni a hazai fenntarthatósági törekvések alakításába, ezzel előnyt tudnak kovácsolni az ESG alapú üzleti megközelítésből. Egyértelműen versenyképesebbé válhatnak, erősíthetik piaci helyzetüket, és hosszú távon is stabilabb, fenntarthatóbb növekedési pályára állhatnak.

Címlapkép és fotók forrása: Portfolio - Stiller Ákos

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
időjárás-közlekedés-vasút-vihar-havazás-hóhelyzet-meteorológia-tél